Windows Phone 7 Series: MIX10 a novinky z vývojářského pohledu

Windows Phone 7 Series: MIX10 a novinky z vývojářského pohledu
, , aktualita
Před měsícem při slavnostním představení nové verze Windows Phone 7 Series byl Microsoft velmi skoupý na podrobnější informace. Místo toho zájemce odkazoval na akci zvanou MIX10, která je, na rozdíl od uživatelsky zaměřeného Mobile World Congressu, určena především vývojářům.
K oblíbeným
reklama
A protože tato akce včera v podvečer konečně odstartovala, další informace jsou na světě. Kromě oficiální hardwarové specifikace pro zařízení s předinstalovaným systémem Windows Phone 7 Series jsme se dozvěděli podrobnosti o podmínkách pro vývojáře, vývojářských nástrojích a možnostech distribuce či prodeje aplikací pro mobilní zařízení.Jak je u Microsoftu a jeho prezentací obvyklé, mohli jste ji celou sledovat buď živě, nebo ze záznamu na této adrese.

Pro vývojáře asi nejdůležitější a zároveň velmi potěšující zprávou bylo oznámení dostupnosti plnohodnotného programovacího prostředí, které bude zdarma. V současné době je toto prostředí nabízející hned čtveřici nástrojů - Visual Studio 2010 Express for Windows Phone, Windows Phone Emulator, Silverlight for Windows Phone a XNA 4.0 Game Studio - ke stažení z webu Microsoftu v podobě technologického preview. Jde tedy o funkční, byť ne zcela hotový produkt, na kterém se vývojáři mohou začít seznamovat s jednotlivými vlastnostmi a novinkami. Na rozdíl od aplikací pro stávající verze Windows Mobile bude Microsoft dbát i na unifikovaný vzhled prostředí jednotlivých programů, k čemuž programátorům pomůže tento průvodce uživatelským rozhraním a způsobem ovládání.Kromě samotné základní možnosti vyvíjet pohodlně a zdarma aplikace a hry pro platformu Windows Phone 7 Series budou mít vývojáři možnost snadné distribuce svých aplikací prostřednictvím Marketplace for Windows Mobile v nové verzi. Vložení aplikace do katalogu bude možné přímo z vývojového prostředí Visual Studio 2010 Express for Windows Phone a navíc odpadnou starosti s různými regiony. Plánuje se i možnost pro distribuci zkušebních verzí aplikací.Poměrně zásadní se zdají být informace o tom, jak bude Microsoft aplikace schvalovat pro publikaci na Marketplace. Pokud bude možnost instalace přes Marketplace jedinou dostupnou, mohou se vývojáři po právu obávat, že jejich práce bude nakonec smetena ze stolu, jak ostatně ukazují poslední příklady v Apple Store. Podle Microsoftu jsou podobné obavy liché. Jednak budou k dispozici přesně daná pravidla, které aplikace nebudou pro Marketplace schváleny a každý si tak bude moci tu svoji aplikaci "otestovat", zda vyhovuje. Navíc se v případě Microsoftu nikdo nemusí obávat neschválení aplikace ze subjektivních důvodů, dokonce ani pokud aplikace "nebude vypadat pěkně" a nebude se držet doporučení pro vývojáře. Jako poslední bonus pro vývojáře bude možnost jakési privátní distribuce aplikací (například betaverzí) mezi přáteli či v rámci jednoho podniku.

Především pro vývojáře her je zajímavá informace serveru ZDNet, podle které je pro tyto účely určena nová verze aplikace XNA Game Studio 4.0. V této verzi nahrazuje podpora pro Windows Phone 7 Series podporu multimediálních přehrávačů Zune, které jsou podporovány ve stávající verzi XNA Game Studio 3.1. K dosažení co nejlepších výsledků nabízí nová platforma Windows Phone 7 Series 3D API pro tvorbu 3D her a efektů. Zároveň nabízí i integraci do připravované nové verze vývojářského prostředí Visual Studio 2010.

Stále ne zcela jasno je v otázce multitaskingu, i když zde se už nedají čekat zázraky. Multitasking jako takový samozřejmě v systému je, ovšem aplikace třetích stran k němu nebudou moci přistupovat a využivat ho jinak než prostřednictvím notifikací, které se nějakým způsobem projeví na hlavní stránce, či v jednotlivých rozcestnících. Plnohodnotného běhu aplikace na pozadí se ale s největší pravděpodobností nedočkáme.

A to je zatím vše, co jsme se dozvěděli. Pokud se v dalších dnech dozvím něco více, budu článek aktualizovat.
reklama
Nejnovější články
Karanténa v Austrálii: za bezdůvodnou jízdu autem vysoké pokuty Karanténa v Austrálii: za bezdůvodnou jízdu autem vysoké pokuty
Porušování dopravních předpisů v Austrálii vyjde hodně draho. A totéž se týká i porušování karantény v nynější koronavirové pandemii. Jízdy autem, které nejsou nutné, se totiž trestají nemalými pokutami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 12 Pro by údajně měl dostat LiDAR a hranatější design Apple iPhone 12 Pro by údajně měl dostat LiDAR a hranatější design
Zhruba za půl roku by měly být představeny nové iPhony 12 a postupně unikají informace o nich. Jeden z posledních úniků naznačuje, že by měly dostat LiDAR, který si už našel své místo na novém iPadu Pro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TCL doplňuje 10L a 10 Pro o nový model 10 5G TCL doplňuje 10L a 10 Pro o nový model 10 5G
Společnost TCL přichází se třemi novými telefony řady 10. Zatímco o modelech 10L a 10 Pro jsme věděli už nějakou dobu, nyní přichází s novými informacemi ohledně modelu 10 5G. Jak už napovídá název, nabídne 5G připojení.
7.4.2020, aktualita, Milan Šurkala
Crash test dodávky Mercedes se 770 kg betonu vzadu. Není to hezký pohled Crash test dodávky Mercedes se 770 kg betonu vzadu. Není to hezký pohled
Ve Švýcarsku se rozhodli provést zajímavý crash test. Vzali starší dodávku Mercedes-Benz Vito, naložili ji 770 kilogramy betonových květináčů a v rychlosti 50 km/h poslali proti zdi. Asi tušíte, že to nedopadlo moc dobře.
7.4.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Redmi Band: nový fitness náramek za pouhých $15 Redmi Band: nový fitness náramek za pouhých $15
Low-endová značka Redmi představila svůj první náramek Redmi Band. Přináší ještě nižší cenu než jeho dražší bratříček Mi Band 4. Přesto má např. 1,08" barevný displej a vydrží na 14 dní provozu.
3.4.2020, aktualita, Milan Šurkala