Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD2

21.4.2010, Pavel Koza, recenze
Je to již více než rok, co společnost HTC oslnila mobilní svět špičkovým zařízením HTC Touch HD se skvělým foťákem a velkým WVGA displejem. Vývoj se ale nezastavil, a tak jsme se před Vánocemi mohli začít těšit z dalšího, hranice posouvajícího zařízení HTC HD2 (modelové označení T8585, kódové označení Leo), které si po uvedení na trh připsalo hned několik prvenství.

Parametry zařízení - uživatelské rozhraní HTC Sense I.


Zařízení od HTC, to je již dlouho nejen kvalitní hardware, ale především kvalitní software v čele s vlastním uživatelským rozhraním nazvaným HTC Sense. Kdo by to byl tušil, co se z před pár lety na zařízení HTC Touch představené primitivní aplikace pro ovládání zařízení prstem nazvané HTC TouchFLO vyvine, že? Dnešní HTC Sense (dříve známá jako HTC TouchFLO 3D) nabízí nejen velmi sofistikovaný modul pro obrazovku Dnes, ale nabízí i vlastní rozhraní k nastavení nejrůznějších vlastností a je natolik prorostlá do systému, že se běžný uživatel ke klasickému Windows Mobile skoro nedostane. Když k tomu připočteme mnoho různých aplikací, které někdy nahrazují a jindy rozšiřují původní funkčnost zařízení, není se proč divit vysoké oblibě přístrojů s logem HTC na těle.

Můj původní plán oddělit popis HTC Sense (dříve HTC TouchFLO 3D) do samostatného článku a šetřit si tak práci se v praxi ukázal jako neefektivní. Důvodem je aktivita společnosti HTC, která svůj klíčový softwarový produkt kontinuálně vylepšuje a každé nové mobilní zařízení nabízí změn buď hodně, nebo ještě více. Informace v článku proto velmi rychle zastarávají a pro každé zařízení jsem vytvářel novou verzi článku. Proto v této recenzi shrnu novinky v této kapitole a odkazovat budu jen na vlastnosti, které se tak rychle nemění.

Filozofie HTC Sense samozřejmě zůstává stejná a nabízí tři hlavní pilíře - multizáložkový modul pro obrazovku Dnes, konfigurační aplety s jednotným rozhraním pro drtivou většinu vlastností a nakonec sadu aplikací jak bonusových, tak nahrazujících výchozí programy od Microsoftu.

Graficky velmi povedený modul pro obrazovku Dnes se nyní skládá již ze 13 panelů, nebo chcete-li záložek, mezi kterými můžete přepínat jednoduchým výběrem ze spodní lišty (ta je nyní barevnější a veselejší), případně tažením prstu do stran. Kromě prvního a posledního panelu máte možnost všechny ostatní panely vypnout, případně přeorganizovat jejich pořadí a upravit si tak prostředí přesně k obrazu svému.


Domů (Home)


První panel s názvem Domů (Home), který se objeví automaticky po startu systému, případně po stisku tlačítka s domečkem, nabízí v přehledném rozvržení základní informace, jako je aktuální čas a datum, nejbližší budík a jednu plánovanou schůzku z kalendáře. Přímo pod velkým číselníkem hodin je animovaná ikonka ukazující aktuální počasí včetně teploty v místě, kde se právě nacházíte. Pod těmito informacemi je trojice pozic pro rychlé spuštění libovolné aplikace, provedení předvolené operace u vybraného kontaktu nebo záložku na oblíbený web. A pokud vám 3 pozice nestačí, potažením prstu nahoru si jich zobrazíte hned devět a nepřijdete ani o informaci o aktuálním datu.




