Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Výrobce čipů ARM má nového vlastníka

18.7.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Japonská společnost SoftBank koupí za více než 24 miliardy liber jedničku v oblasti mobilních procesorů ARM Holdings. Akvizici ještě musí schválit úřady, ale už nyní budoucí vlastník tvrdí, že neplánuje žádné změny ve struktuře ani strategii společnosti.
Už před pár dny se začalo šuškat o tom, že společnost ARM změní svého vlastníka a nyní bylo vše oficiálně potvrzeno. O výrobce mobilních čipů má zájem japonský SoftBank, který se zabývá telekomunikacemi a internetem, na domácím trhu například provozuje služby mobilního operátora. Jedná se o jednu z největších evropských akvizic v technologické oblasti, o které svědčí i částka 24,3 miliardy liber (v přepočtu asi 785 miliard korun), kterou nový vlastník zaplatí. Za jednu akcii dá SoftBank 17 liber, tedy o skoro polovinu více než byla její hodnota na burze. S obchodem souhlasí orgány obou společností, ještě je ovšem potřeba schálení ze strany úřadů.

Britská společnost ARM se zabývá mobilními čipy, především vývojem procesorových architektur používaných v naprosté většině smartphonů a tabletů. ARM je tedy jedničkou ve svém oboru, přece jen jádra Cortex nalezneme v mobilních procesorech od Qualcommu, MediaTeku a dalších. Pojem výrobce je i přesto možná trochu přehnaný, obchodní model této firmy je totiž založen na vývoji technologií a jejich licencování. Na tom by se nemělo nic měnit ani pod novým vlastníkem. SoftBank totiž neplánuje měnit obchodní strategii, organizační strukturu a dojít by nemělo ani k přesunu sídla z britské Cambridge. Zachována podle všeho bude i samotná značka ARM.
Technologie od ARM používají i takové společnosti jako Apple nebo Samsung


Podle britských politiků je akvizice důkazem, že i po vítězství odpůrců Evropské unie v referendu zůstává země atraktivním cílem investicí. Odborníci ovšem tvrdí, že ARM je před ekonomickými dopady brexitu lépe chráněna než jiné britské společnosti, a to díky globálnímu postavení a příjmech v amerických dolarech. Analytik Roger Sheng prohlásil, že některým výrobcům využívajícím technologie od ARM by se nemusela líbit ztráta nezávislosti. Zbrzděna by mohla být dokonce expanze v Číně, protože tamní vláda by mohla tlačit na výrobce, aby nepoužívali technologie od společnosti s japonským vlastníkem.

Zdroj: Bloomberg.com, Techcrunch.com
reklama