www.svetmobilne.cz
>
>
>

Výskyt mobilního malwaru se skoro zdvojnásobil, tvrdí Kaspersky Lab

Výskyt mobilního malwaru se skoro zdvojnásobil, tvrdí Kaspersky Lab
, , aktualita
Odborníci z Kaspersky Lab měli v loňském roce zaznamenat 116,5 milionu útoků škodlivého mobilního softwaru, tedy skoro dvojnásobek ve srovnání s rokem předchozím. Mobilním malwarem mělo být napadeno skoro 5 % českých uživatelů.
K oblíbeným
reklama
Společnost Kaspersky lab ve vydané výroční zprávě Vývoj mobilního malwaru v roce 2018 upozorňuje na dlouhodobě rostoucí výskyt mobilního malwaru. V loňském roce měli odborníci zaznamenat 116,5 milionu útoků, zatímco v roce 2017 to bylo 66,4 milionu. To znamená, že počet útoků škodlivého mobilního softwaru se meziročně skoro zdvojnásobil. Na druhou stranu klesl počet malwarových souborů, což značí, že kyberzločinci zdokonalili své „zbraně“.
 
Počet unikátních uživatelů, jejichž smartphone či tablet byl napaden malwarem, se zvýšil o 774 tisíc na celkových 9,9 milionu uživatelů. Největší nárůst podílu (z 8,63 % na 17,21 %) měl být zaznamenán u tzv. Trojan-Droppers, které mají obejít systémovou ochranu a nainstaloval různé typy škodlivého softwaru, jako jsou bankovní trojany nebo ransomware.
 
 
Odborníci také připomínají nové hrozby, které se objevily v roce 2018. Patří mezi ně tzv. DNS hijacking nebo pokročilé způsobu distribuce, třeba prostřednictvím SMS zpráv. Vloni mělo být mobilním malwarem napadeno 4,79 % českých uživatelů. Vůbec nejhorší situace byla zaznamenána v Íránu, kde došlo k infikování více než 44 % mobilních zařízení. S bankovními trojany se setkalo 0,17 % českých uživatelů, s mobilním ransomwarem potom jen 0,04 %.
 
Výskyt škodlivého softwaru pro těžbu kryptoměn na smartphonech měl vzrůst pětinásobně. Bezpečnostní aplikace potom zachytily přes 151 tisíc instalací mobilních bankovních trojanů, meziročně tedy došlo k nárůstu o 60 %. Vzorků mobilního ramsomwaru zaznamenal Kaspersky Lab přes 60 tisíc.
 
Pro zvýšení ochrany zařízení před malwarem doporučuje společnost instalovat aplikace pouze z oficiálních zdrojů (Google Play Store v případě Androidu), nevypínat přednastavená omezení smartphonu a okamžitě instalovat aktualizace systému i aplikací.
 
Zdroj: Tisková zpráva


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Galaxy A30s a A50s se 3 fotoaparáty Samsung uvádí Galaxy A30s a A50s se 3 fotoaparáty
Do střední třídy poputují dvě novinky společnosti Samsung Galaxy A30s a A50s. Obě přinesou tři zadní fotoaparáty včetně 5MPx hloubkové kamerky, 6,4" Super AMOLED displej a velký 4000mAh akumulátor.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG představuje vyšší low-end K40S a K50S LG představuje vyšší low-end K40S a K50S
Společnost LG představuje dvě novinky do vyššího low-endu, resp. nižšího mainstreamu. Jde o modely K40S a K50S s velkým 6,1”, resp. 6,5” FullVision HD+ displejem a nově i širokoúhlým fotoaparátem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 11 Pro by měl dostat podporu pera Pencil Apple iPhone 11 Pro by měl dostat podporu pera Pencil
Uvedení nových iPhonů se blíží a s tím se začíná i objevovat více a více informací o nich. Např. to vypadá, že by nové telefony mohly přijít s podporou Apple Pencil, patrně ale v nějaké menší variantě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chevrolet vylepšuje "chemii", Boltu zvyšuje dojezd o 9 % Chevrolet vylepšuje "chemii", Boltu zvyšuje dojezd o 9 %
Vývoj lithiových akumulátorů jde pořád kupředu a hustota energie se sice pomalu, ale stále zvyšuje. Ukazuje to i Chevrolet, kterému se díky novým poznatkům podařilo zvýšit dojezd elektromobilu Bolt o 9 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Waymo míří na Floridu, otestuje autonomní auta v dešti Waymo míří na Floridu, otestuje autonomní auta v dešti
Většina testování autonomních vozidel probíhá v Arizoně, kde je skoro pořád slunečno. Waymo chce ale posunout laťku trochu výš a chce zjistit, co se stane, když začne pořádně pršet. Míří tedy na Floridu za hurikány.
Včera, aktualita, Milan Šurkala