Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD mini

5.5.2010, Pavel Koza, recenze
Na krabičce zařízení je grafika zobrazující obrys špičkového zařízení HD2 kolem detailní fotografie HTC HD mini spolu se šipkami, které zdůrazňují, jak výrazně je tento nový přístroj menší. Změna velikosti s sebou přinesla i změny některých parametrů.

Zařízení jako digitální fotoaparát


Pokud jste měli, stejně jako já, po nepříliš povedeném foťáku v HD2 z papírově stejného snímače použitého v HD mini trochu obavy, hned na úvod vás mohu ujistit, že tentokrát se v HTC ze svých chyb poučili a novinka z jejich dílny barevným poškozením části snímku netrpí.



Screenshot není pořízen na HD mini, protože všechny screenshotovací utilitky ignorovaly všechno kromě samotného obrazu ze snímače, je z Diamonda2 a je určen pouze pro ilustraci. Liší se ale jen málo.

Pokud se bavíme o technických vlastnostech, v zařízení HTC HD mini je, stejně jako u HD2, integrovaný pětimegapixelový CMOS snímač s rozlišením 2592 x 1944 bodů (5 Mpix), klasické fotografie ve formátu JPEG je ale možné fotit i širokoúhle v rozlišení 2592 x 1552 (4 Mpix), případně nižším pro úsporu místa v hlavní paměti nebo na paměťové kartě. Záznam videa se zvukem je možný v MPEG4, H.263 a H.264 v rozlišení od 176 x 144 bodů až pro 640 x 480 (klasické VGA). Na rozdíl od HD2 chybí jakákoliv přisvětlovací LEDka, při focení v tmavém prostředí si tak musíte pomoci nějakým jiným zdrojem světla. Abych na něco nezapomněl, je zde soupis všech funkcí v přehledné tabulce.

Funkce
Vlastnosti
SnímačCMOS 5 Mpix
VlastnostiAutomatické ostření (na střed, na dotek), Digitální zoom (4x)
Klasický formát fotografiíJPEG - 5 Mpix (2592 x 1944), 3 Mpix (2048 x 1536), 2 Mpix (1600 x 1200), 1 Mpix (1280 x 960), L (640 x 480)
Širokoúhlý formát fotografiíJPEG - 5 Mpix (2592 x 1552), 3 Mpix (2048 x 1216), 2 Mpix (1600 x 960), 1 Mpix (1280 x 768), L (640 x 384)
Rozlišení videaMPEG4 - VGA (640 x 480), CIF (352 x 288), L (320 x 240)
H.263 - CIF (352 x 288), M (176 x 144)
H.264 - L (320 x 240), CIF (352 x 288)
BleskNe
UkládáníHlavní paměť, Paměťová karta
Režimy záznamuFotografie, Video, Panorama (3-6 snímků), MMS Video, Kontaktní fotografie, GPS foto
Vyvážení bíléAutomatika, Den, Noc, Žárovka, Zářivka
Jas-2, -1, 0, +1, +2
ISOAuto, 100, 200, 400, 800
Kvalita fotografiíZákladní, Normální, Dobrá, Velmi dobrá
ČasovačVypnutý, 2 s, 10 s
Vlastnosti obrázkuKontrast +1 až +5, Saturace +1 až +5, Ostrost +1 až +5
EfektyŽádný, Odstíny šedi, Sépie, Negativ
Ostatní vlastnostiDotykové ostření, Časová značka, Pomocná mřížka, Zvuk závěrky

Ovládací aplikace nazvaná prostě HTC Camera se nijak výrazně neliší od verze aplikace použité v zařízení Touch Diamond2, kterou jsem velmi zevrubně popisoval v této recenzi. Hlavní rozdíly je jen jediný, místo režimu "Obrázkové téma" je pro statické fotografie k dispozici režim GPS Photo, který k fotkám do EXIFu automaticky přiřadí i souřadnice místa pořízení. Jinak je to klasika popsaná výše, od možnosti upravovat vyvážení bílé až po schopnost fotit panoramatické fotografie. Expozici sice měnit nemůžete, je napevno přednastavena na bodové měření, ale nijak jsem to nepociťoval jako problém.



Samotný proces pořizování fotek se na zařízeních s logem HTC už delší dobu nemění a ani HD mini není výjimkou. Na vyhrazené tlačítko si budeme muset počkat asi až do uvedení prvního přístroje s Windows Phone 7, do té doby si musíme vystačit s virtuální spouští na displeji. Díky menším rozměrům mi subjektivně přišlo focení jednou rukou snazší než u HD2, ale zase zde byl problém s citlivými kapacitními tlačítky pod displejem, takže jsem stejně většinu času fotil obouruč.



Aplikaci HTC Camera je možné spustit buď vyhrazenou ikonkou nebo přepnutím na panel Obrázky a Videa a tapnutím na odpovídající ikonu pro spuštění aplikace v režimu statického fotoaparátu nebo videokamerky. Aplikace se spustí za zhruba 3 vteřiny, vyfocení a uložení fotky i v nejvyšším rozlišení je okamžité. Vyfocenou fotku můžete rovnou poslat na Facebook nebo emailem či jako MMS, případně uložit jako kartu ve Stopách (Footprints) a všechny tyto operace fungují rychle a bezchybně.



Pro představu jak fotí v různých podmínkách jsem do této kapitoly přidal i pár fotek bez ladu a skladu, další fotky včetně porovnání s HTC HD2 najdete v tomto srovnávacím článku.



Při focení ve zhoršených světelných podmínkách využijete i možnost nastavení ISO čísla, které udává citlivost snímače. Čím je číslo vyšší, tím je senzor jakoby citlivější (respektive tím více zesiluje získaný signál), takže snižuje čas nutný k pořízení snímku. Na druhou stranu ale zesílení signálu provází šum, v případě miniaturních senzorů v mobilních zařízeních je maximálním dobře použitelným číslem ISO200, vyšší čísla už mají šum příliš znatelný.



Podobně jako všechna nová zařízení umí i HD mini zaznamenat video i se zvukem až v rozlišení 640 x 480 bodů. Kvalita je viditelně horší než u HD2, ale pro zaznamenání nějaké překvapivé situace a nahrání na YouTube je to dostačující. Posoudit to můžete sami po shlédnutí tohoto ukázkového videa.



Po vyfocení snímku je možné snímek ihned odeslat na Facebook, uložit do Stop nebo poslat jako MMSku nebo jako přílohu emailu. U nahraného videa jsou k dispozici možnosti jen dvě, kromě již zmíněné možnosti nahrát video na YouTube je to i schopnost poslat soubor jako přílohu. Pokud chcete poslat video jako MMS, musíte ho rovnou natáčet v MMS režimu. K dispozici je samozřejmě i aplikace HTC Albums, která nabídne nejen ty samé možnosti, co máte hned po vyfocení či natočení, ale i pár dalších funkcí jako přehrání všech fotek a videí jako prezentaci, uložení fotky jako kontaktního obrázku nebo uložení zobrazeného náhledu do souboru.
reklama