Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1

, , recenze
Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1
Se svým prvním zařízením se systémem Windows Mobile si dali ve společnosti Sony Ericsson pěkně na čas. První oficiální informace o tomto komunikátoru se širokoúhlým displejem a vysouvací klávesnicí se objevily již v únoru roku 2008, ale k prvním zákazníkům se zařízení s celým jménem Sony Ericsson XPERIA X1 dostalo teprve začátkem října.
Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1

Možnosti rozšíření


Už jsem to psal několikrát a budu se opakovat znovu. S rostoucí vybaveností zařízení přímo v základu a s ubývajícími rozšiřujícími sloty prostě tato kapitola ztrácí na významu a u většiny nových zařízení se neustále opakuje to samé. XPERIA X1 není výjimkou. Jediný rozšiřující slot typu miroSD je umístěn z boku zařízení a schován pod zadním krytem baterie. Samotné sundání krytu ale nijak neomezí provoz zařízení, takže není umístění karty nutné považovat za problém. Slot je možné využít výhradně pro paměťové karty, já zkoušel několik karet s maximální velikostí 16 GB a nesetkal jsem se s žádnými problémy.
Druhým způsobem rozšíření je Bluetooth, který sice díky ovladači od Microsoftu nepatří mezi nejvybavenější, ale základní dovednosti jako je připojení notebooku k internetu, připojení stereosluchátek, headsetu či handsfree sady zvládá zařízení bez problémů. Podrobně jsem schopnosti Bluetooth popisoval v předchozích kapitolách, nebudu se tedy opakovat. Další rozšíření je sice možné teoreticky, v praxi se s ním ale setkáváme jen výjimečně.


Dostupnost a cena


Pokud mě moje informace neklamou, XPERIA X1 je oficiálně v naší republice dostupná pouze v prodejnách operátora T-Mobile, který má na XPERII omezenou exkluzivitu, za základní cenu 17 999 Kč. Spolu s tarifem a měsíční útratou nejméně 2300 Kč může být XPERIE vaše za 10 999 Kč v případě, že jste nový zákazník T-Mobile, respektive za 8 999 Kč, pokud jste zákazník stávající. Ostatní operátoři, stejně jako klasičtí prodejci, si na XPERII musí počkat minimálně do ledna 2009. Dobrou zprávou nicméně je, že se v síti T-Mobile zatím prodává nijak nebrandované zařízení, takže si je můžete zakoupit i v případě, že máte alergii na růžovou barvu:).

Všechny ceny jsou v českých korunách a včetně DPH, a platí k datu vydání tohoto článku.


Závěrečné hodnocení


V závěrečném hodnocení bych rád shrnul své pocity a dojmy z několikatýdenního testování zařízení XPERIA X1. Nikdy jsem nezakrýval, že mě osobně X1 prostě padla do ruky víc než například Touch Pro, pokusím se ale o co možná maximální objektivitu. Protože když se na novinku od Sony Ericssonu podívám střízlivýma očima, na první pokus je to sice dobré, možná velmi dobré zařízení, ale i vzhledem k ceně není vhodné být příliš shovívavý. Když o tom tak přemýšlím, mám pocit asi jako po návštěvě drahé restaurace, kdy je skoro vše bez problémů, člověk se najedl a pobavil, ale zároveň se člověk nemůže zbavit dojmu, že tomu přeci jen něco chybělo.
Ale popořádku. Svým tvarem a formátem se XPERIA vrací ke klasickým komunikátorům, zůstává imunní vůči všem "progresivním" metodám ovládání, čímž bezesporu potěšila mé konzervativní já. Subjektivně se mi XPERIA líbila, více černá verze než stříbrná, i přes větší rozměry jsem ji celou dobu nosil relativně bez problémů po kapsách (je zima a kapsy jsou velké:). Lehce zaoblený tvar klávesnice mající za následek volnější spojení obou hlavních dílů je možná trochu zbytečný, ale po měsíci používání nemám o kvalitu konstrukce obavy. To samé mohu prohlásit o kvalitě zpracování, protože i když se na některých fórech objevila informace o praskání těla zařízení, především kolem konektoru pro sluchátka, případně otvoru pro stylus, já nic takového nepozoroval.

