Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1

16.12.2008, Pavel Koza, recenze
Se svým prvním zařízením se systémem Windows Mobile si dali ve společnosti Sony Ericsson pěkně na čas. První oficiální informace o tomto komunikátoru se širokoúhlým displejem a vysouvací klávesnicí se objevily již v únoru roku 2008, ale k prvním zákazníkům se zařízení s celým jménem Sony Ericsson XPERIA X1 dostalo teprve začátkem října.

Parametry zařízení


Za těch přibližně 8 měsíců, které uplynuly mezi prvním oznámením XPERIE a jejím reálným uvedením do prodeje, šel vývoj logicky kupředu, a tak už technická specifikace nevypadá tak impozantně, jako v únoru. Přesto můžeme XPERII směle zařadit do skupiny těch lépe až nejlépe vybavených Windows Mobile zařízení na trhu.




V kolonce "procesor" najdeme naší starou známou, úspornou jednotku MSM7200A od Qualcommu, taktovanou na 528 MHz. Frekvenci není možné měnit, veškeré šetření energií si procesor zajišťuje sám automaticky a funguje to bez problémů. Samotný procesor ale nikdy nestačí, pro fungování zařízení je nutná i paměť. Té má XPERIE na rozdávání, 256 MB RAM (po prvním spuštění zařízení máme k dispozici 153 MB) pro běh aplikací a 512 MB FlashROM (reálně přibližně 170 MB) pro vaše data a instalované aplikace musí potěšit i náročného uživatele. Navíc je ve FlashROM spousta zbytečností, takže pokud například vymažete 6 ukázkových videí, získáte obratem dalších 30 MB místa. Pravda, velkou vnitřní integrovanou paměť, jakou má například HTC Touch Diamond nebo Samsung Omnia, sice XPERIA nemá, ale paměťová karta tento nedostatek spolehlivě vyřeší.




Širokoúhlý TFT displej s rozlišením 800x480 bodů a úhlopříčkou 3 palce (76,2 milimetrů) , pravděpodobně transmisivního typu, je jedním z důkazů, že v Sony Ericssonu u svého prvního zařízení s Windows Mobile nepodlehli obecnému "touch" šílenství a stvořili klasický komunikátor ovládaný především klávesnicí nebo stylusem. Displej je totiž mírně zapuštěný pod rámeček a kromě několika drobností, jako je například pohodlné posouvání obsahu okna v některých aplikacích, není pro tlusté a nepřesné prsty optimalizováno zhola nic. Nic vám samozřejmě nebrání prst nebo nehet k ovládání používat, ale vzhledem k velikosti displeje a rozlišení to vyžaduje velkou trpělivost. Kvalita displeje je velmi dobrá a především citlivost dotykové vrstvy je vynikající.




Zařízení umožňuje nastavit podsvícení podle potřeby buď automaticky pomocí světelného senzoru, nebo ručně v 11 úrovních odděleně pro nabíjení i provoz na baterie. Pochvalu zaslouží intenzita podsvícení, na nejnižší úrovni je podsvícení velmi slabé (a tak vhodné i do velmi tmavého prostředí), naopak při maximální úrovni svítí displej jako lampička. Barvy jsou díky podsvícení posunuty do teplých odstínů, takže bílá není například v porovnání s Diamondem čistě bílá, nýbrž celkem dost nažloutlá, ale většina uživatelů si toho bez přímého srovnání ani nevšimne; záleží totiž i na intenzitě podsvícení i okolních světelných podmínkách. A k podsvícení se váže ještě jedna, podle mého názoru ne zcela obvyklá vlastnost. Pokud je zařízení zapnuté, ale kvůli nečinnosti se podsvícení vypne, první akce (tapnutí, stisk tlačítka) pouze podsvícení znovu aktivuje, a teprve druhá činnost vyvolá odpovídající akci.




Na rozdíl od většiny nových zařízení nenabízí XPERIE automatické otáčení orientace displeje podle natočení zařízení pomocí gravitačního senzoru. Displej se otáčí automaticky podle stavu klávesnice - vysunutím se displej otočí na šířku, zasunutím se otočí do původní orientace na výšku. Je sice možné natočit displej i pomocí klasické konfigurační utilitky, ale při první manipulaci s klávesnicí se nastavení změní podle ní.




Širokoúhlý displej je přímo předurčen ke sledování filmů a seriálů. Grafický výkon je ale tak trochu zklamáním, bez důkladné optimalizace je na tento procesor displej už příliš velký. Pro testování i sledování filmů ve formátu DivX používám CorePlayer 1.3.0 (je nová verze, nicméně benchmarky jsou s předchozí verzí srovnatelné), se kterým dosáhla XPERIE v benchmarku při přehrávání testovacího souboru výsledku 84% (Touch Pro měl 111%). To už je na hraně, protože sledování filmů je pohodlné pouze pokud se jedná o převážně statické scény (například různé seriály jako Ordinace v růžové zahradě nebo VKV:), jakmile se na obrazovce hýbe víc věcí, nebo se dokonce pohybuje celý záběr, už to není ono, i když v porovnání výrazně lepším Touch Pro to zas není o tolik horší. Na koukání v MHD to stačí, ale chtělo by to víc.

Testovací soubor ve formátu DivX má rozlišení 640x352 bodů, datový tok 1024 kbit/s, 24 snímků za vteřinu a stereozvuk 44,1 kHz při 127 kbit/s, jedná se o dynamickou upoutávku na film Matrix.


Ke zvukovým schopnostem zařízení nemám připomínky. Systémový reproduktor umístěný na levém boku zařízení je kvalitní a přiměřeně hlasitý, snad jen umístění na boku není příliš šťastné, protože při držení zařízení ho velmi často prsty nebo dlaní zcela zastíníte. Reproduktor pro telefonování je vynikající, dostatečně hlasitý a stejně tak kvalitní. Výrobce přibalil i sluchátka, která bohužel mnohem lépe vypadají, než hrají. Citelná je naprostá absence hlubokých, basových tónů, zvuk je hodně plochý a celkově bych sluchátka použil jen když není nic lepšího. Po připojení vlastních, kvalitnějších sluchátek je ale celková úroveň zvuku na velmi dobré úrovni.




Podobně jako většina současných Windows Mobile zařízení nejdražší kategorie nabízí i XPERIE skvělé možnosti komunikace. Tedy nejen co se týká jejich počtu, ale i kvality a spolehlivosti. Pro základní komunikaci přes USB slouží klasický miniUSB konektor umístěný na levém boku zařízení. V nastavení si navíc můžete zvolit režim, v jakém se bude zařízení připojovat ke stolnímu počítači - ActiveSync pro synchronizaci nebo Disk Drive (Mass Storage) pro přenos souborů na paměťovou kartu. Na rozdíl od Diamonda a dalších zařízení prodávaných pod značkou HTC bohužel chybí praktická utilitka, která se automaticky objeví po každém propojení s počítačem a umožní typ připojení nastavit pohodlně pro každé připojení zvlášť; na XPERII je nutné typ měnit přímo v Nastavení. V praxi trvalo kopírování 100 MB RAR souboru přes ActiveSync na kartu 107 vteřin (78 vteřin při kopírování na zařízení) a pouhých 30 vteřin při kopírování přes Disk Drive přímo na kartu. A to už je velký rozdíl. Pokud ale používáte druhý jmenovaný režim, po dobu připojení k počítači není paměťová karta na zařízení k dispozici, prostě zmizí a má ji pro sebe k dispozici pouze stolní počítač.




Prvním modulem pro bezdrátovou komunikaci, který se stejně jako další dva ovládá dobře známým nástrojem Comm Manager, je Bluetooth 2.0, podporující EDR i A2DP. Ovládací software je opět z dílny Microsoftu, který už zná snad každý příznivec Windows Mobile - není sice nijak extra propracovaný, ale funguje dobře. Jediná neobvyklá vlastnost je možnost konfigurace kvality zvuku, ale nějak jsem nepozoroval rozdíl mezi nízkou a špičkovou kvalitou. Jinak jsem vyzkoušel klasickou kombinaci běžných činností, mezi které patří připojení headsetu Bluetrek G2+ a stereosluchátek od HP (pokud je PIN pro headset nebo sluchátka nastaven 0000, 1111, 8888 nebo 1234, párování proběhne automaticky), ActiveSync s Windows XP i Vistami, přenos souborů mezi XPERIÍ a Diamondem a samozřejmě i připojení k internetu přes PAN profil, a všechno fungovalo zcela bez problémů, ať už šlo o kvalitu (stereosluchátka) nebo stabilitu (připojení k internetu).




