Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Phone 7 se blíží, co víme a co ještě ne

16.8.2010, Pavel Koza, aktualita
Radikální změna přístupu Microsoftu, horečné pracovní úsilí až do poslední chvíle před uvedením na trh a snaha o maximální utajení, to je pro čtenáře lačnícího po informacích o nové verzi mobilní platformy Windows Phone 7 smrtící kombinace. Není divu, že různé drby, polopravdy a nesmysly rostou jak houby po dešti. Pokusil jsem se shrnout vše, co je známé. Ověřených informací, které jsou navíc platné i v naší středoevropské kotlině, je ale naprosté minimum, aneb vím, že nic nevím.
Okurková sezóna, radikální změna přístupu Microsoftu, horečné pracovní úsilí až do poslední chvíle před uvedením na trh a snaha o maximální utajení, to je pro zvídavého čtenáře lačnícího po informacích o nové verzi mobilní platformy Windows Phone 7 smrtící kombinace. Není proto divu, že různé drby, polopravdy a vyslovené nesmysly rostou jak houby po dešti. Na žádost několika čtenářů jsem se pokusil shrnout všechno, co je známé, ale původní záměr udělat z toho velký článek vzal brzy za své. Ověřených informací, které jsou navíc platné i v naší středoevropské kotlině, je naprosté minimum a pokud bych měl parafrázovat klasika, tak jednoduše vím, že nic nevím.





Pro začátek těch několik málo (snad) zcela ověřených informací. Slavnostní uvedení prvních zařízení se systémem Windows Phone 7 na trh je naplánováno na říjen tohoto roku pro Evropu (pozor, o ČR se nikde nehovoří) a na listopad pro USA. Do konce roku 2010 bychom se měli setkat alespoň s jedním novým modelem od výrobců Dell, Asus, LG, HTC a Samsung, kteří tvoří hlavní jádro smluvních partnerů Microsoftu pro Windows Phone 7.

Nový systém bude na začátku podporovat pouze 5 jazykových verzí prostředí, konkrétně angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu a španělštinu. Windows Phone Marketplace, tedy místo určené pro nákup aplikací, bude k dispozici v 17 zemích jako je USA, UK, Německo, Španělsko a další. A to je více méně vše.

Nyní přejdu k tomu, co nevíme a je otázkou, jestli to do okamžiku samotné realizace vůbec vědět budeme. Pokud máte radost, jak to Evropa nandala USA a že se se svým novým přístrojem budete moci těšit o měsíc dřív než za velkou louží, máte pravdu, ale pouze pokud si pro zařízení zajedete někam do ciziny. Oficiálně to sice nikdo nepotvrdil, ale hned z několika důvodů je silně nepravděpodobné, že se k nám nová zařízení dostanou od samého počátku. Jednak se jako vesměs pokaždé v takový okamžik dají předpokládat problémy s dodávkami a český (a slovenský) trh rozhodně nepatří mezi prioritní, takže se nejdříve distribuce zaměří na západní trhy, ale hlavně nebude hned od začátku k dispozici lokalizace do češtiny.

Lokalizace do jiných než hlavních jazyků je u produktů Microsoftu občas trochu problém. Pro hard-core uživatele sice není angličtina překážkou a mnoho z nás ji dokonce preferuje, ale dnes se chytré telefony cílí na masy a tam už to prostě vadí. Navíc není ani teď úplně jasné, jestli budou zařízení lokalizována Microsoftem nebo nějakou třetí stranou (Sunnysoft). Pravděpodobnější je první varianta, ostatně takový byl plán Microsoftu od počátku, ale jednání stále probíhají, a tak to není definitivní. Ale ani pokud se smíříte s angličtinou, stále nemáte vyhráno - první zprávy hovořily o tom, že se do ČR nelokalizovaná zařízení vůbec nedostanou. To se podle posledních informací sice naštěstí změnilo, ale opět je ve hvězdách, kdy sem první várka přístrojů dorazí ve skutečnosti a jestli stihne předvánoční trh nebo ne.

Bohužel, ani pokud si pro zařízení zajedete někam na západ, nebudete ho moci používat bez omezení. Jako správný "moderní" operační systém bude i Windows Phone nabízet mnoho online služeb, u kterých je ale celkem snadné omezit uživatele v závislosti na zemi, kde se nachází. Ani v tomto případě jsem nebyl schopen zjistit jednoznačnou odpověď, jak to v blízké budoucnosti bude, ale jisté je to, že v Markeplace si hned na začátku jako uživatel z České republiky nic nekoupíte; snad bude k dispozici alespoň sekce bezplatných programů. Možná ještě smutnější je situace v Marketplace pro vývojáře, protože ani ti nebudou moci hned od začátku jednoduše prodávat své produkty uživatelům v jiných zemích. V lepším případě bude celá operace hodně komplikovaná, v horším případě pak úplně vyloučená.

A tím je přehled asi těch nejdůležitějších informací hotový. Vím, je to málo, ale situace je skutečně velmi nepřehledná a i zdánlivá jistota se může během týdne 3x změnit. Jednoznačné odpovědi prostě nečekejte... Určitá míra chaosu se u takového projektu dá očekávat a na nervozitu má minimálně Microsoft po mnoha mizerných rozhodnutích během posledních 5 let právo, ale na můj vkus už jí je přeci jen až moc. Nezbývá než doufat, že oč těžší jsou porodní bolesti nové verze operačního systému Windows Phone 7, o to větší radost nám pak všem přinese. Pokud máte nějakou otázku, napište a zkusím se zjistit odpověď, ale moc velkou naději vám nedávám.
reklama