Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Vize Continentalu: prediktivní mobilní připojení, startování aut telefonem

10.3.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Continental sice známe především jako výrobce pneumatik, její záběr je ale mnohem širší a nyní představuje svou vizi budoucnosti. Počítá např. s odemykáním aut telefonem nebo prediktivním připojení k mobilní síti.
Pokud se řekne Continental, většina z nás si představí velkého výrobce pneumatik. Společnost se ale soustředí i na moderní způsoby dopravy a na veletrhu MWC 2018 představila několik novinek ze světa IT spojených s dopravou. Jednou z nich je prediktivní připojení k mobilní síti (Predictive Connectivity Manager).
 
Continental prediktivní konektivita
 
Pokud jedete do odlehlých oblastí, může se snadno stát, že zde nebude mobilní signál, což je nepříjemné nejen z pohledu uživatelského komfortu (vypadne hovor nebo internetové rádio), ale také problematické např. z pohledu autonomních vozů, které budou za nějakou dobu běžnou součástí našich silnic. Nový systém společnosti Continental má zajistit kvalitnější spojení s pomocí několika pomocníků.
 
Má být použito dynamické přepínání mezi datovými kanály s lepší kvalitou signálu, využijí se také informace od ostatních vozů, které při průjezdu silnicemi budou vytvářet mapu kvality připojení na základě GPS souřadnic. V případě, že se budete blížit k místu, kde je slabý signál, budete o tom včasně informování, auto také může přepnout na slabší datový provoz (např. vypne stahování updatů nebo jiných v tu dobu nepotřebných dat, případně přepne na aplikaci, která nepotřebuje mobilní data). Bude také informovat, za jak dlouho by měl být signál obnoven.
 
COntinental bezklíčový vstup
 
Continental se ale připravuje i na další funkce spojené s mobilními sítěmi a smartphony. Plánuje se větší zapojení mobilních telefonů do práce s automobilem, zmínit můžeme např. bezklíčový vstup do vozu. Díky virtuálnímu klíči tak budou mít jednodušší práci zejména půjčovny aut (něco podobného má i Volvo). Telefonem si po autorizaci půjde bezdotykově odemknout automobil a nastartovat. Continental na této funkci spolupracuje s půjčovnou Avis. Automobily nebudou potřebovat zámky ani kliky. Virtuální klíč je rozpoznán pomocí Bluetooth (zkoumá vzdálenost vozu a klíče, resp. telefonu s virtuálním klíčem) a NFC.
 
Další funkcí může být sledování tlaku v pneumatikách pomocí telefonu rovnou při huštění nebo profily jednotlivých řidičů, podle kterých se pak automobil sám nastaví. Multifunctional Smart Device Terminal pak zajišťuje propojení bezdrátově nabíjeného telefonu (pomocí rozhraní Qi) a vozu s využitím již zmíněných technologií Bluetooth a NFC.
 
Continental kybernetická bezpečnost
 
Toto vše pochopitelně musí být řádně zabezpečeno proti hackerským útokům. O toto se stará dceřinná společnost Continentalu, firma Elektrobit. Roli zde hraje i nedávno odkoupený izraelský startup Argus Cyber Security, který nyní spadá pod Elektrobit. Pracuje se na ochraně celých výrobních závodů i samotných vozidel. Zde se to týká nejen samotných elektronických systémů, ale i komunikace mezi těmito elektronickými systémy ve vozidle a pochopitelně také komunikace vozidla s vnějším světem. Prioritu mají zejména kritické systémy jako jsou brzdy. Společnost chce být vždy o krok napřed před hackery, ale až skutečnost ukáže, zda se to podaří.
 
Zdroj: TZ Continental


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama