Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1
16.12.2008, Pavel Koza, recenze
Se svým prvním zařízením se systémem Windows Mobile si dali ve společnosti Sony Ericsson pěkně na čas. První oficiální informace o tomto komunikátoru se širokoúhlým displejem a vysouvací klávesnicí se objevily již v únoru roku 2008, ale k prvním zákazníkům se zařízení s celým jménem Sony Ericsson XPERIA X1 dostalo teprve začátkem října.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1
- Vzhled zařízení
- Integrovaná vysouvací klávesnice
- Parametry zařízení
- Zařízení jako telefon, zařízení jako GPS navigace
- Zařízení jako digitální fotoaparát
- XPERIA X1 Panely - X Panels, systémové a bonusové aplikace
- Možnosti rozšíření, dostupnost a cena, závěrečné hodnocení
XPERIA X1 Panely - X Panels
Jedním z hlavních lákadel nové XPERIE je bezpochyby další uživatelské rozhraní nahrazující standardní obrazovku Dnes nazvané XPERIA X1 Panely, zkráceně X Panels. Filozofie panelů je jednoduchá. Představte si, že místo jedné, klasické obrazovky Dnes máte takových obrazovek na výběr hned devět a můžete mezi nimi snadno a rychle přepínat. Aplikace X Panels dělá právě to - po stisknutí tlačítka X Panels na ovládacím prvku zařízení se objeví seznam maximálně devíti nainstalovaných a aktivovaných panelů buď ve formě dlaždic, nebo ve formě karet. Tapnutím si vyberete panel, který chcete aktivovat. Za několik okamžiků se panel skutečně aktivuje a můžete ho začít používat. A to bez omezení, protože každý panel funguje bez problémů jak v režimu displeje na výšku, tak i na šířku.
Přímo na zařízení bylo předinstalováno hned několik panelů. První panel je spíš virtuální, protože se po jeho vybrání zobrazí klasická obrazovka Dnes, jak ji známe z většiny (převážně starších) zařízení s Windows Mobile. Tento "panel" se také automaticky nastaví po každém restartu zařízení. Seznam všech panelů i s popisem následuje:
- Sony Ericsson panel - tento panel je určen pro správu osobních informací a sledování stavu zařízení. Je plně konfigurovatelný a kromě běžných informací o počasí, počtu zmeškaných telefonátů a nepřečtených zpráv, kalendáře, digitálních či analogových hodin, poledních spuštěných aplikací a podobných údajů je možné panel využít i jako jednoduchou RSS čtečku
- Google panel - jednoduchý panel pro rychlé vyhledávání pomocí Google Search, případně přístup k nejpoužívanějším službám Google (mapy, Gmail, kalendář, fotografie)
- Media Experience panel - panel pro třídění a prohlížení multimediálních souborů na vašem zařízení, takový vylepšený Windows Media Player
- Slideshow panel - panel, který z vašich fotografií a obrázků udělá automatickou prezentaci na displeji zařízení
- XPeriaRadio panel - panel určený příznivcům FM rádia
- 3D Fish panel - roztomilý panel s rybičkami. Kromě dekorativní funkce má každá rybička i další povinnost, jedna například zčervená při vybité baterii, druhá se objeví pouze pokud máte zmeškaný hovor, třetí zezlátne při příchozí zprávě a poslední kontroluje, jestli máte nastavené hlasité vyzvánění nebo tichý režim.
Pokud vám předinstalované panely nestačí, můžete si ze stránky výrobce přímo na zařízení stáhnout a nainstalovat další. V tuto chvíli jich je ale k dispozici pouze 6, mimo jiné panel pro Microsoft Live, nebo panel pro sociální sítě Facebook a Dashwire. Asi nejpovedenější je panel Spb Shell od stejnojmenného výrobce, ale 6 panelů je prostě málo. A právě nezájem vývojářů třetích stran je spolu s nedostatečnou výkonnostní optimalizací zatím asi tím nejpalčivějším problémem Panelů. Nápad to je bezesporu zajímavý, ale dokud si uživatel nebudou moci vybrat z desítek různorodých a hlavně skvěle optimalizovaných panelů, zůstane bohužel jen u dobrého nápadu.
Systémové a bonusové aplikace
Na zařízení je předinstalován operační systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional s poměrně chudou bonusovou výbavou. Kromě standardních aplikací jako je Inbox Mobile, Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Internet Explorer Mobile, Windows Media Player Mobile, Pictures & Video, Windows Live Messenger a dalších je na zařízení už jen pár aplikací bonusových, navíc je část z těchto bohusových aplikací běžně šířena jako freeware.
Většinu bonusových aplikací navíc velmi dobře znáte, takže si je probereme jen stručně. K prohlížení internetu je místo zastaralého Internet Exploreru k dispozici Opera Mobile 9.5, která je na skvělém, 800 bodů širokém displeji dobře využitelná. Pořád to sice není můj ideál, navíc je v tomto buildu nějaký problém s renderováním, který pravidelně zmenšuje prostor pro text, ale i tak je to asi to nejlepší, co lze na Windows Mobile zařízení k prohlížení internetu dostat. Pro příjemnou orientaci na cestách můžete využít již zmiňovanou aplikaci Google Maps Mobile, pro čtení dokumentů ve formátu PDF zase program Adobe Reader LE.
Příznivcům značky HTC přijdou určitě povědomé některé jednoduché aplikace, jako například Task Manager pro správu běžících aplikací a nastavení funkce ikonky "x" pro minimalizaci nebo ukončování aplikací.
A to je vše. Pokud by vám to nestačilo, můžete si pomocí aplikace Handango InHand koupit a stáhnout další aplikace ze serveru Handango přímo z vašeho zařízení. Vzhledem k počtu dostupných aplikací mi to ale přišlo jako taková parodie na eShop a nikoliv využitelné řešení, jakým je například známý Apple Store. Naopak doporučit mohu utilitku nazvanou XPERIA Tweak, díky které si můžete na XPERII nastavit spoustu, běžnému uživateli skrytých, nastavení.
Jako poslední vlastnost týkající se softwarového vybavení můžeme označit aplikaci pro aktualizaci firmware (ROM), místo klasického stažení souboru si v Sony Ericssonu připravili extra aplikaci, která si nejdříve otestuje zařízení a pak případně nabídne dostupné aktualizace, v době psaní recenze ale žádná další aktualizace nebyla k dispozici.