Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Mio DigiWalker A701 (MiTAC Mio A701)

3.5.2006, Pavel Koza, recenze
V poslední době učinilo Mio na poli kapesních počítačů výrazný pokrok, a tak se zařízení Mio DigiWalker A701 může ve své kategorii rovnat s tím nejlepším, co je na trhu k dispozici. Nějaké ty mušky se sice stále najdou, ovšem to lze říci o každém dalším kapesním zařízení.
Kapitoly článku:

Možnosti rozšíření


Pokud jde o možnosti rozšíření, nejsou nijak zázračné. USB je jen klient, žádné jiné USB zařízení k Miu nepřipojíte. Inforaport chybí a ani Bluetooth ovládaný ovladačem od Microsoftu nenabízí žádné velké možnosti (připojovat k Miu GPSku nebo telefon bude jen málokdo:). Slibně vypadá snad jen SDIO slot, ovšem kvůli gumové ochraně jsem ho nemohl řádně otestovat - SDIO foťák od HP se tam prostě nevešel. Dle manuálu je možné použít paměťovou kartu maximálně do 2GB kapacity, což jsem vyzkoušel z využitím SD karty SanDisk 2GB.




Software


Základem systému na zařízení je Windows Mobile 5 Phone edition. Bohužel nikoliv s AKU2, ale to by se snad časem mohlo změnit. Bonusových aplikací na zařízení je jen několik, dosud jsme si nepovídali jen o jediné. Jde o aplikaci Mio Menu, která se skládá ze svou částí - modulu do obrazovky Dnes a samotné aplikace pro spouštění aplikací. V principu jde jen o pěkně graficky provedený spouštěč aplikací, jako takový bonus nabízí některé systémové věci přímo v nástrojové liště na obrazovce Dnes, jako je ukazatel stavu baterie, ikonka pro rotaci obrazovky nebo ikonka pro vypnutí zařízení.




Na prvním přiloženém CD najdeme pouze Microsoft ActiveSync 4.0. Skutečně je to tak, žádný Microsoft Outlook 200x se nekoná. Zapomenout nesmím na jeden malý, ale důležitý soubor - ovladač modemu Mia pro Windows 2000/XP, o kterém jsme si povídali v sekci "Mio jako telefon".

Na druhém CDčku je kromě manuálu v mnoha světových jazycích k dispozici i balíček tří aplikací. Dvě z toho jsou pro Mio, jedna je určena pro dektop. První z aplikací pro Mio je aplikace eConvertor, což je utilitka kombinující v sobě jednoduchou kalkulačku s konvertorem měn (tolik různých měn, kolik jich má aplikace v seznamu, jsem vážně ještě neviděl) a konvertorem jednotek.




Druhou aplikací je PhoneCity, což je na první pohled pouze jednoduchá utilitka pro zobrazení času až v pěti různých světových městech (je tam Praha i Bratislava). Ani druhý pohled toho neukáže o mnoho víc, snad jen tři různé skiny aplikace stojí za zmínku. Teprvě třetí, zvídavý pohled, zjistí zajímavou schopnost programu, kterou je nastavení přesného času buď podle NTP serveru přes Internet, nebo ze satelitu přes GPS. A to je bezesporu užitečná funkce, nemyslíte?




Poslední aplikací, tentokrát pro desktop, je utilitka Mobile Assistant. Ta umí provést zálohu a obnovení kontaktů v mobilním zařízení (jak z paměti, tak ze SIM karty) a zvládne i nastavení parametrů GPRS a WAP. I tentokrát se ale bohužel na naší republiku zapomnělo...




Cena


Cena zařízení je stanovena na přibližně 16.500Kč včetně DPH (13.900Kč bez DPH). Jelikož zařízení kombinujících GSM a GPS zatím není mnoho, je porovnání ceny trochu obtížnější. Subjektivně se ale domnívám, že i přes kladný dojem je cena poměrně dost nadsazena, o pár tisíc míň by Miu slušelo více. Zařízení tak těží spíš s unikátní kombinace, což je na takovou cenu málo.


Osobní dojem, Benchmarky & Testy


Dnes bude tato kapitola stručnější, než tomu bylo například u Wizarda. Jednak jsem se o tom důležitém rozepisoval vždy v dané kapitole, a pak na rozdíl od Wizarda jsem Mio neměl tak dlouho, abych vám mohl poskytnout nejen názor recenzenta, ale i názor uživatele. Pokud to shrnu, tak Mio A701 ve mě zanechalo velmi příznivý dojem. Samozřejmě netvrdím, že jde o nejlepší zařízení vyrobené v našem koutě Galagie, nicméně proti některým jiným PDAčkům je tohle Mio celkem povedené. Výkon je bez poskvrnky, rychlý procesor, dostatek paměti, svižná grafika (v benchmarku TCPMP získalo Mio při přehrávání testovací ukázky v rozlišení 640x480 bodů a datovém toku 1,5Mbit velmi slušných 106,62%, což se mimo jiné znamená, že se až na výjimky dá sledovat nejen optimalizovaný, ale i neoptimalizovaný film ve vysoké kvalitě). Multimediální výcledek trochu kalí pouze problém s joypadem - zkoušel jsem několik akčních her a vždy se po několika vteřinách ukazatel "zasekl" v nějaké nepřirozené poloze a bylo po legraci. Vypadá to na SW chybu, snad bude (stejně jako většina ostatních) odstraněna.




Ostatní parametry jsem popisoval tak nějak průběžně, takže nemá smysl se opakovat. Mio A701 jsem používal více jak týden jako své hlavní zařízení a neshledal jsem zásadní problém, který by mě bránil využít všech jeho schopností. Samozřejmě je nutné mít na paměti jeho parametry, takže například synchronizace pošty přes GPRS trvala déle než by trvala přes EDGE, ale to je prostě vlastnost. Trochu doladit by potřebovala ROMka, ovšem pokud to srovnám s první ROMkou Wizarda, je Mio téměř dokonalé. O to víc je mrzuté, že cenová politika Mia pro naši republiku není úplně ideální...




Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)





Podrobné hodnocení


A máme tady další zařízení s podrobnějším a přísnějším hodnocením. Je to především proto, že většina dříve recenzovaných zařízení se v bodovém hodnocení plácala mezi 90-95 procenty a byl problém tak rozlišit, jaké zařízení je vlastně lepší (100% hodnocení jsem se chtěl vyhnout). Druhým důvodem je, že hodnocení teď bude přeci jen průhlednější... Bodové hodnocení proto NENÍ ZPĚTNĚ KOMPATIBILNÍ, 90% dříve a 90% nyní představuje naprosto nesouměřitelnou kvalitu.




Nyní pár slov k hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.

Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)


Hodnocení
Název:Mio DigiWalker A701
Typ:Pocket PC Phone Edition + GPS
Třída:Pro běžného uživatele
Systém:Windows Mobile 5
Hodnoceno:24. duben 2006
Vzhled, ovladatelnost
Vzhled:9
Rozměry:7,5
Hmotnost:9
Tlačítka, ovladatelnost:7
Zpracování:8
Výkon, paměť
Procesor:9
Volná paměť RAM:7
Volná paměť ROM:6
Grafika:9
Displej
Rozlišení:5
Rozměry:3
Kvalita (použití v místnosti):9
Kvalita (použití venku):9
Podsvícení:9
Dotyková vrstva:9
Zvuk
Mikrofon:6
Reproduktor:8,5
Výstup na sluchátka:6
Komunikace
USB:8,5
Infra:0
Bluetooth:8
WiFi:0
Telefon
GSM:9
GPRS/EDGE:5
Obecné:7
Foťák
Vlastnosti, vybavení:5
Kvalita:8,5
GPS
Vlastnosti, vybavení:7
Citlivost:10
Baterie, napájení
Vlastnosti, vybavení:10
Výdrž:10
Možnosti rozšíření
Obecné:5
Software
Systém, nastavení:6
Bonus. aplikace v ROM:2
Bonus. aplikace na CD:3
Příslušenství
Množství:9
Kvalita:9
Ostatní
Celkový dojem:8
Podpora výrobce:6
Poměr cena/výkon6
Výsledek
Mio DigiWalker A7016,95 z 10


Poznámky: Hodnocení je v rozmezí 1 - 10. Čím vyšší číslo, tím je výsledek blíže ideálu. Pokud zařízení dostane 10 bodů v kategorii "Vzhled", znamená to, že je nadpozemsky krásné. Naopak pokud dostane 10 bodů v kategorii "Hmotnost", tak je to důkaz jeho extrémně nízké hmotnosti.

A to myslím pro dnešek stačí...
reklama