Velká recenze zařízení Qtek 9100 (HTC Wizard)
7.3.2006, Pavel Koza, recenze
Nebudu vám nic nalhávat, na Wizarda jsem se těšil už pěkných pár měsíců snad ještě víc než David Rath na křeslo ministra a první setkání s reálným zařízením na brněnském Invexu mé nadšení nijak nesnížilo.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení Qtek 9100 (HTC Wizard)
- Vzhled zařízení, integrovaná klávesnice
- Parametry
- Wizard jako telefon
- Fotoaparát
- Možnosti rozšíření, software, cena
- Osobní dojem, Benchmarky & Testy, Podrobné hodnocení
Vzhled zařízení
Jako nadšený obdivovatel a příznivec Compacta se samozřejmě neubráním spoustě srovnání, ale pokusím se zůstat nad věcí. V prvé řadě je nutné zdůraznit, že HTC Wizard není přímým nástupcem Compacta, ale že jde o jeho mladšího sourozence, či spíše bratrance. Mladšího a mnohem "oplácanějšího" bratrance:). Linie zařízení se nám poněkud zakulatily a i rozměry nepatrně narostly, konkrétně na hodnoty 109 x 58 x 23,7 milimetrů. Nejvíce je změna patrná u tloušťky zařízení, ovšem zde je důvod jasný - integrovaná vysouvací klávesnice. Přesto nosím i Qteka od prvopočátku pouze po kapsách, i když je fakt, že v některých případech už to není tak úplně pohodlné (záleží na střihu kalhot), půlcentimetr rozdílu je znát. Lehce narostla i hmotnost, nyní vás čeká "cihlička" o hmotnosti 160 gramů. Ani rozměry ani hmotnost však díky velmi oblým tvarům nejsou překážkou v pohodlném držení zařízení, do ruky padne jak ulité. Jen jedna věc mě dohání k šílenství - pokud Wizard leží na stole či jiné rovné podložce, není možné jej ovládat pouze stylusem bez toho, aby se z toho člověk pozvracel nebo zbláznil. Zadní partie zařízení prostě není rovná, takže i to nejjemnější tapnutí na displej způsobí až vteřinové chvění celého zařízení, displeje logicky nevyjímaje. A na to se vážně nedá dlouho koukat...:(
Pocket PC | Rozměry (mm) | Hmotnost (g) |
HP iPAQ h6340 | 119 x 75 x 18.7 | 190 |
Qtek 9100 | 109 x 58 x 23,7 | 160 |
T-Mobile MDA Compact | 108 x 58 x 18 | 150 |
T-Mobile MDA | 147(129) x 73 x 18 | 201 |
T-Mobile MDA II | 130 x 70 x 19 | 185 |
T-Mobile MDA III | 125 x 72 x 19 | 210 |
Yakumo Omikron | 117 x 67 x 23 | 165 |
Samotné zařízení už není ani zdaleka tak strohé, jako byl Compact, i když zde je nutné upozornit na to, že minimálně pokud jde o barevné provedení na tom mohou být ostatní modely Wizarda prodávané pod jinými značkami (včetně T-Mobile) trochu jinak. Já však před sebou vidím Qtek 9100 a tak vám budu popisovat Qtek 9100. První z několika drobných zklamání na mě čekalo hned u zjištění materiálu, ze kterého je Wizard vyrobený. Na rozdíl od Compacta, u kterého byla velká část těla vyrobena z lehkého, ale odolného hliníku, je tělo Wizarda vyrobeno pouze z plastu dvou barev - stříbrné a tmavošedé. Z estetického hlediska v současné době tíhnu spíš k jednoduchým a ladným křivkám Compactu, ale ani složitější tvary Wizarda nepředstavují nic, na co bych si nemohl zvyknout. Pro vytvoření vlastního názoru doporučuji prohlédnout si fotografie.
Při čelním pohledu si asi každý nejdříve všimne displeje s úhlopříčkou 2,8 palce (71 milimetr). Pod displejem najdeme několik ovládacích prvků - kurzorové tlačítko nepravidelného tvaru s odděleným středovým tlačítkem, dvojici tlačítek pro ovládání telefonu a dvojici softwarových tlačítek pro ovládání systému Windows Mobile 5 a kompatibilních aplikací. Sestavu doplňuje dvojice programovatelných tlačítek nad displejem (každému z nich můžete přiřadit pouze jednu akci či program) a otvor reproduktoru s dvojicí protáhlých různobarevných LED diod. Tlačítka je možné uzamknout proti náhodnému stisku a to hned ve dvou režimech - buď budou v sleep módu deaktivována pokaždé, nebo pouze pokud bude zařízení uzamčeno. Z ovládacích prvků mám smíšené pocity. Kurzorový ovladač je bez problémů, zvládá i šikmé směry a díky prohloubení středové části je jeho ovládání příjemné a přesné. To s dvojicí softwarových tlačítek je to horší. Jsou totiž velmi tenké a zároveň umístěné jenom těsně nad kurzorem a tlačítky ovládajícími telefon. Takže se mi relativně často stávalo, že místo vyvolání kalendáře začnu vytáčet posledně volané číslo, nebo naopak při pokusu o ukončení hovoru zobrazím nabídku aplikace Phone. Podobný problém byl i ve hrách. Softwarová tlačítka je sice možné nakonfigurovat i pro ovládání letadla nebo jiného dopravního prostředku, ale opakované mačkání levého softwarového tlačítka vyžadovalo velké soustředění. Jinými slovy nic pro moje prsty (a dvojice dalších tlačítek nad displejem to nezachrání).
