Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

VW, BMW i Daimler přiznali, že čistotu výfukových plynů testovali na opicích

30.1.2018, Milan Šurkala, aktualita
Vypadá to, že Dieselgate přinese pro Volkswagen ještě jeden neetický skandál. Ukázalo se totiž, že "čistotu" výfukových plynů automobilka spolu s BMW i Daimlerem testovala na opicích, které nechala dýchat zplodiny z naftových aut. 
Německé automobilky mají po Dieselgate další problém, tentokrát zejména etický. Netýká se to jen Volkswagenu, ale také BMW a Daimleru (Mercedesu). Prováděly testy na zvířatech, což samo o sobě není neobvyklé, přesto to na ale společnosti nevrhá dobré světlo. Aby společnosti prokázaly, že zplodiny z naftových motorů jsou téměř nezávadné a motory splňují emisní limity, zavřely deset opic do vzduchotěsné místnosti, do které byly pumpovány výfukové plyny z naftového VW Beetle TDI po dobu čtyř hodin. Opicím pak vědci pro zábavu pustili kreslené seriály.
 
VW BMW a Mercedes logo
 
Experiment proběhl v roce 2014 v Lovelace Respiratory Research Institute v Albuquerque. Testovací automobil byl vybaven nechvalně známým podvodným softwarem, který odstartoval celou kauzu Dieselgate a emise tak byly velmi nízké podobně jako v ošálených testech. Volkswagen pak na celou kauzu řekl, že experimenty přiznává, dále že zvolené vědecké metody nebyly správné a experimenty tohoto rázu vůbec neměly být prováděny. Studii byla provedena na popud evropského sdružení EUGT, automobilky jej pak pomáhaly financovat.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama