Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Phone 7 Series nejsou pro vás? Tak pro koho jsou?

19.3.2010, Pavel Koza, úvaha
Tak. Máme za sebou další velkou dávku emocí, čímž nemyslím 35. řadu oblíbených VéKáVéček, ale právě skončený MIX10, kde Microsoft odhalil další podrobnosti kolem nové platformy Windows Phone 7 Series.
A pro většinu příznivců a nadšenců do Windows Mobile to nebylo zrovna veselé období, protože zdaleka největší pozornosti se od více či méně odborné veřejnosti dostalo tomu, co všechno nový systém zvládat a umět nebude. Zklamané reakce se na Microsoft sesypaly ze všech stran a mít autorsky chráněné varianty tvrzení "končím s WM, přecházím na ***", díky poplatkům bych si mohl koupit vilu minimálně na Floridě. Jenže, není ono to všechno jen velké, skutečně velké nedorozumění?Nad touto otázkou se zamýšlím více méně od prvního představení nové platformy, protože převažující negativní reakce na webech podobných ce4you ostře kontrastují se spokojeností odpovědných lidí v Microsoftu. Když pominu absurdní myšlenku závislosti vyššího managementu Microsoftu na nedovolených omamných prostředcích, musím se logicky ptát, proč tomu tak je a proč jsou naše pohledy tak odlišné. Pro pochopení situace ale nejdříve musíte přijmout za své dvě,pro někoho hořké skutečnosti:

1. Platforma Windows Phone 7 Series nemá kromě názvu naprosto nic společného s celou dosavadní linií Windows CE a Windows Mobile (technické detaily zpochybňující toto tvrzení v tuto chvíli ignorujte), jedná se o naprosto nový a od základu vytvořený operační systém pro mobilní zařízení. Prostě bod nula.

2. Většina stávajících uživatelů Windows Mobile není cílovou skupinou prvních verzí Windows Phone 7 Series! A platí nepřímá úměra v tom, že čím víc mám stávající Windows Mobile v oblibě, tím méně jsem z WP7S nadšený.

Vážně, pokud se s výše uvedenými tvrzeními ztotožníte, najednou začne nový systém dávat smysl a hned vysvětlím proč.

Microsoft je v prvé řadě komerční firma, jejíž hlavním smyslem je generovat zisk. Jenže kromě toho mají vedoucí představitelé, podobně jako většina vedoucích představitelů ostatních obrovských firem, některé běžným smrtelníkům ne zcela pochopitelné libůstky. Jednou z nich je posedlost tržním podílem. V tržním podílu jako takovém není třeba hledat nějaké háčky, prostě jde o číslo udávající procentní vyjádření uživatelů vlastního produktu v poměru s celkovým počtem uživatelů. Co začíná být zajímavé je způsob získávání takového tržního podílu, protože v mnoha případech se takový tržní podíl získává takříkajíc za každou cenu. Asi každý si určitě vzpomene na nedávnou akci Bédy Trávníčka, který ke každé jen trochu dražší blbůstce přibalil nový netbook Acer. A i když nešlo o žádný špičkový model, vzhledem k okolnostem jen velmi obtížně mohlo jít pro Acer o finančně výdělečný podnik. Jenže zahlcením trhu obrovským množstvím netbooků si Acer zajistil, kromě žaludečních vředů pro většinu produktových managerů konkurenčních značek, i nezanedbatelný podíl na trhu. A o to mu právě šlo.