Zadní straně zařízení dominuje sestava tří komponent pro vytváření "skoro dokonalých fotografií", skládající se z objektivu, přisvětlovací LEDky a malého zrcátka pro focení sebe sama. Kousek nad tím je gumovou krytkou chráněný konektor pro připojení externí antény pro lepší telefonování v místech, na která mobilní operátoři více či méně záměrně dosud zapomněli. Pozor, na rozdíl od běžných špuntíčků z měkké gumy je tohle pořádný špunt, jehož vyjmutí mě stálo jeden zlomený nehet a tři šedivé vlasy;) Na druhou stranu je víc než pravděpodobné, že sám od sebe jen tak nevypadne. Hlavní část plochy ale zabírají dvířka chránící přístup k baterii a slotu pro SIM kartu, který je umístěn pod ní. Na levém dolním okraji pak najdeme i otvor pro umístění stylu.
Boční strany jsou velmi zajímavé a najdeme na nich mnoho ovládacích prvků. Na levém boku to je programovatelné tlačítko pro spuštění aplikace konfigurující Bluetooth nebo WiFi (dluhý stisk zapíná / vypíná vibrace), posuvník pro ovládání hlasitosti a několik otvorů pro nezkreslený zvuk z reproduktoru. Na pravém boku je programovatelné tlačítko pro záznam zvuku a nebo spuštění aplikace pro rozpoznávání řeči (jako jedno ze dvou totiž zvládá dvě akce na dlouhé a krátké stisknutí), programovatelné tlačítko pro ovládání fotoaparátu, senzor infračerveného portu, otvůrek pro reset a několik otvorů pro nezkreslený zvuk z reproduktoru.
Úplně bez zajímavosti nejsou ani zbývající strany. Na horní najdeme tlačítko pro zapnutí / vypnutí zařízení a slot pro miniSD kartu, na straně opačné to je mechanismus pro otevření dvířek chránících přístup k baterii, konektor pro připojení sluchátek a miniUSB konektor pro synchronizaci a dobíjení. A abych nezapomněl na stylus, zde je o něm pár informací. V balení jsou hned dva teleskopické stylusy vyrobené (asi) z hliníku, konce jsou z umělé hmoty. Ve složeném stavu jde skutečně o titěrnou tyčinku 54mm dlouhou a 5mm tlustou. Po roztažení se výsledná délka rovná 83mm, což ale upřímně řečeno stále není ono. Dá se na to zvyknout, ale pár milimetrů navíc by neuškodilo.
Tak, a tím máme popis zařízení hotový. Nebo ne? Samozřejmě, že ne:) Qtek 9100 má pro vás připraveno ještě jedno překvapení a tím je integrovaná klávesnice. A právě té se nyní budeme věnovat podrobně.
Integrovaná klávesnice
Jedním z hlavních taháků nového Wizarda je bezesporu jeho vysouvací klávesnice. Na rozdíl od Univerzála je skutečně jen vysouvací, nikoliv otáčecí či jinak nastavitelná. Po stranách jsou dvě vodící kolejničky, které drží při posouvání oba díly (horní s displejem a dolní s klávesnicí) rovnoběžně. Oba díly je možné posunovat plynule, pouze ve dvou krajních polohách dojde k jejich zablokování, k jehož překonání je následně nutné vyvinout trochu vyšší tlak. Na klávesnici najdeme celkem 41 tlačítek, z niž dvě tlačítka jsou softwarová pro ovládání systému Windows Mobile 5. Zbytek je seřazen ve čtyřech řadách po deseti (mezerník zabírá dvě pozice). Velikost klasického, oválného tlačítka je 8 milimetrů na šířku a 5 milimetrů na výšku, mezi jednotlivými tlačítky jsou asi milimetrové mezery. Ani tentokrát nejde o klávesnici membránovou, na rozdíl od Univerzála je ale tato klávesnice příjemně tichá. Pro lepší orientaci mají tlačítka s písmeny "F" a "J" uprostřed drobný hrbolek. Většina tlačítek má dvě funkce, sekundární znak vyvoláte současným stiskem tlačítka a klávesy Fn (modrý puntík).
Pro psaní ve tmě je klávesnice podsvícena. Zvolené řešení mi ale bohužel příliš nepotěšilo. Podsvícení je totiž realizováno modrými LEDkami, což v kombinaci se stříbrnými tlačítky přináší dva zásadní problémy. Nejen, že je modré světlo velmi ostré (kdo někdy celý večer koukal do svítící modré LEDky u iPAQ hx4700, ten ví své:), ale v kombinaci se stříbrnou barvou jsou navíc popisky na tlačítkách všechno ostatní jen ne dobře čitelné. Svůj vliv na to samozřejmě má i fakt, že od chvíle, co jsem cca. před deseti roky vyměnil kopací míč za monitor počítače, to jde s mým zrakem z kopce, ale přesto se mi například na červené podsvícení JASJARa koukalo výrazně lépe. Podsvícení navíc nejde ani vypnout, ani se při dobré viditelnost automaticky nevypíná, po každém stisknutí klávesy si ho prostě vychutnáte celých pět vteřin.
I když je na klávesnici možné psát i šesti prsty (ne, nejsem deformovaný, mám jich skutečně všech