Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Výrobní náklady AMOLED displejů klesly pod úroveň LCD

25.3.2016, Milan Šurkala, aktualita
AMOLED displeje mají několik výhod proti LCD displejům. Mohou být tenčí a ohebnější, jsou úspornější, mají výraznější černou a s tím i kontrast, což se u mobilních telefonů cení. Problém s vyšší cenou už také padnul a jsou levnější na výrobu než LTPS LCD.
Displeje typu AMOLED nacházíme zejména na mobilních telefonech Samsung, používají je ale i další firmy, např. Microsoft. Tyto displeje přináší několik výhod v podobě nižší energetické náročnosti a vyššího kontrastu (svítí každý pixel sám o sobě a nepotřebuje podsvícení), bohužel byly doposud dražší na výrobu, byť rozdíly v poslední době už nebyly nějak dramatické. Nyní ale padá i tento problém, alespoň co se 5,0" HD displejů týče (s rozlišením 1280×720 pixelů).


Samsung AMOLED


Zatímco výroba LPTS LCD (Low Temperature Poly-Silicon) displeje stála v posledním čtvrtletí minulého roku $15,70 a u AMOLED to bylo $17,10, v prvním čtvrtletí roku 2016 klesla cena výroby stejného LCD displeje na $14,60, nicméně u AMOLED byl pokles mnohem výraznější. 5,0" HD AMOLED displej má nyní výrobní náklady jen $14,30 a je tedy kapánek levnější než výše uvedený typ LCD displeje. Dá se tedy předpokládat, že s těmito displeji se budeme u telefonů a tabletů setkávat čím dál častěji. Přechod na OLED údajně chystá i Apple.

Zdroj: geek.com, phonearena.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama