reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows 10 mají mezi ostatními mobilními "Okny" jen 11% podíl

25.6.2016, Jan Pánek, aktualita
Microsoft vypustil mobilní Windows 10 jako velkou slávu, protože umožňovala sjednotit všechny jeho operační systémy do jednoho. Po více než půl roce však tato verze jeho operačního systému má jen 11% podíl mezi všemi telefony s Windows.
Momentální rozpoložení telefonů mezi verzemi systému od Microsoftu je následující: na prvním místě je jednoznačně Windows Phone 8.1 s 78,8 % podílu, druhý je již Windows 10 Mobile s 10,9 %, třetí Windows Phone 8.0 s 7,4 procenty a poslední Windows Phone 7.x.

Z dat také vyplývá, že uživatelé jednoduše na novější Windows neaktualizují. Ti, kteří tak učinit chtěli, už tak učinili. Podle statistik má až polovina přístrojů s Windows možnost aktualizace na Windows 10 Mobile.

Další graf ukazuje situaci mezi jednotlivými výrobci. S 98,7 procenty podílu na trhu všech telefonů s Windows vede Microsoft s odkoupenou divizí Nokie, na druhém místě je Alcatel s 0,5 %, třetí je HTC s 0,2 %, a to s velmi starými telefony.

Další informace se týkají podílu jednotlivých telefonů s operačním systémem z Redmontu. Na čele je již chvíli Lumia 535 následovaná dalšími Lumiemi z nižších řad Microsoftu/Nokie. Na třetím místě s 11,2 % je nová Lumia 550, která spadá do low-endu. Až na 5. místě s 6,1 % podílu se nachází nová Lumia 950, oproti Lumii 950XL se jí však daří stále dobře, její větší sourozenec má podíl 3,6 %.

Windows 10 ale aspoň roste, od května přibylo 0,5 % těchto přístrojů. Pokud by se to někomu zdálo jako velké číslo, tak vězte, že OS Microsoftu má mezi všemi chytrými telefony asi 2% podíl, takže na globálním trhu je tento růst zcela zanedbatelný.

V čem je problém Microsoftu? Zatímco jiní výrobci jsou schopni představit několik modelů ročně, Microsoft za poslední dobu představil jen hrstku telefonů, ty navíc nerozprostřel dobře do cenových kategorií a do tříd.

Představil například špičkové Lumie 950(XL), ale nacenil je takovým způsobem, že velká část uživatelů v nich neviděla smysl. Pokud by chtěli produktivní zařízení, raději by si koupili notebook. Microsoft na tuto chybu přišel a postupně se telefony začaly masivně zlevňovat, a to i u nás. Mnoho kvalitních e-shopů teď prodává Lumii 950 pod 10.000 korunami Otázka zní, zdali to není pozdě, když pominul pozitivní humbuk okolo těchto zařízení, které nahradí počítač.

Další problém tkví ve střední třídě, kde Microsoft kompletně zaspal. Ostatní výrobci se předbíhají, aby nabídli výkonné a zajímavé telefony za několik tisíc. Microsoft jim konkuruje Lumií 650 se Snapdragonem 212 - procesorem nejnižší třídy - za cca 5.000 Kč.

Případný zájemce si položí otázku: mám si koupit telefon se Snapdragonem 212, HR Ready displejem (720p), 1 GB operační a 16 GB vnitřní paměti nebo Xiaomi Mi4i za stejné peníze a se Snapdragonem 808 (nejvyšší třída), Full HD displejem, 2 GB operační a 16 GB vnitřní paměti?

Microsoft tedy předražuje drahé přístroje, předražuje nejnižší třídu a úplně mu chybí jednak telefon střední třídy a potom nějaká výjimečná vlastnost, proč by si lidé jejich telefon kupovali. Dříve to byly dobré fotoaparáty, ale o tom se nedá v nižších třídách mluvit.

Nezbývá než čekat, že Microsoft přijde s opravdu zajímavými Surface Phony - tak se budou jmenovat jeho další telefony, jelikož Microsoft má licenci na jméno Lumia jen na určitou dobu, zanedlouho se vrátí původní Nokii, která si nejspíše chystá představení nového telefonu.

Zdroj: PhoneArena
reklama
reklama
reklama