Pro zajímavost uvádím i kompletní přehled podporovaných Bluetooth profilů. Trochu překvapivě chybí například klasický dial-up, ale díky PAN profilu to většinu uživatelů asi nemusí trápit.
  • A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)
  • HSP (Headset Profile)
  • HFP 1.5 (Handsfree Profile)
  • PAN (Personal Area Networking Profile)
  • HID (Human Interface Device Profile)
  • OPP (Object Push Profile)
  • AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile)
  • PBAP (Phonebook Access Profile)
  • SPP (Serial Port Profile)
  • SDAP (Service Discovery Aplication Profile)

Posledním komunikačním prostředkem je bezdrátová síť WLAN podporující standard B a G, díky které se můžete připojit (nejen) k většině veřejně dostupných přístupových bodů rychlostí až 55 Mbit/s. Konfigurační aplikace je trochu lepší než jen standardní od Microsoftu, nabízí přehledné informace o připojení, podporu LEAP protokolu a podporu pro stažení certifikátu. Potěší možnost nastavit si ve třech úrovních poměr mezi výkonem a výdrží. Ani v tomto případě jsem nenarazil na problémy, připojil jsem se k několika různým AP doma i ve městě (například na srazech ce4you v Praze, Brně i Bratislavě:) a vše běhalo jako na drátkách. Vyzkoušel jsem i volání přes Skype a přes sluchátka (bez nich to chytalo silnou zpětnou vazbu) probíhala oboustranná komunikace naprosto bez problémů.




O napájení zařízení se stará velmi slušná Li-Pol baterie s kapacitou 1500 mAh. Při běžném používání mi občas vydržela od rána do večera následujícího dne, ale nedalo se na to spolehnout, proto i v tomto případě bylo zařízení nutné dobíjet každý den. Přesto je výdrž znatelně lepší než u Touch Pro a méně aktivním uživatelům by zařízení mohlo vydržet dva dny pravidelně. Praktická je možnost zařízení dlouhým stiskem tlačítka pro zapnutí úplně vypnout a zcela tak baterii šetřit k pozdějšímu použití. A ještě jedna věc stojí za zmínku - názory na škodlivost častého krátkodobé dobíjení zařízení při synchronizaci USB kabelem se sice různí, ale přesto někoho možná potěší možnost dobíjet z USB jen pokud je zařízení vypnuté.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 5h 11m
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 4h 49m
    (použit program CorePlayer a přehrával se neoptimalizovaný díl seriálu Grey's Anatomy v DivX)
  • Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 10h 14m
  • Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 10h 42m
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, max. výkon WiFi, soustavný PING - 4h 32m

Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.

Jen pro představu, při cestě na bratislavský sraz jsem XPERII používal ve vlaku jako modem a při minimálním napevno nastaveném podsvícení displeje, po 3 hodinách neustálého připojení EDGE přes Bluetooth (to byl displej téměř neustále vypnutý), jednom 15 minut trvajícím hovoru, 4 SMS zprávách, občasné kontrole lokality přes Google Maps a několika dalších drobnostech byl stav nabití po více jak 4 hodinách kolem 50%.

Další zajímavou vlastností zařízení je integrované FM rádio s frekvenčním rozsahem 87,5 - 108 MHz a podporou RDS, které slouží pro ukrácení dlouhé chvíle příznivcům rozhlasového vysílání. Jen je nutné mít k zařízení připojena sluchátka, která slouží jako anténa. Díky celkem jednoduché ovládací aplikaci si můžete přepínat mezi zvukovým výstupem do sluchátek nebo do reproduktoru, případně si 6 nejoblíbenějších stanic uložit do paměti pro snadné vyhledání. Z mého pohledu jedinou vadou na kráse je ovládací aplikace pouze přes jeden z Panelů, jakmile zvolíte panel jiný, rádio se vypne.


reklama