Velká recenze zařízení HTC TyTN (HTC Hermes)
29.11.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení s podivným názvem HTC TyTN představuje asi to nejlepší, co lze dnes v oblasti Pocket PC s integrovaným telefonním modulem pořídit. Hlavním tahákem je samozřejmě UMTS (s podporou HSDPA), nicméně zajímavých a užitečných věcí je na zařízení mnohem více - WiFi typ b/g, Bluetooth, dvojice digitálních fotoaparátů, praktická vysouvací klávesnice, pěkný displej, ovládací otočné kolečko, slot pro paměťové microSD karty, to všechno a ještě trochu víc nabízí zařízení, které vám dnes představím.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC TyTN (HTC Hermes)
- Vzhled, vysouvací klávesnice
- Parametry
- TyTN jako telefon, TyTN jako fotoaparát
- Možnosti rozšíření, software, cena, osobní dojem, benchmarky & testy
TyTN jako telefon
Asi nemá valný smysl opakovat už po stopětadvacáté, že nedílnou součástí zařízení HTC TyTN je i integrovaný duální telefonní modul. Duální proto, protože pracuje ve dvou režimech - standardní hlasové či datové služby (GSM/GPRS/EDGE) komunikují na frekvencích 850/900/1800/1900 MHz, superrychlé datové služby UMTS/HSDPA pak na frekvenci 2100 MHz (nebo 850/1900 MHz v modelech určených pro americký trh). Přepínání mezi režimy je možné buď ručně nebo automaticky. Anténa je integrovaná, na citlivost při příjmu signálu to ale nemá velký vliv. Vzhledem k množství funkcí i integrované klávesnici je TyTN v porovnání s klasickými telefony výrazně větší a těžší, na druhou stranu se ale dá, na rozdíl například od HTC Universal, nosit v kapse neustále při sobě.
Nejdříve si představíme klasické hlasové služby. Kromě běžného telefonického hovoru podporuje TyTN další funkce sítě jako je přidržení a přesměrování hovorů, blokování určitého typu hovorů, vysílání nebo skrytí čísla a v neposlední řadě i hlasovou poštu a textové zprávy - klasické SMS i multimediální MMS. Hlasová komunikace je možná několika způsoby - klasicky s PDAčkem u ucha, se zařízením před sebou s aktivovaným hlasitým odposlechem, pomocí sluchátek připojených přes kabel nebo pomocí Bluetooth sluchátka. Zkoušel jsem všechny možnosti a jediný problém byl s hlasitostí u klasického způsobu použití a u drátových sluchátek, kde především u prvně jmenovaného byla nižší úroveň maximální hlasitosti v rušném prostředí velmi nedostatečná. Druhá výtka směřuje k přeci jen trochu pomalejším reakcím při ovládání modulu pro telefonování. Nejde o nic zásadního, v porovnání s ostatními je TyTN někde těsně nad průměrem, ale přeci jen by mohly být odezvy svižnější. Asi nejviditelnější je tento problém při odmítání hovoru, kdy po stisknutí tlačítka s červeným telefonem ustane vyzvánění až po 2-3 vteřinách. Nakonec ještě zmíním videotelefonování, které jsem také vyzkoušel, ale dost mizerná kvalita zobrazení a vysoká cena mě od častějšího používání této vymoženosti spolehlivě odradila.
Jednou z klíčových vlastností tohoto zařízení jsou ovšem data, respektive datové přenosy. Díky podpoře UMTS a dokonce i technologie HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) je dle infolinky Eurotelu v jejich síti teoreticky možné dosáhnout rychlosti až 1Mbps, tedy nějakých 128KB/s. V praxi se to ovšem dost liší především podle místa, kde se snažíte připojit, mě osobně se podařilo tahat data maximálně rychlostí kolem 50KB/s. Připojení k počítači je možné pomocí USB kabelu, přes IrDA a Bluetooth. Infračervený port na notebooku nemám, takže jsem zkoušel jen druhé dvě možnosti. Oba typy připojení byly stabilní a pokud jde o rychlost i rovnocenné. V jednom konkrétním testu jsem v Praze - Vysočanech dosáhl následujících hodnot: USB kabel - 334 kbps (41.80 kB/s) download a 329 kbps (41.13 kB/s) upload, Bluetooth - 322 kbps (40.25 kB/s) download a 318 kbps (39.80 kB/s) upload. S UMTS jsem několik dnů fungoval jako s jediným připojením k Internetu (než mi zapojili ADSL) a i když jsem trochu zhýčkaný pevným připojením, dalo se s tím "vydržet" naprosto bez problémů. Vytáčela mě jen jedna drobnost - intenzivně využívám vlastnost Exchange serveru nazvanou Microsoft DirectPush, kdy je mezi zařízením a poštovním serverem udržováno trvalé spojení, takže příchozí poštu mohu sledovat takřka online. Nicméně pokud je tato volba aktivována, použití TyTNu jako modemu jednou funguje divně a podruhé nefunguje vůbec. Je nutné jít do Comm Manageru a tuto funkci vypnout. Což je jednak opruz a navíc je nutné na to pamatovat a po vypnutí modemu DirectPush zase zapnout, jinak jste bez pošty... Je to drobnost, ale snad by se to dalo vyřešit lépe. A abych nezapomněl, zařízení podporuje i klasické GPRS/EDGE třídy 10 a v případě potřeby je schopno za provozu mezi těmito technologiemi přepínat.
Kromě standardní aplikace pro telefonování je k dispozici několik aplikací přímo spolupracujících s telefonním modulem. V prvé řadě je to utilitka Wireless Modem, která má na starosti zprostředkování připojení k Internetu pro jiný počítač. Pro spouštění JAVA apletů je určen MIDlet Manager, (nejen) pro ovládání vašeho bankovního účtu pak SIM Toolkit. Kopírování kontaktů mezi SIM kartou a pamětí telefonu umožní utilitka SIM Manager, přístup ke kontaktům přes Bluetooth, například pro potřeby handsfree zařízení v autě, nabízí program BT Remote SIM Access (to jsem ale nezkoušel, nemám kde a s čím). Poslední utilitkou mající přímý vztah k telefonu je program pro rozpoznávání mluveného slova, ovšem stejně jako v ostatních případech je určen především pro anglicky mluvící uživatele.
Zbývá doplnit už jen pár drobností. Pro chytré vytáčení telefonních čísel je k dispozici utilitka Smart Dialing. Je velmi povedená a praktická, vyhledává nejen v kontaktech na SIMce či v telefonu, ale i v seznamech posledně volaných čísel. Pokud posloucháte MP3 písničky a někdo se vám snaží dovolat, hlasitost hudby se automaticky sníží a po dokončení hovoru zase uvede na původní hodnotu. Jako vyzvánění je možné použít soubory ve formátu MP3, WMA, MIDI a WAV, pokud vám zvukové upozornění nevyhovuje, TyTN zvládá i vibrace. A stejně jako některé iPAQy nabízí podporu pro zařízení, která pomáhají s telefonováním sluchově a/nebo řečově postiženým uživatelům, kdy se do konektoru pro sluchátka zapojí speciální zařízení a místo hlasu se tak přenáší text. Bohužel jsem to v chodu nikdy neviděl, pokud vás to zajímá, zkuste například Wikipedii.
Pokud to shrnu, tak telefonní modul v zařízení HTC TyTN sice není úplně dokonalý, nicméně poskytované služby jsou na velmi vysoké úrovni. Vysokou rychlost přes UMTS ocení především ti, kteří využívají zařízení jako modemu pro připojení stolního počítače či notebooku, na samotném zařízení to přeci jen tak moc nevynikne. Telefonovat se s ním dá, až na velmi hlučná místa, bez problémů a pokud už jsem měl k něčemu výhrady, vše je snadno odstranitelné prostou změnou software. Snad se stejně jako u Wizarda dočkáme.
TyTN jako fotoaparát
Integrovaný fotoaparát najdeme už skoro v každém zařízení s telefonním modulem a HTC TyTN není v tomto ohledu výjimkou. Naopak, jako správné 3G zařízení má foťáky hned dva. Jeden je hlavní a dají se s ním pořídit velmi slušné fotky, druhý je určen pro videotelefonování a jeho kvalita už tak úžasná není. Věnovat se budeme pouze tomu prvnímu, protože jinak než při videohovoru se mi ten druhý foťák aktivovat nepodařilo. Technicky jde o dvoumegapixelový zázrak s CMOS chipem a fixním ohniskem (z testů odhaduji, že minimální vzdálenost od foceného předmětu je cca. 50 centimetrů), díky manuálnímu přepínači ale zvládne přepnout na makrorežim pro focení nablízko. Maximální rozlišení pro fotky ve formátu JPEG je 1600x1200 bodů (jinými slovy dvoumegapixel), maximální rozlišení pro MPEG4 video je 352x288 bodů.
Aplikace ovládající fotoaparát je velmi sofistikovaná, rychle a pohodlně se ovládá a většinu parametrů je možné nastavit přímo na displeji jedním nebo dvěma tapnutími. Obrazovka displeje je rozdělena na tři části - horní a dolní nabídku a středovou část s promítnutým obrázkem ze snímače. V horní nabídce najdeme tlačítka pro rychlou změnu režimu (klasické focení, natáčení videa, natáčení MMS videa, focení pro kontakty, obrazové témátko, panoramatický obraz, sportovní focení a rychlé focení několika fotek najednou), rychlou změnu rozlišení a místa ukládání fotek (paměť zařízení nebo paměťová karta) a nakonec i číslo udávající počet fotek či čas záznamu, jaký se na dané úložiště ještě vejde. V hlavním okně je kromě pěti křížků pro zaměření už jen dvojice tlačítek pro změnu hodnoty digitálního zoomu, ovšem protože je možné zoomovat maximálně při focení v rozlišení 640x480 bodů, je tato funkce trochu zbytečná. Ve spodní nabídce najdeme nalevo dvojici systémových tlačítek pro zobrazení nabídky a spuštění aplikace pro prohlížení již vyfocených fotek či natočených videí. Dál vpravo sedí nastavení expoziční kompenzace (-2 až +2 EV), tlačítko přepínající mezi středovým a celoobrazovkovým výpočtem expozice, dále pak tlačítko zapínající/vypínající blesk, tlačítko sloužící pro nastavení vyvážení bílé a nakonec tlačítko pro nastavení časovače (vypnuto, 2s a 10s). Mimo to zvládne utilitka Camera i takové věci jako je přidání efektů (odstíny šedi, negativ...), nastavení kvality pořizovaných fotek atp.
Většina foťáčků v mobilech je proti klasickým digitálům dost primitivní. Jedním z hlavních omezení je nemožnost ostření. Foťák je jednoduše přímo od výrobce nastaven tak, že ostří na vzdálenost "od-do" a vše, co je mimo tento rozsah, je rozmazané. Nejvíce je to vidět při detailních záběrech, ovšem při pečlivém prozkoumání fotek si toho můžete všimnout i u velmi vzdálených předmětů. To je prostě vlastnost, ale TyTN umí trochu víc. Vedle objektivu najdeme malou páčku, kterou lze manuálně změnit vzdálenost prvků tak, aby se zaostřilo na vzdálenost cca. 10-15 centimetrů. Z několika fotek pořízených v macro režimu (2,89 MB) si můžete udělat představu, jak to asi funguje v reálu. Podle mého názoru je macro až přehnané, protože například jízdní řád už s tím vyfotíte jen stěží - buď už je fotka rozmazaná, nebo musíte vyfotit jen malý výřez. Na druhou stranu je to pořád lepší než nic:)
Pro focení ve velmi špatných podmínkách je k dispozici malá přisvětlovací LEDka. I přes malé rozměry svítí velmi intenzivně a jak si můžete všimnout na fotkách, rozdíl je znát. Způsob použití je jednoduchý - stačí tapnout na malou ikonku blesku ve spodní nabídkové řadě a dioda se hned rozsvítí. Pak už stačí jen najít cíl, stisknout spoušť a po malém záblesku je fotka hotova. Opět přikládám několik ukázek.
Velmi užitečným pomocníkem pro focení nevyvážených scén je volba způsobu počítání expozice. Buď se vypočítá podle toho, co máte ve středu hledáčku, nebo se vezme v úvahu celá scéna. Jak to vypadá najdete na následujícím příkladu.
Nyní je na čase podívat se, jak se TyTN ukáže při klasickém běžném focení. Fotek je dost, protože se mi schopnosti TyTNa zalíbily. Netvrdím, že jde o osmý div světa, ale běžný uživatel mobilních zařízení s Windows Mobile zatím nemůže být příliš náročný. Jako obyčejně přikládám i nezmenšené fotografie v originální velikosti (17,7 MB). A pokud jde o video, zde jsou dvě ukázky (2,36 MB).
Je načase to trochu shrnout, alespoň pokud jde o integrovaný foťák. Focení s HTC TyTN je velmi příjemné, ať už jde o ovládání tlačítkem na pravém boku zařízení nebo celkovou rychlost odezvy po spuštění aplikace či po stisku spouště. Spuštění samotné aplikace trvá přibližně 5 vteřin, vyfocení jedné fotografie (nejvyšší rozlišení i kvalita) včetně jejího uložení na kartu trvá vteřiny čtyři. Ono se to zdá jako samozřejmost, ale například zařízení od HP mají s ukládáním fotek dost problém. Kvalita fotek je (na mobilní zařízení) velmi dobrá, o tom vás už asi přesvědčily fotky v předchozích odstavcích. Jediným, ale dost podstatným problémem, tak zůstává stabilita aplikace. Z neznámého důvodu se mi občas místo fotky uložilo jen 0,5KB něčeho, co nešlo otevřít ani si jinak prohlédnout. Velmi často "spadla" celá aplikace, především pokud se během focení stala nějaká událost (příchozí hovor, upozornění...). Bohužel nebylo možné prostě spustit aplikaci znovu, musel se nejdříve provést reset. A tak by se dalo pokračovat, prostě pokud by byl v zařízení jen průměrný foťák, věnoval bych mu kvůli neodladěné aplikaci maximálně pár minut.