Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Výskyt mobilního malwaru se skoro zdvojnásobil, tvrdí Kaspersky Lab

13.3.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Odborníci z Kaspersky Lab měli v loňském roce zaznamenat 116,5 milionu útoků škodlivého mobilního softwaru, tedy skoro dvojnásobek ve srovnání s rokem předchozím. Mobilním malwarem mělo být napadeno skoro 5 % českých uživatelů.
Společnost Kaspersky lab ve vydané výroční zprávě Vývoj mobilního malwaru v roce 2018 upozorňuje na dlouhodobě rostoucí výskyt mobilního malwaru. V loňském roce měli odborníci zaznamenat 116,5 milionu útoků, zatímco v roce 2017 to bylo 66,4 milionu. To znamená, že počet útoků škodlivého mobilního softwaru se meziročně skoro zdvojnásobil. Na druhou stranu klesl počet malwarových souborů, což značí, že kyberzločinci zdokonalili své „zbraně“.
 
Počet unikátních uživatelů, jejichž smartphone či tablet byl napaden malwarem, se zvýšil o 774 tisíc na celkových 9,9 milionu uživatelů. Největší nárůst podílu (z 8,63 % na 17,21 %) měl být zaznamenán u tzv. Trojan-Droppers, které mají obejít systémovou ochranu a nainstaloval různé typy škodlivého softwaru, jako jsou bankovní trojany nebo ransomware.
 
 
Odborníci také připomínají nové hrozby, které se objevily v roce 2018. Patří mezi ně tzv. DNS hijacking nebo pokročilé způsobu distribuce, třeba prostřednictvím SMS zpráv. Vloni mělo být mobilním malwarem napadeno 4,79 % českých uživatelů. Vůbec nejhorší situace byla zaznamenána v Íránu, kde došlo k infikování více než 44 % mobilních zařízení. S bankovními trojany se setkalo 0,17 % českých uživatelů, s mobilním ransomwarem potom jen 0,04 %.
 
Výskyt škodlivého softwaru pro těžbu kryptoměn na smartphonech měl vzrůst pětinásobně. Bezpečnostní aplikace potom zachytily přes 151 tisíc instalací mobilních bankovních trojanů, meziročně tedy došlo k nárůstu o 60 %. Vzorků mobilního ramsomwaru zaznamenal Kaspersky Lab přes 60 tisíc.
 
Pro zvýšení ochrany zařízení před malwarem doporučuje společnost instalovat aplikace pouze z oficiálních zdrojů (Google Play Store v případě Androidu), nevypínat přednastavená omezení smartphonu a okamžitě instalovat aktualizace systému i aplikací.
 
Zdroj: Tisková zpráva


reklama