Microsoft kvůli své mizerné práci na poli mobilních operačních systémů od roku 2006 tržní podíl více či méně rychle ztrácel a za stále ještě přijatelný stav může děkovat výhradně některým výrobcům, kteří systému vtiskli svůj ráz a postupem času běžnému uživateli Windows Mobile téměř úplně skryli. Proto je zcela jistě jedním z hlavních krátkodobých cílů tento trend minimálně zastavit, nebo ještě lépe zvrátit. A kde nové uživatele vzít? Mezi stávajícími příznivci iPhone, Androida nebo BlackBerry? Ale kdeže, největší a dost možná nejsnáze získatelný významný počet nových uživatelů je přece mezi skupinou uživatelů, kteří dosud žádný chytrý telefon nemají. Proto je první verze Windows Phone 7 Series taková, jaká je, a proto jsou představitelé Microsoftu schopni pouštět mezi lid počítačový perly typu "kopírovat a vkládat naši uživatelé nepotřebují". Protože cílová skupina první verze Windows Phone 7 Series to skutečně nikdy nepotřebovala a je jen malá šance, že obratem potřebovat začne.Této mé "teorii" nahrávají i další skutečnosti. Mezi nejvíce prezentované vlastnosti nového systému patří kromě maximální jednoduchosti ovládání schopnost efektivně "společensky žít". Podpora Facebooku či dalších služeb je samozřejmostí a integrace do systému by měla být v nebývalé výši. Bezchybná podpora multimedií je stejně důležitá jako sdílení fotek "z pařby" se spolužáky na Facebooku a víc toho běžný uživatel nežádá. Myslím tím skutečně bežného uživatele a nikoliv běžného mobilního nadšence. Běžného uživatele, pro kterého je vrcholem hráčské nirvány Farmville nebo podobná jiná zhůvěřilost, což příznivec Call of Duty, Falloutu 3 nebo Dirtu nikdy nepochopí.

A když už se bavíme o hrách, nesmíme zapomenout ani na efektní i efektivní spolupráci se službou Xbox LIVE, která by měla náruživým hráčům nabídnout dosud nevídané možnosti. Něco podobného nabízí i Sony pro svůj Playstation, ale PSP zatím rozhodně není mobilní zařízení v pravém smyslu slova. A kolik že tu máme potenciálních zákazníků s konzolí Xbox 360? 30 milionů? 50 milionů? Nevím, ale je to skutečně hodně.

Tohle všechno mi prostě dohromady dává obrovskou cílovou skupinu uživatelů, pro které je chybějící podpora externích paměťových karet naprosto nepodstatným detailem. Cílovou skupinu, která čítá desítky milionů potenciálních uživatelů, ale která stojí na úplně na opačném konci než čtenáři tohoto serveru. Spolu s vhodnou marketingovou kampaní se Microsoftu může podařit rychle přesvědčit významnou část z nich, že nyní je ten správný na první smartphone, který je ale "smart" jen tak akorát.

Ale abych to s tou chválou nepřehnal, je tu i pár věcí, které Microsoft prostě nezvládá. První je mizerná komunikace vůči veřejnosti. Rozporuplná prohlášení v mnoha více či méně důležitých otázkách jsou jednoznačné mínus. Stejně tak by si mnohem lepší péči zasloužili uživatelé, kteří se systémem Windows Mobile vydrželi až doteď a kteří se v současné chvíli mohou právem cítit opomíjeni. Microsoft by měl co nejdříve přesně specifikovat, jakým způsobem a jak dlouho plánuje držet dvě velmi odlišné produktové řady a od věci by nebylo ani vyjádření hlavních výrobců zařízení, jak se s touto drobnou schizofrenií poperou. Stávající verzi Windows Mobile totiž mohou pohřbít právě oni, když jednoduše odmítnou udržovat dva systémy jednoho výrobce.

Ať už mám pravdu nebo jsem úplně vedle, Microsoft zi zaslouží počkat s konečným vedriktem až do představení finální verze Windows Phone 7 Series, protože je stále dost času na ne možná ty úplně nejzásadnější, ale na důležité změny určitě. Je samozřejmě jasné, že jeden systém nikdy nevyhoví všem a že část svých příznivců Microsoft, možná nenávratně, ztratil a ztratí. Minimálně za odvahu do problému pořádně říznout ale v Redmondu zaslouží uznání; jestli to byla životně důležitá operace na poslední chvíli nebo jen předčasná pitva se dozvíme počátkem příštího roku, kdy budou k dispozici nejen první zařízení s novým systémem, ale hlavně první čísla o prodejích.
reklama