Lidé (People)


Na druhém panelu Lidé (People) máte k dispozici 15 pozic určených pro vaše nejoblíbenější nebo nejpoužívanější kontakty; pokud chcete najít kontakt na někoho dalšího, tapnutím na levé tlačítko si otevřete seznam všech lidí, co v zařízení máte, který je rozdělen na 5 záložek. První záložka je prostý seznam všech kontaktů, ve kterém můžete rolovat, vyhledávat podle začátku jména nebo rychle rolovat pomocí abecední lišty; tapnutím na konkrétní kontakt vyvoláte kartu s podrobnostmi. Tapnutím na první řádek zobrazíte formulář pro přidání nového kontaktu, tapnutím na druhý upravíte svoji kontaktní kartu, kterou pak můžete někomu poslat přes SMS nebo MMS. Druhá záložka zobrazí jen seznam oblíbených kontaktů a třetí záložka seznam skupin, takže poslání hromadného emailu nebo SMS zprávy je otázkou několika vteřin.



Čtvrtá záložka je zajímavá především pro uživatele sociální sítě Facebook (stránka ce4you), protože po svázání jednotlivých kontaktů s jejich účty vidíte aktualizace statusů, události, requesty nebo zprávy. Není však provázaný s Facebook aplikací od Microsoftu, ale případné odkazy vedou na mobilní verzi Facebooku zobrazenou v prohlížeči. Poslední záložkou je klasický a filtrovatelný seznam hovorů.



Ale zpět k hlavní nabídce 15 oblíbených kontaktů. Tapnutím na fotku kontaktu se provede rychlá volba (vytočení čísla, vytvoření nové SMS nebo emailu podle toho, co je předvolené; jeden kontakt můžete mít v přehledu i víckrát, pokaždé s jinou volbou), tapnutím na jméno se otevře celá kontaktní karta. A tam teprve začíná ta pravá zábava, protože je opět rozdělena na pět záložek, jejichž smyslem je nabídnout veškeré důležité informace týkající se daného kontaktu na jednom místě. První záložka nabízí nejen klasické kontaktní informace, jako jsou telefonní čísla a emaily, ale hlavní síla tkví v dalších funkcích provázaných s ostatními službami a vlastnostmi.



Druhou záložkou je klient pro SMS a MMS zprávy, které v sobě celkem bezbolestně kloubí aplikace HTC Messages, a kde najdete zprávy vyměněné právě s daným kontaktem. Rozhraní je jednotné a teprve podle toho, jaký výtvor dáte systému k odeslání, se se zprávou bude zacházet - buď se odešle jako klasická SMS, nebo jako multimediální MMS zpráva. Příchozí i odchozí zprávy se pěkně řadí v dnes populárním režimu konverzace a uživateli zpříjemňují práci i funkce jako rychlý text (několik předvolených frází) nebo počítadlo znaků. Podobný, i když v porovnání se zprávami výrazně jednodušší zážitek nabízí záložka pro přehled emailových konverzací.



Poslední dvě záložky nabízejí stejnou funkčnost, jako ty samé záložky v zobrazení všech kontaktů, pouze filtrované pro daného jedince. Čtvrtá záložka tedy poskytuje přehled informací získaných z Facebooku, jako jsou statusy nebo události, na poslední záložce je pak vyfiltrovaný seznam hovorů.


Zprávy (Messages) a Emaily (Emails)


Další dvě záložky jsou určeny pro přehledné zobrazení posledních zpráv a emailů. Především u emailů došlo k praktickému vylepšení, kdy je nyní místo sice efektní, ale velmi málo efektivní dopisní obálky s minimem zobrazených informací k dispozici "velký" list papíru, na kterém je hned v náhledu vidět nesrovnatelně větší část emailu. Mezi zprávami a emaily je možné listovat tažením prstu nahoru a dolů, a na zprávy je možné hned reagovat; emaily je možné pouze zobrazit v klasické aplikaci Inbox.




Internet


Tato záložka nabízí základní funkce pro práci s internetem. Kromě možnosti nastavit si až 10 oblíbených stránek ve formě zástupců včetně generovaného náhledu na stránku je možné buď jen spustit výchozí prohlížeč tapnutím na ikonku, nebo vyhledávat na Google vyplněním jednoduchého formuláře v horní části displeje, který pak dotaz odešle do vyhledávače a výsledky zobrazí v prohlížeči. Pokud jsem ale něco nepřehlédl, nenápadně zmizela možnost si tyto oblíbené stránky v pravidelných intervalech stahovat.


reklama