Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC P4350 (HTC Herald)

30.12.2006, Pavel Koza, recenze
Už ani nevím, jak zajímavě uvést recenzi dalšího Pocket PC zařízení z dílny High Tech Computer (HTC), kterých se v posledních týdnech a měsících urodilo vskutku požehnaně. Zařízení HTC P4350 (kódové označení HTC Herald), které vám dnes představím, naštěstí opět patří k těm povedeným novinkám, a tak mi bylo i potěšením se mu věnovat.

Vysouvací klávesnice


Zatímco ještě před rokem vypadalo Windows Mobile Pocket PC zařízení s integrovanou klávesnicí trochu jako bílá vrána, dnes se situace výrazně změnila. Integrovanou klávesnici nabízí již několik výrobců a další uvedení nějakého toho zařízení určeného pro pohodlnější zadávání delších textů připravují. V základu rozeznáváme tři typy klávesnic - numerickou (u Pocket PC zatím spíš výjimečně, například ASUS P525), pevnou miniQWERTY (například HP iPAQ hw6900 nebo FSC Pocket LOOX T800) a nakonec vysouvací QWERTY (například HTC TyTN (Hermes) nebo připravovaný E-TEN Glofiish M700). A právě do poslední skupiny spadá díky svojí klávesnicí i toto zařízení, které mimo jiné nabízí i několik drobných změn nebo vylepšení.




V prvé řadě se liší mechanismus otevírání/zavírání. Nemluvím o směru vysunutí, i když i to by se dalo považovat za novinku, protože všechna mnou dosud recenzovaná zařízení se vysouvají při čelním pohledu směrem doleva, zatímco klávesnice Heralda se vysouvá směrem doprava. Mluvím o tom, že na rozdíl od ostatních zařízení, u kterých je možné klávesnici vysouvat plynule a pouze v obou krajních pozicích dojde k jisté mechanické aretaci (zablokování), je v tomto případě díky nějakému, mě neznámému řešení vysouvání nebo zasouvání klávesnice skokové. Prostě stačí jen trochu zatlačit a klávesnice se už sama vysune/zasune až do krajní polohy. Navíc se zvukovým doprovodem, ten je ale možné změnit/vypnout. Sice je opět na místě otázka, kolik toho dané zařízení vydrží, ale můj subjektivní dojem z realizace je stejný jako z celého zařízení a zdá se být veskrze dobrý. Vzhledem k délce zápůjčky však je nutné tento můj dojem brát s rezervou - dlouhodobý test za čtrnáct dní zvládnu provést jen těžko.




Při detailním pohledu na klávesnici si všimneme dvou zajímavých vlastností. Softwarová tlačítka pro ovládání systému jsou umístěna pod displejem, který ovšem není jako u ostatních zařízení s vysouvací klávesnicí vycentrovaný, nýbrž posunutý k pravé straně. A tak ani obě tlačítka nejsou vycentrována na střed, ale levé tlačítko je umístěno téměř uprostřed klávesnice. Navíc nejsou umístěna až nad horní řadou kláves, ale jsou do ní trochu "zapuštěna", což pro některé uživatele s většími prsty může být trochu nepříjemné. Druhá vlastnost, světelná informace o aktivaci systémové klávesy, je sice všem dostatečně známa z klasické velké klávesnice připojené ke stolnímu počítači, ale na PDA jsem se s ní setkal prvně. Konkrétně se jedná o dvojici modrých LEDek, které informují o aktivním CAPS LOCKU, respektive o funkční klávese Fn. Bohužel, na rozdíl od matných LEDek na přední straně zařízení svítí tato dvě světýlka takřka bez omezení, což bylo minimálně pro mé oči dost nepříjemné. Sice se to dá snést, ale méně by v tomto případě bylo více.




Samotná klávesnice je velmi podobná té v zařízení HTC TyTN. Skládá se z 39 kláves (čtyři řady po deseti tlačítkách, pouze spodní řada má díky dvojnásobně širokému mezerníku tlačítek jen devět) a dvou speciálních WM5 softkeys. Tvar i rozložení tlačítek (bráno podle primárního určení každého tlačítka) zůstalo beze změny, pouze rozměr jednotlivých tlačítek se nepatrně zvětšil, takže nyní mají všechna tlačítka kromě mezerníku rozměr 8,5x6 milimetrů. To při pohledu na sekundární funkci tlačítek aktivovaných funkční klávesou Fn (ten modrý puntík na levém dolním tlačítku) najdeme rozdílů více. Numerický blok v pravé polovině klávesnice zůstal beze změn, ale jinak jsem jich napočítal celkem pět. To sice není zas tak moc, ale případným přeběhlíkům ze zařízení HTC TyTN to na pár dnů může zamotat hlavu.




Bavíme-li se o vlastnostech klávesnice, nesmím zapomenout na podsvícení. To je tentokrát dvoubarevné a výrazně méně intenzivní, než například u TyTNa. Tedy dvoubarevné, podsvícení je asi jednobarevné, ale díky rozdílným barvám znaků a ikonek primárních a sekundárních funkcí tlačítka svítí primární znak bíle a sekundární modře. Intenzita podsvícení je výrazně nižší, než u ostatních zařízení, ale do tmy to stačí a alespoň z toho tolik nebolí oči. Co bych ale uvítal je nějaký způsob nastavení tohoto podsvícení, bohužel nic takového není možné - po stisku libovolného tlačítka se podsvícení rozsvítí a za pět vteřin zase zhasne.




Tradičně komplikovanější je zadávání českých znaků, případně jiných znaků s diakritikou. Pokud chcete napsat například "ř", musíte napřed zadat "r" a pak společně stisknout funkční klávesu (modrý puntík) a mezerník. Pokud má znak více možných diakritických znamének, například "ě" a "é", musíte po napsání "e" stisknout kombinaci funkčního tlačítka a mezerníků víckrát. Pro napsání speciálních znaků jako je znak promile nebo znak Euro slouží naopak kombinace funkčního tlačítka a tabulátoru, která vyvolá šestistránkovou tabulku s právě těmito znaky. Pak už jen stačí vybrat si ten správný a jede se dál. A pokud je to pro vás složité, můžete pro vkládání speciálních znaků využít aplikaci HTC Symbol Pad, kde je máte pěkně přehledně jeden vedle druhého na několika obrazovkách.




Na závěr povídání o klávesnici nabízím stručné shrnutí svých zkušeností. Pokud jde o základní vyťukávání znaků a psaní textu, nemám ke klávesnici výhrad. Chce to si chvilku zvyknout na rozložení jednotlivých tlačítek, ale to u takových zmenšenin platí obecně; snad jen že by to v HTC nemuseli ještě víc komplikovat a pokud už se pro nějaký layout rozhodnou, měl by se ho držet. Klávesnice jako taková je příjemná na ovládání a navíc nezvykle tichá, což oceníte především při psaní ve velmi komorním prostředí. Asi nejčastěji na ní budete psát dvěma palci, ale pohodlně ji lze používat i dvěma ukazováčky, zatímco zařízení leží na stole. Velkou výhovou hardwarové klávesnice je možnost psaní i za chůze nebo v prostředcích MHD, poslední dobou tuto výhodu oceňuji poměrně často;). Možnosti ovládání samotného zařízení přímo přímo z klávesnice se proti TyTNu nezměnily, díky speciálním tlačítkům jako je "Nabídka Start", "OK", tabulátor či posun o stránku nahoru nebo dolů se dal i Herald velmi dobře ovládat bez jediného tapnutí na displej. Asi jedinou výtku bych měl ke zdvihu jednotlivých tlačítek. V porovnání s TyTNem je velmi malý, takřka neznatelný a někdy jsem musel zrakem zkontrolovat, zda jsem znak napsal nebo nenapsal. Není to ale zásadní problém a tak mohu klávesnici zařízení označit jednoduše jako velmi povedenou.


reklama