Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)

Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)
, , recenze
Jedno z nejočekávanějších zařízení posledních měsíců (a možná i let) s kódovým označením HTC Universal mají v povědomí snad všichni příznivci operačního systému pro kapesní počítače z dílny Microsoftu.
K oblíbeným
reklama

Fotoaparát(y)


Jako správné zařízení připravené na příchod třetí generace mobilních sítí nabízí HTC Universal ne jeden, ale rovnou dva integrované foťáky. Ten lepší je na spodní straně zařízení a má následující parametry: Maximální rozlišení je trochu zavádějící - nativně umí 1280x1024 bodů (1,3MPix), ale softwarově umí fotku automaticky zvětšit na 1600x1200 bodů (2MPix), ohnisková vzdálenost 4,8mm a světelnost objektivu 1:2,8. Mimo to zvládne samozřejmě i menší rozlišení 640x480, 320x240 a 160x120. Fotky je možné ukládat přímo do komprimovaného JPEGu (celkem čtyři úrovně komprese) nebo do bitmapy BMP.

Samozřejmostí je i vyvážení bílé či ladění do modré nebo hnědé barvy, za lehký nadstandard lze považovat nastavení jasu, kontrastu, saturace, barevnosti a ostrosti. Pokud se vám zdá focený objekt příliš tmavý (a je dostatečně blízko), můžete si na něj posvítit jednou vysoce svítivou LED diodou. Kromě klasického focení nabízí HTC Universal trochu netradičně i další režimy jako je focení obličejů do kontaktů, vytváření koláží, vytváření panoramatických fotek (vyfotíte 3-6 fotek vedle sebea a ono to sestaví jednu hodně širokou), sportovní režim (vyfotí se 5-30 fotek v rychlém sledu za sebou), a pak ještě jeden režim, u kterého jsem ale nezjistil, na co vlastně má být...
Samozřejmě jsem si pro vás připravil i několik ukázkových fotek. Při focení venku jsou naprosto zásadní světelné podmínky - po ránu je to nejlepší, jakmile začne svítit ostré sluníčko nebo je díky mrakům silné rozptýlené světlo, kvalita jde rapidně dolů.

Focení pohybujících se objektů je možné. Fotka není rozmazaná, ale z technických důvodů (rychlost snímače) jsou rychle se pohybující objekty zkosené.
Focení blízkých objektů je poměrně slušné, text je až na výjimky skvěle čitelný.
Barvy jsou, jak už to v těchto případech bývá, trochu slabinou, ale nějaké odstíny jiné než šedé tam najdeme.
V místnosti a špatném světle byl výsledek lepší, než jsem čekal, dalo se z toho i něco poznat.
Úplné detaily už Univerzálu moc nejdou...
Univerzál umí kromě fotek zaznamenávat i video. Podporuje tři kodeky - MPEG-4, Motion-JPEG AVI a pro MMSky i H.263. První dva jmenované zvládne zaznamenat ve třech rozlišeních (320x240, 176x144 a 128x96), ten poslední jen v rozlišení (176x144 a 128x96). Celkem vzato ale nic, z čeho by měl být náročný uživatel odvázaný.

Jak už jsem naznačil, HTC Universal má i druhou, menší kamerku připravenou pro videotelefonii. Je optimalizována pro snímání obličeje z krátké vzdálenosti, cokoliv jiného s ní vyfoceného vypadá dost příšerně.
Pokud jde o praktické zkušenosti s focením, ty jsou asi následující. Aplikace nabíhá rychle - samotné spuštění trvá asi 4 vteřiny. Poté dojde ke kalibraci a nastavení jasu podle světelných podmínek a pak můžete fotit. Od stisknutí spouště trvá zařízení něco málo přes jednu vteřinu objekt sejmout a uložit, to není špatné. Celkově mě foťák poměrně mile překvapil. Není to pravda úplná špička, ale už si alespoň nemusíte ke každému snímku psát poznámku o tom, co jste to vlastně fotili. Foťáku lépe vyhovuje trochu méně světla, focení venku za sluníčka nedopadlo úplně nejlépe, ale pokud se s ním naučíte fotit a začnete například používat i jiný režim než plně automatický, nemusí to vypadat nijak zle. Překvapivě dobré výsledky dosahuje Univerzál v místnostech na střední a kratší vzdálenosti. Venku je to dobré všeobecně kromě úplných detailů, ty jsou prostě špatné.


reklama
Nejnovější články
Mercedes Unimog U5023 překonal výškový rekord, vyjel do 6694 m.n.m. Mercedes Unimog U5023 překonal výškový rekord, vyjel do 6694 m.n.m.
Speciální nákladní vozy Mercedes-Benz Unimog U5023 pomohly s instalací čtyř rádiových stanic v Chile v nadmořské výšce přes 6000 m.n.m. a stihly také trhnout výškový rekord. Dojely až do 6694 m.n.m.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla překonala hodnotu 100 mld. USD, předběhla i Volkswagen Tesla překonala hodnotu 100 mld. USD, předběhla i Volkswagen
Automobilka Tesla míří stále vzhůru. Hodnota akcií nadále výrazně stoupá a nyní má celá společnost hodnotu vyšší než 100 miliard USD. Tím se jí podařilo z druhého místa sesadit takového giganta, jakým je Volkswagen.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Qualcomm uvedl procesory Snapdragon 720G, 662 a 460 s Wi-Fi 6 Qualcomm uvedl procesory Snapdragon 720G, 662 a 460 s Wi-Fi 6
Společnost Qualcomm rozšířila nabídku mobilních procesorů o nové modely Snapdragon 720G, 662 a 460. Všechny podporují Wi-Fi 6 i indický polohový systém NavIC. Nezájem ale panuje v oblasti 5G.
23.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Dieselgate dorazila k Mitsubishi, firma vyšetřována kvůli emisním podvodům Dieselgate dorazila k Mitsubishi, firma vyšetřována kvůli emisním podvodům
Kauza Dieselgate asi jen tak neskončí. I po více než 4 letech od vypuknutí se objevují další vozy, které měly mít podvodný software v řidicí jednotce. Tentokrát je v hledáčku úřadů japonská automobilka Mitsubishi.
22.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tesla odmítá, že by vozy samy zrychlovaly, jde prý o manipulaci shorterů Tesla odmítá, že by vozy samy zrychlovaly, jde prý o manipulaci shorterů
Podle nejnovější petice má mít Tesla další problém. Její vozy mají údajně samy neočekávaně zrychlovat, což mělo v minulosti vyústit ve 110 nehod. Automobilka se ale brání a dle jejích slov jde o zoufalou snahu shorterů poškodit ji.
21.1.2020, aktualita, Milan Šurkala