www.svetmobilne.cz
>
>
>

Všechny nové Chromebooky budou kompatibilní s linuxovými programy

Všechny nové Chromebooky budou kompatibilní s linuxovými programy
, , aktualita
Google potvrdil, že na všech modelech chromebooků představených v roce 2019 lze používat aplikace z Linuxu. Kromě toho vylepšil podporu pro Android Studio a aktualizoval správce souborů, který usnadňuje přesun dat mezi více OS.
K oblíbeným
reklama
Chromebooky vznikly jako jednoduché laptopy, které vlastně spustí pouze jeden program – internetový prohlížeč. S tím si ovšem uživatelé nevystačili a proto Google v uplynulých letech provedl několik vylepšení. Na novějších chromeboocích lze používat také aplikace pro Android, které si uživatel stáhne z Google Play Store. Připravována je také podpora linuxových desktopových programů, která na počítačích s Chrome OS umožní spustit třeba kancelářský balík LibreOffice nebo obrazový editor GIMP. Tato možnost je dostupná pouze na vybraných modelech, ale jelikož je stále ve vývoji, tak není defaultně aktivní. S touto funkcí ovšem Google nadále počítá, jak dokazují změny zveřejněné na vývojářské konferenci Google I/O 2019.
 
 
Kompatibilita s linuxovými programy bude zajištěna na všech chromeboocích představených v roce 2019. Funkci bude ovšem nejprve nutné aktivovat v Nastavení, kde ji uživatelé najdou pod názvem Linux (Beta). Ano, stále se jedná o funkci ve vývoji, proto nemusí vše fungovat podle plánu. Podporována zatím není třeba hardwarová akcelerace, mikrofony, reproduktory nebo USB zařízení.
 
Vývojáři mobilních aplikací ocení vylepšenou podporu softwaru Android Studio. Pro instalaci nyní postačí stáhnout balíček, dvakrát na něj kliknout a potom se řídit běžnými instrukcemi. Pro používání programu Android Studio se ovšem hodí spíše high-endové chromebooky, neboť Google doporučuje minimálně procesor Intel Core i5 ze série U a 4GB RAM, k tomu se neobejdete ani bez 4 GB volného prostoru v úložišti. Google také vydal aktualizaci Chrome OS File Manager. Nová verze správce souborů umožňuje přesouvat soubory mezi Chrome OS, Androidem, Linuxem a cloudovým úložištěm Disk Google. Dosud přitom každá z platforem fungovala izolovaně a přesun souborů nebyl příliš snadný. Nyní tak uživatelům nic nebrání, aby si stáhli dokument v Chrome OS, upravili jej v Linuxu a sdíleli prostřednictvím Androidu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů
Světem aplikací pro Android se začal šířit pokročilý adware nazvaný Agent Smith nazvaný podle záporáka z Matrixu. Ten dokázal měnit legitimní aplikace a strkat do nich reklamy, z čehož hackeři pochopitelně profitovali.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem
Bentley ukázal koncept svého elektrického superluxusního vozu budoucnosti, modelu EXP 100GT. Má 4 elektromotory, exotické a netradiční materiály, skleněný strop pak vytváří neobvyklou hru světel.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem
Společnost OPPO představuje nový high-endový smartphone Reno Z, který chce být velmi slušným fotomobilem s vysokou výdrží. Přináší 48MPx snímač vzadu, 32MPx čip vepředu a velký 6,4" AMOLED displej.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh" Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh"
Telefon Nokia 9 PureView je velmi zajímavý svými fotoaparáty, kdy má na zádi hned pět fotomodulů. Aby byl jejich výkon lepší, přináší aktualizaci. Ta např. umožňuje funkci "live bokehu", tedy náhledu rozmazaného pozadí už před vyfocením.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí
Spotify přichází s odlehčenou verzí své aplikace Spotify Lite. Ta má zabírat méně místa na telefonu, také má uživatele informovat o tom, že mu streamování "sežralo" mnoho dat a blíží se svému měsíčnímu limitu.
11.7.2019, aktualita, Milan Šurkala