Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)

Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)
, , recenze
Jedno z nejočekávanějších zařízení posledních měsíců (a možná i let) s kódovým označením HTC Universal mají v povědomí snad všichni příznivci operačního systému pro kapesní počítače z dílny Microsoftu.
K oblíbeným
reklama

Software


Základem je samozřejmě nejnovější verze operačního systému Windows Mobile 5 ve verzi Phone Edition, tedy vše, co pro kapesní zařízení Microsoft stvořil. Novinek přímo v systému je víc a rád bych se k nim v dohledné době vrátil ve formě nějakého souhrnného článku, pro tuto chvíli musí stačit, že většina aplikací je notně vylepšených a některé jsou dokonce nové (jako Microsoft PowerPoint Mobile). Kromě základních aplikací je ale na zařízení pěkná řádka aplikací bonusových, dodaných přímo výrobcem zařízení. Některé jsou jednoduché, jiné zase komplexní, dohromady však tvoří velmi užitečný balíček.

Program ClearVue PDF asi nemusím skalním fandům Pocket PC dlouho představovat, jedná se o jednoduchou utilitku pro prohlížení PDF souborů i na vašem kapesním počítači. Na VGA displeji to je obzvlášť pěkné, bohužel občas se vyskytne soubor, se kterým si program neporadí, a vy musíte instalovat originál prohlížeč od Adobe. Kompresní formát ZIP je prostě klasika a protože není podpora přímo v systému, s přílohou v poště nebo se souborem staženým z Internetu si poradí stejnojmenná utilitka Zip. Pro fanoušky Java MIDletů je k dispozici i interpretr těchto aplikací s názvem MIDlet Manager.
Celkový počet všech virů pro Pocket PC zařízení se (díky Bohu) stále dá počítat na prstech jedné ruky, přesto pro vás společnost i-mate přichystala ochránce v podobě programu eTrust Antivirus. Po tapnutí na ikonku v Programech se spustí instalace a po několika vteřinách kopírování souborů a případné aktualizaci virové databáze může dojít k první kontrole. Jinak program dělá to, co se od něj očekává, tedy čeká na viry a další havěť, která by vám mohla znepříjemňovat život. Doufejme, že ho budete potřebovat co možná nejméně.
Program Skype se i přes svůj velmi nízký věk stihl raketově rozšířit mezi miliony uživatelů po celém světě. Představa telefonování po celém světě zadarmo (z počítače na počítač) nebo za zlomek cen účtovaných operátorem (z počítače na telefon) je velmi lákavá a jediné, co k tomu potřebujete, je kvalitní připojení k Internetu (pokud možno bez omezení objemu přenesených dat). Protože je na tom HTC Universal z hlediska vybavení komunikačními moduly víc než dobře, je umístění tohoto programu přímo do ROM velmi zajímavým a logickým počinem. Kdo do této chvíle Skype ignoroval, alespoň ho vyzkouší. Já to zkusil a přes domácí WiFi síť a ADSL pevnou linku uskutečnil svůj první Skype hovor ve vysoké kvalitě:)
Z dílny HTC je i další zajímavá utilitka, přesněji řečeno SIP panel. Jmenuje se Phone Pad a jak asi z obrázků poznáte, simuluje klávesnici klasického mobilního telefonu. S trochou cviku tak zvládnete psát SMS zprávy jednou rukou, i když upřímně řečeno, je to celkem riskantní operace. Program podpouje jak klasický způsob vkládání, tak i způsob nazvaný T9. Slovníků je v ROMce hned několik, ten český ale bohužel chybí.
Hravým uživatelům připravil i-mate i jednu bonusovou hru navíc, logickou drobnost Backgammon.
Zbývající aplikace jsme si už představili průběžně, teď se podíváme na přiložené CD. Překvapivě tam toho moc není, kromě poslední verze Microsoft ActiveSync 4.0 a ne-tak poslední verze Microsoft Outlook 2002 tam najdeme už jen ovladač pro GSM USB Modem (pokud chcete své zařízení používat jako modem například pro notebook) a sadu manuálů v angličtině.


Cena


Jak jsem se již zmínil, HTC Universal se v naší republice dosud neprodává. Tudíž je nemožné uhádnout cenu, za kterou se u nás bude prodávat. Konkrétní recenzovaný kousek byl zakoupen v zahraničí za těžko uvěřitelných 30000Kč bez DPH. Samozřejmě nezbývá než doufat, že cenová politika našich operátorů bude jiná a cena se tak bude blížit spíš hodnotě 750EUR, za které se prodává u našich západních sousedů. Rozhodně ale nepůjde o levné Pocket PC, na to můžete vzít jed už teď.
reklama
Nejnovější články
GM a LG Chem budují v Ohiu továrnu na výrobu akumulátorů GM a LG Chem budují v Ohiu továrnu na výrobu akumulátorů
General Motors si chce zajistit dostatek akumulátorů pro své elektromobily, a tak ve spolupráci se společností LG Chem postaví novou továrnu na výrobu akumulátorů v Lordstownu. Tam, kde GM nedávno zavřelo továrnu na auta.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple vysvětluje zapínání GPS u iPhonu 11, i když je zakázána Apple vysvětluje zapínání GPS u iPhonu 11, i když je zakázána
U nových smartphonů iPhone 11 a 11 Pro se objevila na první pohled zvláštní věc, kdy vypnutí GPS pro všechny aplikace i nadále spouštělo GPS modul, což vyvolalo obavy o soukromí. Apple ale vysvětluje, že nejde o žádný problém.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Qualcomm Snapdragon 865 zvládne 8K video Qualcomm Snapdragon 865 zvládne 8K video
Jak Qualcomm slíbil, tak i učinil, a zveřejnil další detaily o svém novém mobilním procesoru Snapdragon 865. Ten má zvládat video v 8K rozlišení, slibuje i 4K HDR a neomezené slow-motion video při 960 fps.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Motorola One Hyper s vyskakovací selfie kamerkou Motorola One Hyper s vyskakovací selfie kamerkou
Motorola přichází s dalším novým telefonem řady One. Jde o One Hyper, který se vyznačuje vyskakovací selfie kamerkou. Má 6,5" displej s 90% pokrytím přední strany i podporu velmi rychlého 45W nabíjení.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Ford využije kávový odpad z McDonald’s k výrobě plastů Ford využije kávový odpad z McDonald’s k výrobě plastů
Ekologie je obrovským tématem a automobilka Ford chce řešit ekologický dopad svých vozů s pomocí fastfoodového řetězce McDonald’s. Ten bude dodávat kávový odpad, s jehož využitím pak bude Ford vyrábět plasty do aut.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala