Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia SHG-i900

3.12.2008, Pavel Koza, recenze
Pokud by platila úměra, že čím je zařízení horší, tím více je na něj potřeba upozornit formou reklamy, po elegánovi z dílny Samsungu pojmenovaném jako Samsung Omnia SGH-i900 by neštěkl ani pes.

Cena


V naší republice si můžete zařízení Samsung Omnia zakoupit hned několika způsoby. Oficiální cena se pohybuje kolem 14 tisíc Kč za 8 GB verzi, ale reálná cena může být jako obyčejně o pár stovek nižší. Při nákupu ale dejte pozor na to, jakou verzi kupujete - v ČR je sice v prodeji pouze česká verze s počeštěním přímo od Microsoftu, ale dá se koupit jak samotné zařízení, tak i navigační balíček spolu s aplikací Route 66, držákem do auta a cigaretovou nabíječkou.

Zařízení je rovněž v nabídce dvou našich mobilních operátorů, T-Mobile Omnii v nabídce nemá. Vodafone nabízí zcela standardní 8 GB verzi s navigačním balíčkem za základní cenu 12 977 Kč (s Vodafone SIM kartou), s tarifem pak od 7 977 Kč. Telefonica O2, která jako jediná může trochu víc využít jeho 3G modul, nabízí rovněž standardní 8 GB verzi včetně navigačního balíčku za základní cenu 13 595 Kč, s nejvyšším minimálním měsíčním plněním se můžete dostat až na cenu 8 495 Kč.

Všechny ceny jsou v českých korunách a včetně DPH, a platí k datu vydání tohoto článku.


Závěrečné shrnutí


Zařízení Samsung Omnia je další z řady zařízení, které jsem "z technických důvodů" používal mnohem déle, než standardních 14 dní. A jak jsem již několikrát uvedl, testování a používání tohoto vytáhlého krasavce mě bavilo a těšilo. Z části to samozřejmě může být způsobeno tím, že jsem se před ním věnoval dvěma HTC-čkům a díky rozdílné filozofii to byla příjemná změna, ale to není tak moc důležité. Důležité je to, že se mi zařízení jako celek prostě líbilo. To ale v žádném případě neznamená, že k němu budu příliš shovívavý:).

Papírové předpoklady a parametry jsou jedna věc, reálné používání je věc druhá. A Omnie zatím bohužel patří do skupiny zařízení, která mají velký, ale dosud ne zcela využitý potenciál. Veškeré mé hodnocení vychází z první verze ROM, která jen málokdy bývá bezchybná, ovšem Samsung se nějak nemá k tomu vydat opravenou verzi. Tedy přesně řečeno opravenou českou verzi ROM, protože anglických ROMek už je k dispozici hned několik. Bohužel plně lokalizované prostředí si v tomto případě vybírá svou daň a tak nezbývá než čekat, až se v Samsungu uráčí opravit alespoň ty nejpalčivější problémy. A že se jich pár najde...




Asi nejméně příjemný je problém s vypadáváním displeje, kdy se zařízení (jinak plně funkčnímu) prostě při pokusu o probuzení ze spánku nerozsvítí displej. Existují sice jisté postupy, jak toto riziko omezit, ale osobně bych od zařízení za 14 tisícovek očekával spíš to, že se bude přizpůsobovat mně, než já jemu. To samé platí o problémech s dobíjením, kdy se sice přes USB kabel z počítače jakoby dobíjí, ale ani několikahodinové připojení není zárukou úspěchu. O problémech s fotoaparátem už řeč byla, a i když se nejedná o vysloveně kritické chyby (zapomínání nastavení je nepříjemnost a malý kontrast lze dohnat na počítači), u multimediálně zaměřeného zařízení bych u jednoho z hlavních lákadel očekával funkčnost téměř dokonalou.

Další problémy už jsou menší a vesměs by je mělo být možné odstranit softwarově, jedná se o různé drobné chyby v programech, nedostatečný výkon a podobné, ale jestli bude Samsung pracovat tak rychle, jako dosud, nemusíme se nápravy dočkat nikdy. Zařízení už se určitě nedá označit jako žhavá novinka, ale na první opravenou českou ROM stále čekáme.




Jednoznačně musím pochválit prostředí zařízení, multimediální výbavu a bonusové aplikace. Samsung v tomto směru odvedl spoustu práce a nabídl zařízení, které v oblasti multimediální zábavy nemá v oblasti Windows Mobile mnoho konkurentů. Ať už jde o velikost paměti, širokoúhlý displej, přímou podporu DivX (i když tady to chce doladit), kvalitní zvuk a především pětimegapixelový fotoaparát, zacílení na zábavu je jasně patrné. Tím samozřejmě netvrdím, že s Omnií není možné zpracovat došlou poštu nebo upravit jednoduchou tabulku v Excelu, jen je prostě při srovnání s Diamondem rozdíl v zaměření jasně patrný.

Pokud jde o displej, nejedná se rozhodně o chybu, ale nejeden majitel či alespoň zájemce o Omnii si povzdychl, proč není rozlišení větší. Pravda, v době VGA či dokonce ještě vyšších rozlišení nejsou jeho parametry zrovna špičkové, na druhou nabízí díky menšímu počtu bodů lepší zobrazovací frekvence a celkový výkon při hrách nebo při sledování filmů. Osobně mi rozlišení nepřišlo nijak tragické, rastr je sice viditelný pouhým okem, ale v práci mi to nijak nepřekáželo. Ani s kompatibilitou aplikací nebylo moc problémů. U standardních aplikací formulářového typu nejsou problémy skoro vůbec, grafické aplikace, hry a navigace se s problémy občas potýkají, ale plná nefunkčnost je výjimečná. Většinou se aplikace zobrazí jen na části obrazovky a zbude nevykreslený pruh, jinak je vše plně funkční.

Krokem do neznáma byl určitě pokus o zařízení, které se obejde bez stylusu. V tomto bodě bude asi hodnocení nejtěžší, protože je naprosto subjektivní. Já osobně jsem po celou dobu používání ovládal Omnii výhradně prsty a stylus jsem kromě kalibrace použil snad 2x. V některých situacích to sice nebylo snadné, ale nakonec se mi vždy povedlo uspět. Na druhou stranu na vaše hodnocení bude mít velký vliv způsob využívání zařízení. Pokud si vystačíte s výchozími aplikacemi, není důvod si stěžovat, protože optimalizace od Samsungu je velmi povedená. Pokud ale patříte mezi hračičky, kteří musí vyzkoušet všechny aplikace, bez stylusu se dlouhodobě neobejdete a pak samozřejmě bude záležet na tom, jak moc vám stylus nošený nezávisle na zařízení bude vyhovovat.

O fotoaparátu, telefonu a GPSce jsem se podrobně rozepsal už v předchozích kapitolách a tak nemá smysl to opakovat. Až na fotoaparát nabízejí oba moduly spolehlivé služby a i když možná nejsou jejich celkové schopnosti tak propracované jako například u Diamonda, jejich funkčnost je stoprocentní. U digitálního fotoaparátu musíme doufat, že nová verze ovládací aplikace zmiňované problémy vyřeší. Stále je mi ale milejší fotografie se snadno odstranitelným bílým oparem než barevně dokonalá, ale opticky mizerně zaostřená nebo jinak neopravitelná fotka z jiného zařízení.

A to je vše. Pokud se chcete na něco zeptat, ptejte se v komentářích, nebo se porozhlédněte ve speciálním diskuzním fóru k Omnii.
reklama