Třípalcový displej s širokoúhlým obrazem a rozlišením úctyhodných 800 x 480 bodů je krásný a moc pěkně se na něj dívá, ale spolu s ním přicházejí i problémy. Asi hlavním je výkon. V žádném případě se nedá tvrdit, že je XPERIA pomalá, naopak v běžných operacích mi přišla rychlá až nečekaně, ale při náročnějších aplikacích, případně při přehrávání filmů, už se zadýchává častěji, než by bylo zdrávo. Na zařízení byla první ROM (která možná není první absolutně, ale za 6 týdnů od nákupu zařízení se žádná další verze neobjevila), a tak nezbývá než doufat, že se z XPERIE podaří dostat mnohem víc, papírově na to určitě má. Trochu nepříjemná je i skutečnost, že kvůli atypickému rozlišení můžete mít problém s některými aplikacemi, především pokud přistupují přímo ke grafice jako hry nebo benchmarky. Nedá se to ale zobecnit, většina aplikací bude fungovat bez problémů i na XPERII, část aplikací ale fungovat prostě nebude do doby, než je jejich autoři přizpůsobí.
Hodně medializované X Panely ve mě zanechaly trochu smíšené pocity. Když odmyslíme zajímavý, animovaný zevnějšek, jedná se více méně jen o elegantní spouštěč aplikací (na každý panel můžeme pohlížet i jako na obyčejnou aplikaci), přičemž v jeden okamžik můžeme mít aktivní pouze jeden z panelů. Ten se stane výchozím, takže se k němu lze snadno a rychle vrátit. Osobně stále považuji Panely spíš za nápad, který je nutné ještě hodně doladit, o širší podpoře a tvorbě dalších různorodých panelů jako nezbytný předpoklad pro jejich maximální využití ani nemluvě.

Mile mě překvapil fotoaparát potvrzující pravidlo, že počet megapixelů a kvalita fotek spolu nijak nesouvisí. Při vší úctě k Omnii mi přijdou fotografie XPERIE výrazně lepší, ať už jde o kvalitu kresby nebo barevné podání. Celkový dojem sice trochu kazí technické nedostatky a mírná lenost ovládací aplikace, ale pokud jde o kvalitu výsledných snímků, nabízí XPERIE to nejlepší, co je v oblasti Windows Mobile k dispozici.
Logické, ale poněkud obtížně realizovatelné, je porovnání XPERIE s největším konkurentem, zařízením Touch Pro od HTC. Ve vlastnostech, které jsou oběma zařízením společné, je na tom občas lépe XPERIA, jindy Touch Pro, záleží i na úhlu pohledu. XPERIE je určitě o něco lepší ve výdrži, nabízí vyšší fyzické rozlišení displeje a kvalitnější fotoaparát. Touch Pro kontruje výrazně lepší aplikační výbavou a celkovou vyladěností, lepším výkonem, o trochu větší pamětí a bohatším příslušenství přímo v balení. A v neposlední řadě musím zmínit i rozhraní TouchFLO, které mi v minisouboji uživatelských rozhraní přijde lepší. Několik papírově identických vlastností obou zařízení je ale velmi rozdílných a záleží především na uživateli, která z nich je mu bližší. Typickým příkladem může být vysouvací klávesnice, kterou mají sice obě zařízení, ale která se liší ve všem, počtem řad počínaje a rozložením jednotlivých znaků konče. Netroufnu si tedy učinit nějaké konečné rozhodnutí, které z těchto 2 zařízení je lepší (protože to objektivně zhodnotit snad ani nejde) a nechám to na vás.

Asi nejvíce bodů ztrácí XPERIE v takové celkové doladěnosti a propracovanosti. Zařízení od HTC, nebo například i nedávno recenzovaná Omnie, nabízejí nepřeberné množství nástojů, prográmků a konfiguračních utilitek pro co nejpříjemnější práci. Jak se říká, dokonalost hledej v detailech. U XPERIE mi tento pocit zatím chybí, podobných nástrojů nabízí výrazně méně a v některých případech působí (vzhledem k ceně) až příliš chudě. To se může změnit už s prvním ROM upgradem, takže nezbývá než doufat, že to Sony Ericsson myslí s Windows Mobile skutečně vážně.

I přes některé výše popsané nedostatky, které z velké části můžeme připsat na vrub nezkušenosti výrobce Sony Ericsson s Windows Mobile zařízeními, je XPERIA špičkový pracovní nástroj a vynaložených prostředků na její zakoupení jsem ani na chvíli nelitoval. Pro běžnou agendu jako je telefonování, vyřizování zpráv a emailů, prohlížení internetu a hlavně práci s dokumenty a delšími texty je zařízení prostě skvělé a logicky po něm sáhnou především uživatelé, kteří na zařízení potřebují hodně psát a dotyková klávesnice jim moc k srdci nepřirostla. Mile mě překvapila i stabilita systému a aplikací, na první ROMku se zařízení chovalo nezvykle spolehlivě a resetovat jsem musel za celou dobu testování jen jednou. Pokud se v brzké budoucnosti objeví nová ROMka, která vyřeší alespoň některé z drobných problémů, bude z XPERIE perfektní zařízení.
reklama