Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Volvo Polestar 1, výkonný elektromobil s extenderem

18.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Volvo je jednou z automobilek, která chce co nejdřív a co nejvíc elektrifikovat své portfolio. Už nyní představuje Polestar 1, velmi výkonné elektrické kupé, které ale stále bude mít i spalovací motor pro prodloužení dojezdu. 
Tesla ukázala, že elektromobilita už začíná mít pro některé skupiny lidí smysl. Spolu s tlakem na nižší emise se přidávají i další automobilky, žádná ale nemá plně elektrické nebo alespoň hybridní portfolio. Jednou z automobilek, které toho chtějí dosáhnout co nejdříve, je Volvo. To by v roce 2019 mělo začít prodávat nově představený plug-in hybrid Polestar 1
 
Volvo Polestar 1
 
Vůz je vybaven dvěma elektromotory, které pohánějí zadní kola a 34kWh baterie má vydržet na ujetí 93 mil, což je 150 kilometrů. Pokud se stav nabití baterie bude chýlit k minimu, nastoupí dvoulitrový přeplňovaný spalovací motor a vyrobí chybějící elektřinu. Ten se také probudí k životu při požadavku na vyšší dynamiku, kdy pomáhá roztáčet přední kola automobilu. Celkově je možné z motorů dostat 600 koní a 1000 Nm. Samotné elektromotory mají výkon 218 koní.
 
Volvo Polestar 1 zezadu
 
Poněvadž Volvo (a Polestar jako jeho elektrická odnož) nyní vlastní čínský Geely, není překvapivé, že vůz byl představen na autosalonu v Číně a bude se zde i vyrábět. Ostatně Čína se snaží být v posledních letech extrémně zelená a dělá vše proto, aby zde byl podíl elektromobilů co největší. Je pravda, že např. ve velkých městech jako Šanghaj tvoří elektrické motorky značnou část vozového parku a je zde až překvapující ticho kontrastující s hustým provozem, který je k vidění.
 
Volvo Polestar 1 interiér
 
Zajímavé bude také pořizování auta, které nepůjde koupit, ale bude pronajímáno na dva nebo tři roky. To bude zahrnovat pojištění i údržbu, případně zapůjčení jiného vozu v případě potřeba (třeba SUV na výlet). Počítá se s výrobou jen zhruba 500 kusů ročně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama