Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch Diamond2

28.4.2009, Pavel Koza, recenze
Nejen vzhledem k prodanému počtu kusů je zařízení HTC Touch Diamond již zapsáno v kronice mobilních přístrojů s Windows Mobile zlatým písmem. Bylo tak jen otázkou času, kdy se objeví jeho nástupce. Veřejnosti se HTC Touch Diamond2 představil v únoru a již 2 měsíce poté se začal prodávat.

Zařízení jako telefon


Hodnotit telefonní modul na zařízení HTC je již téměř rutina. Během let se výrobci povedlo odstranit nedostatky a vytvořit působivou a sehranou sadu podpůrných aplikací, takže v nových zařízeních jde jen o to všechno otestovat a najít drobné změny v rámci neustálého pozvolného vývoje. Obslužným aplikacím pro telefonování a psaní zpráv jsem se velmi podrobně věnoval v celé jedné kapitole tohoto článku nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv", takže v recenzi budu spíš stručnější.




Z technického hlediska se proti HTC Touch HD nic nezměnilo, základem pro volání a datování je čtyřpásmový GSM / GPRS / EDGE modul pracující na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz. 3G modul nabízející kromě HSDPA s maximální rychlostí downloadu 7,2 Mbps i HSUPA s maximální rychlostí uploadu 2 Mbps je pouze duální (900 / 2100 MHz), takže například u některých operátorů v USA nebudete moci 3G využít, ale to bude trápit jen málo českých uživatelů tohoto zařízení.




Ani dál to nebude žádné velké překvapení. Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání na pevně nastavená čísla (vyžaduje PIN2). Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS), automatické přepínání linek či automatická změna data, času a časové zóny. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. Na rozdíl od HD není možné telefonovat, pokud máte přes redukci připojená sluchátka bez mikrofonu, musíte je odpojit.




Reakce telefonní části jsou výborné, opakovaně jsem si zkoušel volat z jednoho čísla na druhé a vyzvánění se ozve vždy nejpozději s počátkem druhého vyzváněcího tónu ve sluchátkách volajícího. Přijetí nebo odmítnutí hovoru je rovněž okamžité a bez problémů. Někomu nemusí vyhovovat posuvník, kterým se při příchozím hovoru musí posunout doprava nebo doleva podle toho, jakou operaci si přejete provést, ale protože můžete hovor přijmout nebo odmítnout i za pomoci tlačítek, není to žádný zásadní problém. Novinkou je virtuální "přikrytí" většiny tlačítek během hovoru, pokud se k nim chcete dostat, je nutné "stáhnout" roletu a pak můžete vypnout mikrofon, zapnout hlasitý odposlech nebo využít nových vlastností záložky Lidé rozhraní TouchFLO 3D (více v již zmiňovaném článku). Zkoušel jsem si i několikrát poslat bankovní SMS zprávu (Raiffeisenbank) a když pominu úděsný zvuk při jejím příchodu, který navíc nejde jednoduše změnit, zpráva dorazila vždy během několika vteřin.




Aplikace pro lepší a komfortnější vytáčení čísel se jmenuje Smart Dial. Jeho "chytrost" spočívá v tom, že postupným psaním jména na klasické nebo numerické klávesnici se začne filtrovat seznam vašich kontaktů a výrazně se tak zkrátí čas nutný k nalezení hledaného čísla. Příklad: napíšete na klávesnici "pav" (nebo "728" na numerické klávesnici) a vybere vám to ze seznamu všechny PAVly a PAVlíny. Samozřejmě numerická klávesnice zahrnuje na jednu číslici víc znaků, takže konkrétně "728" hledá nejen slova začínající na "PAV", ale i "SAU", "RAV" a další. Navíc si velmi dobře poradí s diakritikou, hledání "S" vyhledá všechny kontakty začínající znakem "S" a "Š". Bohužel, "chytrost" je přeci jen omezena tím, že se zvolený řetězec hledá pouze na začátku jmen, ale lepší něco, než nic.




Když přimhouřím oči nad trochu nižší hlasitostí sluchátka, chová se jinak telefonní část vzorově. Je velmi rychlá, reakce jsou svižné a díky velkému displeji je všude plno místa. Podobně jako předchůdci má i Touch Diamond2 některé vychytávky, které používání telefonu zpříjemňují. Jednou z takových potěšujících maličkostí je upozornění na spojení hovoru. Jednoduše někoho voláte, ve sluchátku slyšíte vyzváněcí tón a v okamžiku spojení zařízení nepatrně zavibruje. Velmi užitečné je to především v rušnějším prostředí, ale člověk to uvítá i v mnoha jiných situacích. Další vlastností je například nabídka na uložení neznámého čísla poté, co hovor s "neznámým" volajícím ukončíte, případně možnost poslat předdefinovanou SMS zprávu na číslo volajícího ve chvíli, kdy zrovna hovor nemůžete přijmout. Tuto zprávu si nyní navíc můžete nově sami upravit a napsat vlastní text (pouze jeden).




Stejně jako všechna ostatní zařízení jsem i nový Touch Diamond2 testoval jako modem, a to jak se stolním notebookem přes USB kabel, tak s cestovním EEE PC 901 přes Bluetooth. Protože jsem se přestěhoval, měl jsem k dispozici jen 3G od O2, Vodafone nabízí v dané lokalitě jen EDGE, ale připojení bylo opět zcela stabilní a i při dlouhém připojení bezproblémové. Přes O2 jsem se v testech dostal k hranici 1 Mbps, s EDGE to byla samozřejmě mnohem pomalejší zábava, ale jak jsem psal, důležitější je stabilita spojení a té nemám co vytknout. Již zabydleným nájemníkem je na zařízení nástroj pro automatické nastavení připojení podle vložené SIM karty, program hlídá i změny a z internetu občas stahuje aktualizovanou databázi připojení.




Vyzkoušel jsem i telefonování přes Skype 3.0 beta a při připojení přes WiFi to fungovalo náramně. Kvůli fyzicky blízké vzdálenosti mezi oběma reproduktory by bylo dokonce pohodlné volat pěkně s telefonem u ucha, protože i když zvuk nevycházel přímo z telefonního sluchátka, ale z na boku umístěného reproduktoru, všechno bylo pěkně slyšitelné a zřetelné. Druhá strana ovšem kromě mého hlasu slyšela i sebe, takže bylo nutné použít sluchátka; s těmi již bylo vše v naprostém pořádku a Skype se tak dá bez problémů pravidelně používat.




Všechny ostatní vlastnosti jako MMS zprávy, chytré vytáčení, obrazové volání v 3G sítích, správce SIM karty, služba SIM toolkit, nastavení připojení nebo hlasové vytáčení jsou podrobně popsány ve výše uvedeném článku v příslušné kapitole nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv", takže se jim zde nebudu podrobně věnovat. Podobně jako ostatní zařízení od HTC i nový Diamond2 prostě funguje a tak asi jediné, co bych mu vytknul, je opět nedostatečná hlasitost reproduktoru pro hlučná prostředí.
reklama