Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Volkswagen nesplnil emisní limity EU, bude platit pokutu

27.1.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Volkswagen se pro letošek nepovedlo splnit emisní limity stanovené pro vozy prodané v EU, šlo však o velmi těsný výsledek. Automobilka tak bude muset platit pokutu za každý prodaný vůz.
Automobilce Volkswagen nadělají emisní limity nemalé vrásky. Společnosti se totiž nepovedlo splnit evropské emisní limity pro rok 2020. To se nepodařilo i přesto, že letos významně navýšila počet prodaných elektromobilů. V EU je stanoven základní limit 95 g CO2/km, ten se ale liší pro každou automobilku zvlášť podle různých dalších parametrů, např. hmotnosti prodaných vozů. Automobilka vyrábějící těžší vozy tak má vyšší limity. Pro Volkswagen tak pro rok 2020 platil limit 99,3 g CO2/km.
 
Volkswagen ID.3
Volkswagen ID.3, autor Alexander Migl, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Bohužel se nepovedlo dostat se pod toto číslo a výsledkem je jen o trochu vyšších 99,8 g/CO2/km. To znamená, že emise jsou vyšší jen o 0,5 gramu na km. Za každý gram nad limit se platí pokuta 95 EUR. Prodeje Volkswagenu v EU sice nejsou přesně známé, ale dle dosavadních dostupných čísel by mělo jít o zhruba 1,3 milionu vozů. Číslo sice může být kapánek vyšší, protože Volkswagen má pod sebou pro výpočty emisí zahrnuty i elektromobily značek MG Motor, Aiways, LEVC a Next E.Go Mobile, tady ale nejde o nijak zásadní počty.
 
Je zajímavé, že ani se zahrnutím těchto elektromobilů se mu nepovedlo dostat se pod limit. Když tato čísla vynásobíme, dostaneme se odhadem k pokutě okolo 120-125 mil. EUR, přičemž i samotný VW potvrdil, že to bude v řádu stovek milionů někde na spodní hranici.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama