www.svetmobilne.cz
>
>
>

Všechny nové Chromebooky budou kompatibilní s linuxovými programy

Všechny nové Chromebooky budou kompatibilní s linuxovými programy
, , aktualita
Google potvrdil, že na všech modelech chromebooků představených v roce 2019 lze používat aplikace z Linuxu. Kromě toho vylepšil podporu pro Android Studio a aktualizoval správce souborů, který usnadňuje přesun dat mezi více OS.
K oblíbeným
reklama
Chromebooky vznikly jako jednoduché laptopy, které vlastně spustí pouze jeden program – internetový prohlížeč. S tím si ovšem uživatelé nevystačili a proto Google v uplynulých letech provedl několik vylepšení. Na novějších chromeboocích lze používat také aplikace pro Android, které si uživatel stáhne z Google Play Store. Připravována je také podpora linuxových desktopových programů, která na počítačích s Chrome OS umožní spustit třeba kancelářský balík LibreOffice nebo obrazový editor GIMP. Tato možnost je dostupná pouze na vybraných modelech, ale jelikož je stále ve vývoji, tak není defaultně aktivní. S touto funkcí ovšem Google nadále počítá, jak dokazují změny zveřejněné na vývojářské konferenci Google I/O 2019.
 
 
Kompatibilita s linuxovými programy bude zajištěna na všech chromeboocích představených v roce 2019. Funkci bude ovšem nejprve nutné aktivovat v Nastavení, kde ji uživatelé najdou pod názvem Linux (Beta). Ano, stále se jedná o funkci ve vývoji, proto nemusí vše fungovat podle plánu. Podporována zatím není třeba hardwarová akcelerace, mikrofony, reproduktory nebo USB zařízení.
 
Vývojáři mobilních aplikací ocení vylepšenou podporu softwaru Android Studio. Pro instalaci nyní postačí stáhnout balíček, dvakrát na něj kliknout a potom se řídit běžnými instrukcemi. Pro používání programu Android Studio se ovšem hodí spíše high-endové chromebooky, neboť Google doporučuje minimálně procesor Intel Core i5 ze série U a 4GB RAM, k tomu se neobejdete ani bez 4 GB volného prostoru v úložišti. Google také vydal aktualizaci Chrome OS File Manager. Nová verze správce souborů umožňuje přesouvat soubory mezi Chrome OS, Androidem, Linuxem a cloudovým úložištěm Disk Google. Dosud přitom každá z platforem fungovala izolovaně a přesun souborů nebyl příliš snadný. Nyní tak uživatelům nic nebrání, aby si stáhli dokument v Chrome OS, upravili jej v Linuxu a sdíleli prostřednictvím Androidu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei nejspíš přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei nejspíš přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška
Lenovo ukázalo čínským novinářům video s konceptem připravovaného flexibilního smartphonu Motorola Razr. Toto video ovšem měla společnost ukrást od jednoho z fanoušků a opatřit jej vlastním logem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy
Čínská značka Realme, která patří stejnému vlastníkovi jako známější OnePlus, představila svůj zatím nejvybavenější telefon. Nabízí pěkný design, vysouvací přední kameru i čtečku otisků v displeji. A existuje reálná šance, že se dostane na evropské trhy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu
Garmin představil satelitní navigaci Overlander určenou pro terénní vozidla. Vybavena je velkým displejem a odolným tělem, kromě jiných vychytávek má řidič k dispozici topografické mapy usnadňující cestu v terénu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Redmi 7A se blíží. Známe design a parametry Redmi 7A se blíží. Známe design a parametry
Xiaomi připravuje cenově dostupnou novinku Redmi 7A, která by měla dostat ještě agresivnější cenovku než Redmi 7. Jaké ústupky si to vyžádá? Parametry smartphonu společně s jeho obrázky nyní unikly na internet.
18.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik