Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

8.6.2010, Pavel Koza, recenze
Dosud poslední u nás prodávaný produkt Sony Ericssonu má označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou pro ovládání prsty i stylusem nabízí 8 Mpix fotoaparát s autofocusem, vysouvací 4řádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem a stereofonní reproduktory. Pro příznivce klasiky ideální zařízení?

Zařízení jako mobilní telefon


Povím vám malé tajemství - XPERIA X2 umí i telefonovat. Vážně! Stačí vložit aktivovanou SIM kartu a můžete kolemjdoucí udivovat samomluvou, která ale není tak docela mluvením pro sebe sama, ale ve skutečnosti si povídáte s někým na druhém konci zeměkoule. Kouzelné, že? :) Ale vážně. Technicky je v zařízení instalován čtyřpásmový GSM / GPRS / EDGE modul pro hlas a základní data pracující na frekvencích 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz a HSPA modul pracující na frekvencích 900 / 1900 / 2100 MHz, díky kterému jste (v sítích, které to umožňují) schopni stahovat data rychlostí až 7,2 Mbps a nahrávat je do internetu rychlostí až 2 Mbps.



Pro většinu uživatelů asi nejdůležitější vlastnost představuje klasické telefonování. Pokud chceme někomu zavolat, stačí stisknout tlačítko telefonu, které vyvolá aplikaci nazvanou Telefon. Ta se skládá ze 4 záložek a my se automaticky objevíme na té poslední s klasickým číselníkem. Napíšeme tedy požadované číslo a tapnutím na zelený pruh začneme vytáčet. Pokud si ale číslo nepamatujeme, můžeme využít služeb dalších 3 záložek. Hned ta sousední například nabízí přehled historie volání s možností zobrazení jak souhrnu, tak filtrací pouze zmeškaných / uskutečněných / přijatých hovorů. Tapnutím na záznam se pak zobrazí detailní informace.



Druhá záložka nabízí přehled všech vašich kontaktů v abecedním pořadí. Pro výběr toho správného můžete buď jednoduše posouvat seznamem nahoru a dolů, nebo tapnutím na abecední lištu u pravého okraje rychle přejít na požadované písmeno, nebo postupným psaním jména či příjmení do horního pole filtrovat kontakty tak dlouho, než dostaneme jen ty požadované. Tapnutím na kontakt si pak opět zobrazíme podrobné informace. První záložka zase nabízí seznam oblíbených, kterým můžeme opět buď posouvat, nebo psaním do horního pole filtrovat. Mimochodem, text napsaný do horního pole je sdílený, takže po přepnutí do jiné záložky nezmizí. Na rozdíl od dříve jmenovaných je ale rychlé vytáčení skutečně rychlé, tapnutím na záznam se ihned začne číslo vytáčet. Proto je možné mít jednu osobu s více telefonními čísly v seznamu oblíbených víckrát.



Několikrát jsem se zmínil o podrobných informacích o kontaktech. Kromě fotky a jména tam najdeme i informace o posledním hovoru včetně délky, různá telefonní čísla, číslo pro SMS zprávy a email. Tapnutím na některý z řádků se provede příslušná akce - tapnutím na telefonní číslo se začne vytáčet, tapnutím na SMS číslo se vytvoří nová SMSka s předvyplněným číslem příjemce a to samé se stane po tapnutí na email.

Pokud někdo volá vám, objeví se celoobrazovkový dialog s fotkou a možností nějak na příchozí hovor zareagovat, tedy přijmout / ztlumit / odmítnout. A to jak tapnutím na displej, tak logicky stiskem příslušného tlačítka. Jakmile je hovor spojený, máte opět možnost ho ovládat pomocí grafického menu. Mimo jiné můžete spustit hlasitý odposlech, ztlumit mikrofon, přidržet hovor, zobrazit si numerickou klávesnici pro ovládání například Vodafone Samoobsluhy, jednoduše přidat volané číslo mezi oblíbené nebo zobrazit kompletní seznam kontaktů. Ve speciálních případech máte i možnost konferenčního hovoru nebo videohovoru.

Pro psaní SMS a MMS zpráv je k dispozici pouze klasický systémový prostředek v podobě Zpráv. Asi nejzajímavější na něm je podpora pro snadnou změnu mezi konverzačním a chronologickým řazením zpráv, jinak na něm není nic moc zajímavého, prostě funguje. Novinka od Sony Ericssonu funguje bez problémů i jako modem pro připojení stolního počítače nebo notebooku. Spojení je maximálně stabilní, zkoušel jsem jak USB, tak i Bluetooth pro připojení mého Asus EEE a fungovalo to bez problémů. Mezi poslední vlastnosti a schopnosti zařízení patří videohovory s využitím přední VGA videokamerky a SIM Toolkit (nejen) pro ovládání bankovního účtu, čímž je náš přehled u konce.



Jedna věc mě ale na datovém připojení hodně nemile překvapila. Podobně jako u ostatních zařízení umí i XPERIA X2 automatické nastavení připojení k internetu podle operátora. Problém ovšem je, že z nějakého nesmyslného důvodu nastavila pro moji datovou kartu od O2 připojení nikoliv přes APN internet, ale WAP. A protože O2 i v případě, že mám neomezený datový tarif, účtuje WAP provoz pěkně 60Kč / MB, byl problém na světě. Naštěstí jsem si toho všiml brzo, takže mě přenesené 2 KB stály pouhé 2 koruny, ale nechci ani domýšlet výši účtu, pokud bych na to nepřišel... Takže nevěřte automatům a raději to po nastavení překontrolujte.

V praxi jsem měl s telefonním modulem ten samý problém jako s celým zařízením, i zde ale byl patrný s poslední verzí ROM jistý posun k lepšímu. Na první pohled vypadá dobře a i se dobře používá. Ovládací aplikace je jednoduchá, ale dostačující, telefon se dobře drží u ucha a díky senzoru přiblížení nemám strach, že se během hovoru stane nějaká nepříjemnost. Zvuk v reproduktoru je výborný a hlasitý odposlech je díky kvalitním reproduktorům doslova famózní. Jenže i je zde ta prokletá pomalost. Na to, aby mi zařízení při omylem aktivovaném vytáčení zareagovalo na pokus o přerušení až po druhém zazvonění, na to už jsem si vážně trochu odvykl (neděje se to sice pokaždé, ale několikrát se mi to stalo). Při příchozím hovoru občas zařízení zatuhne a pokud není volající trpělivý, zavěsí dřív, než zařízení zareaguje. Navíc pokud přijde hovor ve chvíli, kdy na zařízení něco děláte, šance na úspěšné přijetí hovoru výrazně poklesne. Vytvoření nové SMS zprávy trvá 4, ale také 8 vteřin a tak by se dalo pokračovat. Bohužel...
reklama