www.svetmobilne.cz
>
>
>

Výskyt mobilního malwaru se skoro zdvojnásobil, tvrdí Kaspersky Lab

Výskyt mobilního malwaru se skoro zdvojnásobil, tvrdí Kaspersky Lab
, , aktualita
Odborníci z Kaspersky Lab měli v loňském roce zaznamenat 116,5 milionu útoků škodlivého mobilního softwaru, tedy skoro dvojnásobek ve srovnání s rokem předchozím. Mobilním malwarem mělo být napadeno skoro 5 % českých uživatelů.
K oblíbeným
reklama
Společnost Kaspersky lab ve vydané výroční zprávě Vývoj mobilního malwaru v roce 2018 upozorňuje na dlouhodobě rostoucí výskyt mobilního malwaru. V loňském roce měli odborníci zaznamenat 116,5 milionu útoků, zatímco v roce 2017 to bylo 66,4 milionu. To znamená, že počet útoků škodlivého mobilního softwaru se meziročně skoro zdvojnásobil. Na druhou stranu klesl počet malwarových souborů, což značí, že kyberzločinci zdokonalili své „zbraně“.
 
Počet unikátních uživatelů, jejichž smartphone či tablet byl napaden malwarem, se zvýšil o 774 tisíc na celkových 9,9 milionu uživatelů. Největší nárůst podílu (z 8,63 % na 17,21 %) měl být zaznamenán u tzv. Trojan-Droppers, které mají obejít systémovou ochranu a nainstaloval různé typy škodlivého softwaru, jako jsou bankovní trojany nebo ransomware.
 
 
Odborníci také připomínají nové hrozby, které se objevily v roce 2018. Patří mezi ně tzv. DNS hijacking nebo pokročilé způsobu distribuce, třeba prostřednictvím SMS zpráv. Vloni mělo být mobilním malwarem napadeno 4,79 % českých uživatelů. Vůbec nejhorší situace byla zaznamenána v Íránu, kde došlo k infikování více než 44 % mobilních zařízení. S bankovními trojany se setkalo 0,17 % českých uživatelů, s mobilním ransomwarem potom jen 0,04 %.
 
Výskyt škodlivého softwaru pro těžbu kryptoměn na smartphonech měl vzrůst pětinásobně. Bezpečnostní aplikace potom zachytily přes 151 tisíc instalací mobilních bankovních trojanů, meziročně tedy došlo k nárůstu o 60 %. Vzorků mobilního ramsomwaru zaznamenal Kaspersky Lab přes 60 tisíc.
 
Pro zvýšení ochrany zařízení před malwarem doporučuje společnost instalovat aplikace pouze z oficiálních zdrojů (Google Play Store v případě Androidu), nevypínat přednastavená omezení smartphonu a okamžitě instalovat aktualizace systému i aplikací.
 
Zdroj: Tisková zpráva


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple MacBook Pro dostává 8jádro a lepší klávesnici Apple MacBook Pro dostává 8jádro a lepší klávesnici
Apple uvedl aktualizované notebooky MacBook Pro pro rok 2019. Asi nejdůležitější změnou nebude zavedení 8jádrových procesorů, které významně navyšují výkon, ale především to, že se Apple opět pokusil vylepšit klávesnici.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Škoda uvádí plug-in hybrid Superb iV s 1.4 TSI Škoda uvádí plug-in hybrid Superb iV s 1.4 TSI
Automobilka Škoda začíná pracovat na elektrifikaci svého portfoila a jedním z prvních počinů je nový plug-in hybrid Superb iV. Novinka má umět jezdit i v čistě elektrickém režimu a ujet vzdálenost až 55 kilometrů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Smartphony Sony: zaměří se jen na vybrané země Smartphony Sony: zaměří se jen na vybrané země
Smartphony Sony to mají dnes hodně nahnuté. Divize je hodně ztrátová, prodeje padají neustále níž a Sony se tak rozhodlo, že se bude soustředit už jen na čtyři světové oblasti. Evropa je stále mezi nimi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Renault Mégane RS Trophy-R: rekordní předokolka na Nürburgringu Renault Mégane RS Trophy-R: rekordní předokolka na Nürburgringu
Závody o nejrychlejší předokolku na okruhu Nürburgring pokračují a dosavadní titul musí Honda chtě nechtě předat Renaultu. Jeho nový Mégane RS Trophy-R totiž japonský hot hatch překonal o téměř 4 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Americká pošta USPS zkouší autonomní trucky TuSimple Americká pošta USPS zkouší autonomní trucky TuSimple
Další projekt autonomních vozidel má na starosti společnost TuSimple. Ta provede další test na reálných silnicích ve spolupráci s americkou poštou USPS, pro kterou bude vozit balíky mezi dvěma logistickými centry.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala