www.svetmobilne.cz
>
>
>

Výskyt mobilního malwaru se skoro zdvojnásobil, tvrdí Kaspersky Lab

Výskyt mobilního malwaru se skoro zdvojnásobil, tvrdí Kaspersky Lab
, , aktualita
Odborníci z Kaspersky Lab měli v loňském roce zaznamenat 116,5 milionu útoků škodlivého mobilního softwaru, tedy skoro dvojnásobek ve srovnání s rokem předchozím. Mobilním malwarem mělo být napadeno skoro 5 % českých uživatelů.
K oblíbeným
reklama
Společnost Kaspersky lab ve vydané výroční zprávě Vývoj mobilního malwaru v roce 2018 upozorňuje na dlouhodobě rostoucí výskyt mobilního malwaru. V loňském roce měli odborníci zaznamenat 116,5 milionu útoků, zatímco v roce 2017 to bylo 66,4 milionu. To znamená, že počet útoků škodlivého mobilního softwaru se meziročně skoro zdvojnásobil. Na druhou stranu klesl počet malwarových souborů, což značí, že kyberzločinci zdokonalili své „zbraně“.
 
Počet unikátních uživatelů, jejichž smartphone či tablet byl napaden malwarem, se zvýšil o 774 tisíc na celkových 9,9 milionu uživatelů. Největší nárůst podílu (z 8,63 % na 17,21 %) měl být zaznamenán u tzv. Trojan-Droppers, které mají obejít systémovou ochranu a nainstaloval různé typy škodlivého softwaru, jako jsou bankovní trojany nebo ransomware.
 
 
Odborníci také připomínají nové hrozby, které se objevily v roce 2018. Patří mezi ně tzv. DNS hijacking nebo pokročilé způsobu distribuce, třeba prostřednictvím SMS zpráv. Vloni mělo být mobilním malwarem napadeno 4,79 % českých uživatelů. Vůbec nejhorší situace byla zaznamenána v Íránu, kde došlo k infikování více než 44 % mobilních zařízení. S bankovními trojany se setkalo 0,17 % českých uživatelů, s mobilním ransomwarem potom jen 0,04 %.
 
Výskyt škodlivého softwaru pro těžbu kryptoměn na smartphonech měl vzrůst pětinásobně. Bezpečnostní aplikace potom zachytily přes 151 tisíc instalací mobilních bankovních trojanů, meziročně tedy došlo k nárůstu o 60 %. Vzorků mobilního ramsomwaru zaznamenal Kaspersky Lab přes 60 tisíc.
 
Pro zvýšení ochrany zařízení před malwarem doporučuje společnost instalovat aplikace pouze z oficiálních zdrojů (Google Play Store v případě Androidu), nevypínat přednastavená omezení smartphonu a okamžitě instalovat aktualizace systému i aplikací.
 
Zdroj: Tisková zpráva


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi vyvíjí 100W rychlé nabíjení. Baterii dobije za 17 minut Xiaomi vyvíjí 100W rychlé nabíjení. Baterii dobije za 17 minut
Xiaomi se rozhodlo posunout laťku v rychlosti rychlého nabíjení o pořádný kus nahoru. Nová technologie Super Charge Turbo by měla dobít 4000mAh baterii ve smartphonu za pouhých 17 minut. Má to jen jeden háček.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji
Jedním ze sponzorů hackerské soutěže Pwn2Own byla letos i Tesla. Ta slíbila, že komu se podaří prolomit jeden ze systémů vozu, může jej získat. Týmu Fluoroacetate se to povedlo a celkem si i z dalších soutěží odnesl 375 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Galaxy S10 s Exynosem trápí rychle se vybíjející baterie Galaxy S10 s Exynosem trápí rychle se vybíjející baterie
Někteří majitelé Galaxy S10 si stěžují na nezvykle rychlé vybíjení baterie. Týká se pouze verze s procesorem Exynos a příčinou problému by mělo být internetové volání. Před nedávnem zase uživatelé objevili, že se obrazovka telefonu rozsvěcí při nošení v kapse.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Redmi 7 přichází se sluchátky Redmi AirDots za 15 dolarů Redmi 7 přichází se sluchátky Redmi AirDots za 15 dolarů
Xiaomi představilo velmi levný smartphone Redmi 7, který přichází s elegantním designem a nadprůměrnou baterií. Zamrzí snad jen rozlišení displeje. Objevila se také bezdrátová sluchátka, která konkurují AirPods hlavně svou cenou.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky
Norsko je známo jako země elektromobilů, každé třetí auto zde prodané jezdí na elektřinu. Aby se vyřešil problém s nabíjením, chystá instalaci bezdrátových indukčních nabíječek, zatím jen pro taxíky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala