Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Video: Turci ničí své iPhony na protest proti sankcím USA

20.8.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Turecký prezident Erdoğan před několika dny vyzval občany k bojkotu iPhonů v reakci na Trumpovo zvýšení cel. Někteří ovšem jeho slova vzali až příliš vážně a likvidují své drahé telefony od Applu před kamerou.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan měl minulý týden proslov, ve kterém vyzval občany k bojkotu americké elektroniky v čele s iPhonem, který je teď (místo Coca Coly během studené války) pro leckoho symbolem „západu“. Namísto telefonů od Applu by dle slov Erdoğana měli dát Turci přednost Samsungu nebo místní značce Vestel. Prezident tím reagoval na sankce svého amerického protějšku Donalda Trumpa, který zdvojnásobil cla na ocel a hliník z Turecka. To byla zase reakce USA na zjitřené vztahy mezi oběma zeměmi kvůli rozdílným pohledům na situaci v Sýrii i zadržení amerického pastora Andrewa Brunsona, kterého Ankara obvinila z terorismu a špionáže.
 
 
Někteří Turci reagovali na Erdoğanovu výzvu velmi nečekaně a rozhodli se svého drahého iPhonu zbavit jeho zničením. Na sociálních sítích tedy začínají kolovat videa i fotografie obyvatel, kteří různými způsoby likvidují své smartphony s logem nakousnutého jablka. V jednom z videí můžeme vidět skupinku sedmi mužů s tureckou vlajkou, z nich jeden z nich pomocí velké palice postupně ničí několik iPhonů. V tureckém komentáři, který je adresován přímo Trumpovi, se amerického prezidenta mimo jiné ptá: „Kdo si myslíte, že jste?“. Na konci lze ovšem slyšet zvonění jiného iPhonu, skupina tedy dost možná použila starší či nefunkční kusy, zatímco své telefony od Applu si nechala v kapse...
 
 
V jiných videích lidé iPhony likvidují pomocí baseballové pálky, kladiva, cihly, kusu betonu či jiného nástroje, který mají zrovna po ruce. Objevily se ovšem i nahrávky, kdy telefon shořel nebo byl prostřelen pistolí. Videa se většinou neobejdou bez protiamerického komentáře, nebo alespoň turecké hudby na pozadí. Ke svéráznému bojkotu se připojil i jeden vysoce postavený armádní velitel, který měl svůj iPhone demonstrativně rozšlapat. Apple si na tureckém trhu dosud držel více než 16% podíl mezi výrobci smartphonů, jak uvádí analytická společnost Webtekno. Vzhledem k vysokým cenám však Applu mířila bezmála třetina všech peněz utracených v Turecku za smartphony. Podle odhadů zaplatili Turci do dnešních dnů za iPhony na sedm miliard dolarů.
 
 

 
A ten, kdo nemá iPhone, alespoň na protest proti USA vylije láhev Coca-Coly do záchodu...
 

 

Zdroj: Time.comreklama