Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Virtuální asistent od Huawei se naučí rozpoznávat emoce

23.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Dalším krokem ke zdokonalení virtuálních asistentů bude rozpoznávání emocí. Huawei chce tuto funkci v budoucnu implementovat, aby asistent mohl nabízet relevantnější informace podle aktuální nálady uživatele.
Huawei patří k výrobcům smartphonů, kteří se nespokojili s nabízenými virtuálními asistenty, ale chtěli si vytvořit vlastní řešení. Od konkurence jako Google Assistant, Amazon Alexa, Microsoft Cortana či Apple Siri se liší hlavně snahou o zpracování dat přímo v zařízení, nikoliv v cloudu. Huawei se chce v budoucnu u svého chytrého asistenta zaměřit na emoce, takže by zvládl rozpoznávat uživatelovu náladu a přizpůsobit tomu své reakce – to vše samozřejmě především díky umělé inteligenci. Felix Zhang, viceprezident softwarového inženýrství v Huawei uvedl, že se v dlouhodobém horizontu jedná o směr, kterým se chce společnost vydat. Aby se uživatel necítil tolik sám, bude se asistent snažit pokračovat v konverzaci, co nejdéle to bude možné. K tomu samozřejmě bude vyžadovat nejen vysoký inteligenční kvocient (IQ), ale rovněž emoční kvocient (EQ).
 
 
Huawei P20 Pro
 
Analytici ze společnosti Gartner nedávno předpovídali předpovídali, že do roku 2022 budou o emočním stavu uživatelů vědět více osobní zařízení než vlastní rodina. Díky sledování obličeje, analýze hlasu a chování uživatele budou virtuální asistenti schopni porozumět kontextu příkazů a reagovat odpověďmi, které jsou v souladu s aktuální náladou uživatele. Gartner dále uvádí, že zařízení budou významná i z hlediska zdravotnictví, neboť zvládnout 24 hodin denně, sedm dní v týdnu sledovat duševní stav pacienta a v případě potřeby upozornit lékaře. V samořízených automobilech zase může takový systém určit, zda je řidič-pasažér unavený, ve stresu nebo rozzlobený, a přizpůsobit tomu styl jízdy.
 
Huawei svého virtuálního asistenta nabízí na čínském trhu od roku 2013 a denně jej údajně využívá na 110 milionů lidí. K většímu zapojení umělé inteligence ovšem došlo až v loňském roce. U smartphonů s procesorem Kirin 970, kam patří například Huawei Mate 10, Huawei P20 nebo Honor 10, nalezneme dokonce dedikovaný čip Neural Processing Unit (NPU), který řídí umělou inteligenci.
 


reklama