www.svetmobilne.cz
>
>
>

Výrobce čipů ARM má nového vlastníka

Výrobce čipů ARM má nového vlastníka
, , aktualita
Japonská společnost SoftBank koupí za více než 24 miliardy liber jedničku v oblasti mobilních procesorů ARM Holdings. Akvizici ještě musí schválit úřady, ale už nyní budoucí vlastník tvrdí, že neplánuje žádné změny ve struktuře ani strategii společnosti.
K oblíbeným
reklama
Už před pár dny se začalo šuškat o tom, že společnost ARM změní svého vlastníka a nyní bylo vše oficiálně potvrzeno. O výrobce mobilních čipů má zájem japonský SoftBank, který se zabývá telekomunikacemi a internetem, na domácím trhu například provozuje služby mobilního operátora. Jedná se o jednu z největších evropských akvizic v technologické oblasti, o které svědčí i částka 24,3 miliardy liber (v přepočtu asi 785 miliard korun), kterou nový vlastník zaplatí. Za jednu akcii dá SoftBank 17 liber, tedy o skoro polovinu více než byla její hodnota na burze. S obchodem souhlasí orgány obou společností, ještě je ovšem potřeba schálení ze strany úřadů.

Britská společnost ARM se zabývá mobilními čipy, především vývojem procesorových architektur používaných v naprosté většině smartphonů a tabletů. ARM je tedy jedničkou ve svém oboru, přece jen jádra Cortex nalezneme v mobilních procesorech od Qualcommu, MediaTeku a dalších. Pojem výrobce je i přesto možná trochu přehnaný, obchodní model této firmy je totiž založen na vývoji technologií a jejich licencování. Na tom by se nemělo nic měnit ani pod novým vlastníkem. SoftBank totiž neplánuje měnit obchodní strategii, organizační strukturu a dojít by nemělo ani k přesunu sídla z britské Cambridge. Zachována podle všeho bude i samotná značka ARM.
Technologie od ARM používají i takové společnosti jako Apple nebo Samsung


Podle britských politiků je akvizice důkazem, že i po vítězství odpůrců Evropské unie v referendu zůstává země atraktivním cílem investicí. Odborníci ovšem tvrdí, že ARM je před ekonomickými dopady brexitu lépe chráněna než jiné britské společnosti, a to díky globálnímu postavení a příjmech v amerických dolarech. Analytik Roger Sheng prohlásil, že některým výrobcům využívajícím technologie od ARM by se nemusela líbit ztráta nezávislosti. Zbrzděna by mohla být dokonce expanze v Číně, protože tamní vláda by mohla tlačit na výrobce, aby nepoužívali technologie od společnosti s japonským vlastníkem.

Zdroj: Bloomberg.com, Techcrunch.com
reklama
Nejnovější články
Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji
Porsche nedávno představilo hodně drahý elektrický sedan Taycan Turbo a Turbo S. Nyní se představuje základní verze Taycan 4S, jejiž cena je výrazně nižší proti variantám Turbo, přitom půjde pořád o hodně výkonné auto.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené
Google chce zrakově postiženým usnadnit život a v aplikaci Mapy Google budou moci nyní aktivovat speciální hlasovou navigaci, která přinese detailnější informace pro pohyb v náročném prostředí.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Porsche a Boeing chtějí postavit létající auta Porsche a Boeing chtějí postavit létající auta
Jezdit po zemi za chvíli asi přestane stačit. Máme tu už několik konceptů létajících aut a nyní se chce přidat německá automobilka Porsche a americký Boeing. Společnosti totiž chtějí prozkoumat tento trh.
13.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Dyson končí s projektem elektromobilu, nevyplatí se Dyson končí s projektem elektromobilu, nevyplatí se
Dyson, známý výrobce vysavačů, vysoušečů rukou a dalších zařízení, chtěl proniknout na trh elektromobilů. Jak to tak ale vypadá, situace nebyla tak růžová a společnost celý projekt elektrických aut ukončila.
12.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář