www.svetmobilne.cz
>
>
>

Windows Mobile 5.0 oficiálně

, , aktualita
Bill Gates včera na konferenci Microsoft Mobile And Embedded Developers Conference v Las Vegas slavnostně představil novou verzi systému pro nejmenší zařízení, která má nabídnout vyšší výkon, nové a vylepšené aplikace a další spoustu užitečných drobností.
K oblíbeným
reklama
Tento článek se bude pravidelně aktualizovat - informací je spousta a neustále přibývají další

A je to tady - Bill Gates se usmál a začal poodhalovat roušku tajemství a dohadů obestírající zatím poslední verzi operačního systému pro kapesní počítače od Microsoftu. Aby se to nepletlo, zapomeňte na Windows Mobile 2005 či kódové označení Magneto, tento systém se oficiálně nazývá Windows Mobile 5.0. Není to ale jediná změna názvu, v dalších odstavcích se dozvíte i o ostatních.Ale popořádku. 10. května 2005 byly v Las Vegas představeny Windows Mobile 5.0 ve verzi pro výrobce zařízení (RTM). Systém je tedy v takovém stavu, že jeho vývoj v pravém slova smyslu byl dokončen a je připraven do ostrého nasazení. Nyní záleží jen na výrobcích jednotlivých zařízení, kdy, za jakých podmínek a samozřejmě zda vůbec nějaké nové zařízení s WM5 představí. Pokud jde o zařízení zcela nová, zde asi není pochyb o tom, že se jich v průběhu následujících měsíců vyrojí velká spousta. Mnohem větší otázky panují ohledně aktualizací stávajících zařízení na systém nový. Zatím jsou oficiálně oznámeny upgrady pro následující zařízení:
 • Dell nabídne upgrade pro celou řadu Aximů X50 (tedy nejen X50v) někdy v následujících měsících (zdroj)
 • Fujitsu Siemens Computers nabídne upgrade pro oba modely řady PL7xx. K dispozici budou pravděpodobně od srpna tohoto roku (zdroj)
 • Hewlett-Packard nabídne upgrade pro modely hx4700, hx2700, hx2400 a hx2100 ještě během léta tohoto roku (zdroj)
O ostatních výrobcích se zatím oficiálně nic neví, stejně tak se neví ani ceny upgrade. Dá se předpokládat, že Dell a HP nezůstanou v této činnosti osamoceny.


Co je nového?


Pokud máte (stejně jako já:) obavu z toho, že největší důraz byl kladen na překreslení GUI a především sady ikonek, snad se ji po přečtení dokumentu Windows Mobile 5.0 Fact Sheet (11,82 KB) podaří rozptýlit. Novinek je celkem dost a to jak v rámci systému, tak i ve standardních aplikacích. • Mobilní kancelář - kromě drobné změny názvu (například z Pocket Wordu se stal Word Mobile) nás čeká spousta vylepšení a nových vlastností. Word Mobile nabídne podporu pro tabulky, seznamy a vložené obrázky. Excel Mobile nově přinese možnost práce s grafy a novinka, PowerPoint Mobile umožní snadnou správu vašich PowerPointových prezentací.
 • Trvalé úložiště - ve WM5 se drasticky mění přístup ke správě paměti. Aby se zabránilo ztrátám v případě úplného vybití baterie, vše se bude instalovat a ukládat pouze do FlashROM. RAM bude sloužit pouze pro běh aplikací. To je asi hlavní důvod, proč zařízení bez 128MB FlashROM budou většinou bez možnosti upgrade na WM5.
 • Rychlejší přístup k poště - tady nevím, co tím chtěl básník říci. Navíc prý bude možné mít z Outlooku přímo přístup na schránky na Hotmailu či MSN.
 • Nová verze ActiveSync - budou se synchronizovat i obrázky u kontaktů a změn doznaly i průvodci a pomocníci. Jen jestli bude KONEČNĚ možné synchronizovat i podsložky v kontaktech nebo úkolech se nepíše...
 • Vylepšené zabezpečení - WM5 splňuje jakýsi standard americké vlády FIPS 140-2, což je standard pro IT produkty. Bližší informace snad později.
 • Podpora nového HW - pro rychlejší synchronizaci je nyní podporováno i USB verze 2.0, pro co největší úložný prostor je přidána podpora i pro integrované pevné disky
 • Přímá podpora pro GPS - přímo v systému je zahrnuta podpora pro GPS a to dokonce i pro přístup více aplikací k jedné GPSce najednou!
 • Windows Media Player 10 - WMP10 se nyní stává standardní součástí balíku aplikací, ve spolupráci se stolní verzí je zajištěna snadná synchronizace oblíbených skladeb
 • Fotky - přiřazování fotek kontaktům a jejich synchronizace je nyní standardní součástí systému
 • Komunikace 3G - WM5 umožní výrobcům integrovat do svých produktů i nejnovější komunikační moduly jako například UMTS. Pro Smartphony je nyní přidána podpora i pro WiFi
 • Vývojáři - budou mít díky novému API možnost ovládat například integrovaný foťák či tvořit rychlejší hry pomocí technologie Direct3D, DirectDraw a DirectShow
A to je zatím vše. Další informace se určitě časem upřesní či doplní a jednou se mi možná poštěstí si na nějaké to zařízení s finální verzí Windows Mobile 5.0 sáhnout.
reklama
Nejnovější články
Tesla chce otevřít designérské centrum v Číně Tesla chce otevřít designérské centrum v Číně
Z bran nově otevřené čínské továrny Tesly začaly před pár týdny sjíždět první vozy a nyní zde chce automobilka otevřít i designérské centrum. Alespoň tak napovídá jeden z příspěvků na sociální síti WeChat.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Bentley Mulsanne 6.75 Edition posílá ikonickou V8 po 60 letech do důchodu Bentley Mulsanne 6.75 Edition posílá ikonickou V8 po 60 letech do důchodu
Automobilka Bentley dá sbohem více než 60 let starému motoru V8 z konce 50. let, který dodnes používá. Využije ho limitovaná edice luxusního sedanu Mulsanne 6.75 Edition, který bude posledním vozem s tímto motorem.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Nottingham vyzkouší bezdrátové nabíjení elektrických taxíků Nottingham vyzkouší bezdrátové nabíjení elektrických taxíků
Elektromobily jsou pro některá použití velmi vhodným dopravním prostředkem, pro jiná naopak. Výborné mohou být pro vozy taxislužby a město Nottingham v Británii tak nyní díky grantu vyzkouší elektrické taxíky s bezdrátovým nabíjením.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Britové vyzkoušeli reálný dojezd elektromobilů, vyhrála Kia a Tesla Britové vyzkoušeli reálný dojezd elektromobilů, vyhrála Kia a Tesla
Na britském YouTube kanálu carwow vyzkoušeli reálný dojezd šesti různých elektromobilů a jak moc se liší od udávaných hodnot. Výsledky dosahovaly 75 až 90 % a tvůrci i sledovali, co dělají jednotlivá auta při vybití jejich akumulátoru.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple iPhone 12 má mít sub-6Ghz i mmWave 5G, ale jen někde Apple iPhone 12 má mít sub-6Ghz i mmWave 5G, ale jen někde
Na podzim bychom se měli dočkat další generace smartphonů Apple iPhone 12. Ačkoli to vypadalo, že Apple bude s 5G několik let pozadu, nakonec to nebude tak špatné a 5G by měly dostat už letošní modely.
15.1.2020, aktualita, Milan Šurkala