Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Volkswagen v Evropě skončí se spalovacími motory do roku 2035

28.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Spousta evropských států chce postupně omezovat prodeje aut se spalovacími motory. Přičiní se i samotné automobilky. Volkswagen totiž oznámil, že s takovými auty v Evropě skončí mezi roky 2033 až 2035.
Evropa to s elektromobilitou myslí hodně vážně a mnoho států plánuje nejrůznější zákazy prodeje vozů se spalovacími motory. Obvykle se týká zákaz čistě spalovacích aut, takže různé formy hybridů ještě budou povoleny, ale neplatí to vždy a všude (často jde spíše o zákaz neelektrifikovaných aut než aut, která mají spalovací motor, nicméně plány se postupně mění a zostřují). V některých případech tomu ale napomohou i samotné automobilky, protože nabídku svých aut omezí pouze na čisté elektromobily. A ono to začíná vypadat, že bude docela brzy problém vůbec koupit nějaký hybrid.
 
Volkswagen ID.4
 
Např. Ford i Volvo mají v plánu přejít výhradně na elektromobily v Evropě už v roce 2030, Audi pak plánuje něco takového v roce 2033. Nyní se přidává i Volkswagen, který říká, že chce v evropských zemích nabízet výhradně elektromobily už od roku 2033-2035. O něco později by totéž mělo nastat v USA a Číně, ještě později se pak počítá s Afrikou a Jižní Amerikou, kde chybí infrastruktura i politická vůle.
 
To vše přináší i otazník nad další automobilky koncernu, především Seat a naši Škodu. Pokud VW a Audi nebudou nabízet vozy se spalovacími motory, pak je otázkou, kde by další automobilky mohly brát motory pro své hybridy. Dá se tak předpokládat, že i ostatní automobilky koncernu budou následovat kroky VW a Audi ve velmi krátké době, ne-li stejně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama