Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Všechny nové Chromebooky budou kompatibilní s linuxovými programy

12.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Google potvrdil, že na všech modelech chromebooků představených v roce 2019 lze používat aplikace z Linuxu. Kromě toho vylepšil podporu pro Android Studio a aktualizoval správce souborů, který usnadňuje přesun dat mezi více OS.
Chromebooky vznikly jako jednoduché laptopy, které vlastně spustí pouze jeden program – internetový prohlížeč. S tím si ovšem uživatelé nevystačili a proto Google v uplynulých letech provedl několik vylepšení. Na novějších chromeboocích lze používat také aplikace pro Android, které si uživatel stáhne z Google Play Store. Připravována je také podpora linuxových desktopových programů, která na počítačích s Chrome OS umožní spustit třeba kancelářský balík LibreOffice nebo obrazový editor GIMP. Tato možnost je dostupná pouze na vybraných modelech, ale jelikož je stále ve vývoji, tak není defaultně aktivní. S touto funkcí ovšem Google nadále počítá, jak dokazují změny zveřejněné na vývojářské konferenci Google I/O 2019.
 
 
Kompatibilita s linuxovými programy bude zajištěna na všech chromeboocích představených v roce 2019. Funkci bude ovšem nejprve nutné aktivovat v Nastavení, kde ji uživatelé najdou pod názvem Linux (Beta). Ano, stále se jedná o funkci ve vývoji, proto nemusí vše fungovat podle plánu. Podporována zatím není třeba hardwarová akcelerace, mikrofony, reproduktory nebo USB zařízení.
 
Vývojáři mobilních aplikací ocení vylepšenou podporu softwaru Android Studio. Pro instalaci nyní postačí stáhnout balíček, dvakrát na něj kliknout a potom se řídit běžnými instrukcemi. Pro používání programu Android Studio se ovšem hodí spíše high-endové chromebooky, neboť Google doporučuje minimálně procesor Intel Core i5 ze série U a 4GB RAM, k tomu se neobejdete ani bez 4 GB volného prostoru v úložišti. Google také vydal aktualizaci Chrome OS File Manager. Nová verze správce souborů umožňuje přesouvat soubory mezi Chrome OS, Androidem, Linuxem a cloudovým úložištěm Disk Google. Dosud přitom každá z platforem fungovala izolovaně a přesun souborů nebyl příliš snadný. Nyní tak uživatelům nic nebrání, aby si stáhli dokument v Chrome OS, upravili jej v Linuxu a sdíleli prostřednictvím Androidu.
 


reklama