Windows Phone 7 Series: MIX10 a novinky z vývojářského pohledu

Windows Phone 7 Series: MIX10 a novinky z vývojářského pohledu
, , aktualita
Před měsícem při slavnostním představení nové verze Windows Phone 7 Series byl Microsoft velmi skoupý na podrobnější informace. Místo toho zájemce odkazoval na akci zvanou MIX10, která je, na rozdíl od uživatelsky zaměřeného Mobile World Congressu, určena především vývojářům.
K oblíbeným
reklama
A protože tato akce včera v podvečer konečně odstartovala, další informace jsou na světě. Kromě oficiální hardwarové specifikace pro zařízení s předinstalovaným systémem Windows Phone 7 Series jsme se dozvěděli podrobnosti o podmínkách pro vývojáře, vývojářských nástrojích a možnostech distribuce či prodeje aplikací pro mobilní zařízení.Jak je u Microsoftu a jeho prezentací obvyklé, mohli jste ji celou sledovat buď živě, nebo ze záznamu na této adrese.

Pro vývojáře asi nejdůležitější a zároveň velmi potěšující zprávou bylo oznámení dostupnosti plnohodnotného programovacího prostředí, které bude zdarma. V současné době je toto prostředí nabízející hned čtveřici nástrojů - Visual Studio 2010 Express for Windows Phone, Windows Phone Emulator, Silverlight for Windows Phone a XNA 4.0 Game Studio - ke stažení z webu Microsoftu v podobě technologického preview. Jde tedy o funkční, byť ne zcela hotový produkt, na kterém se vývojáři mohou začít seznamovat s jednotlivými vlastnostmi a novinkami. Na rozdíl od aplikací pro stávající verze Windows Mobile bude Microsoft dbát i na unifikovaný vzhled prostředí jednotlivých programů, k čemuž programátorům pomůže tento průvodce uživatelským rozhraním a způsobem ovládání.Kromě samotné základní možnosti vyvíjet pohodlně a zdarma aplikace a hry pro platformu Windows Phone 7 Series budou mít vývojáři možnost snadné distribuce svých aplikací prostřednictvím Marketplace for Windows Mobile v nové verzi. Vložení aplikace do katalogu bude možné přímo z vývojového prostředí Visual Studio 2010 Express for Windows Phone a navíc odpadnou starosti s různými regiony. Plánuje se i možnost pro distribuci zkušebních verzí aplikací.Poměrně zásadní se zdají být informace o tom, jak bude Microsoft aplikace schvalovat pro publikaci na Marketplace. Pokud bude možnost instalace přes Marketplace jedinou dostupnou, mohou se vývojáři po právu obávat, že jejich práce bude nakonec smetena ze stolu, jak ostatně ukazují poslední příklady v Apple Store. Podle Microsoftu jsou podobné obavy liché. Jednak budou k dispozici přesně daná pravidla, které aplikace nebudou pro Marketplace schváleny a každý si tak bude moci tu svoji aplikaci "otestovat", zda vyhovuje. Navíc se v případě Microsoftu nikdo nemusí obávat neschválení aplikace ze subjektivních důvodů, dokonce ani pokud aplikace "nebude vypadat pěkně" a nebude se držet doporučení pro vývojáře. Jako poslední bonus pro vývojáře bude možnost jakési privátní distribuce aplikací (například betaverzí) mezi přáteli či v rámci jednoho podniku.

Především pro vývojáře her je zajímavá informace serveru ZDNet, podle které je pro tyto účely určena nová verze aplikace XNA Game Studio 4.0. V této verzi nahrazuje podpora pro Windows Phone 7 Series podporu multimediálních přehrávačů Zune, které jsou podporovány ve stávající verzi XNA Game Studio 3.1. K dosažení co nejlepších výsledků nabízí nová platforma Windows Phone 7 Series 3D API pro tvorbu 3D her a efektů. Zároveň nabízí i integraci do připravované nové verze vývojářského prostředí Visual Studio 2010.

Stále ne zcela jasno je v otázce multitaskingu, i když zde se už nedají čekat zázraky. Multitasking jako takový samozřejmě v systému je, ovšem aplikace třetích stran k němu nebudou moci přistupovat a využivat ho jinak než prostřednictvím notifikací, které se nějakým způsobem projeví na hlavní stránce, či v jednotlivých rozcestnících. Plnohodnotného běhu aplikace na pozadí se ale s největší pravděpodobností nedočkáme.

A to je zatím vše, co jsme se dozvěděli. Pokud se v dalších dnech dozvím něco více, budu článek aktualizovat.
reklama
Nejnovější články
Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem
Zatímco Porsche oznámilo, že se společností Boeing chce vyvíjet létající auta, koncernová automobilka Audi naopak učinila opačný krok a spolupráci s konkurenčním Airbusem ukončila. Projekt Pop.Up tak pro Audi nebude mít pokračování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji
Porsche nedávno představilo hodně drahý elektrický sedan Taycan Turbo a Turbo S. Nyní se představuje základní verze Taycan 4S, jejiž cena je výrazně nižší proti variantám Turbo, přitom půjde pořád o hodně výkonné auto.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené
Google chce zrakově postiženým usnadnit život a v aplikaci Mapy Google budou moci nyní aktivovat speciální hlasovou navigaci, která přinese detailnější informace pro pohyb v náročném prostředí.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Porsche a Boeing chtějí postavit létající auta Porsche a Boeing chtějí postavit létající auta
Jezdit po zemi za chvíli asi přestane stačit. Máme tu už několik konceptů létajících aut a nyní se chce přidat německá automobilka Porsche a americký Boeing. Společnosti totiž chtějí prozkoumat tento trh.
13.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář