Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Video: Sharp experimentuje se skládacím smartphonem

12.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Sharp patří k předním výrobcům displejů, proto nepřekvapí, že také tato firma plánuje flexibilní smartphone. Jedná se o AMOLED panel, který by mohl být namontován na moderním „véčku“, tedy modelu s vyklápěcí konstrukcí.
Samsung a Huawei už představili své skládací smartphony, ale neměli by být jediní. Brzy by měli následovat další výrobci jako Oppo nebo Xiaomi. A snad se přidá také Sharp, který tento týden poprvé ukázal svůj koncept. Zatímco většina konkurenčních zařízení se skládá směrem „ven“, takže displej lze využívat také po složení, Sharp vsadil na skládání „dovnitř“. To znamená, že pro používání smartphonu musí být displej rozložený. Konstrukce tak jasně připomíná telefony se zavírací konstrukcí, kterým se přezdívá véčka. Jen s tím rozdílem, že u tradičních modelů zabírá jednu polovinu numerická klávesnice, zatímco v tomto případě se na obou polovinách rozkládá displej. Podle japonské verze webu Engadget.com ovšem displej půjde ohnout i na druhou stranu.
 
 
Prototyp, který můžete vidět na přiloženém videu, vlastně není smartphone. Jedná se pouze o displej, který byl připevněn na maketu naznačující konstrukci finálního zařízení. Avšak tento displej lze ohnout téměř o 180 stupňů, magnety se potom starají o to, aby telefon zůstal zavřený. Pokud vás zajímají parametry, tak se jedná o 6,18" AMOLED panel s rozlišením 3040 x 1440 pixelů. V horní části můžeme vidět úzký, ale poměrně roztáhlý výřez, kam výrobce umístí čelní kameru a případně další senzory. Obavy u flexibilních panelů může vzbuzovat krátká životnost. Sharp ovšem tvrdí, že jeho zařízení vydrží 300 tisíc cyklů, které zahrnují uzavření a otevření. Pokud budeme usuzovat, že běžný uživatel vyměňuje svůj smartphone zhruba každé dva roky, může svůj telefon otevřít a zase zavřít 730krát denně.
 
 
Displej prozatím není určen pro masovou výrobu, takže na jeho nasazení ve smartphonech Sharp Aquos, případně v modelech třetích stran, si ještě nějaký čas počkáme. Na druhou stranu podobnou véčkovou konstrukci očekáváme od novodobé Motoroly Razr, která by měla být představena ještě letos.
 


reklama