Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ rw6815 Personal Messenger

9.12.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení HP iPAQ rw6815 Personal Messenger sice nenabízí nijak oslnivé parametry, ale přesto jde o velmi pěkně vybavené Pocket PC s integrovaným telefonem. Mezi jeho hlavní přednosti patří malé rozměry, nízká hmotnost, telefonní modul (GSM/GPRS/EDGE), Bluetooth, WiFi a v neposlední řadě i slušná výdrž na baterie. V konkurenci s množstvím jiných zařízení, především od společnosti HTC to asi bude mít těžké, to mi ale nebrání v tom zařízení podrobně popsat a zhodnotit.

Zařízení jako fotoaparát


Od této recenze bude kapitola pojednávající o fotografických schopnostech zařízení řazena trochu jiným způsobem. Stručně řečeno, na co jsou uživateli skvělé papírové parametry, vysoké rozlišení nebo propracovaná a bleskurychlá aplikace obsluhující digitální fotoaparát, když každá fotka vypadá jako by prošla trávícím traktem nějakého býložravce...? Správně, na nic. Takže od této chvíle si v kapitole "Zařízení jako fotoaparát" nejdříve ukážeme, jak vlastně dané zařízení fotí a co od něj lze čekat, a teprve pak případným zájemcům představím i zbývající vlastnosti. Jen předem upozorním, že náhledové fotografie byly prohnány automatickým filtrem pro korekci barev i kontrastu v programu Adobe Photoshop, pokud chcete vidět přesný nezmenšený originál, stáhněte si tuto kompletní sadu fotek (30, MB).




V první sadě fotek si můžete prohlédnout snímky pořízené za velmi pěkného počasí a asi se shodneme na tom, že nevypadají špatně. Jako největší problém bych viděl absenci jiného než plošného výpočtu expozice (jako má například HTC TyTN), protože focení v některých situacích tak může být takřka nemožné. Je sice možné nastavit expoziční kompenzaci (-3 až +3 EV), ale moc to nepomůže a já osobně od jednoduchého foťáku nechci nic jiného než maximální automatiku - kdybych si chtěl hrát před každým snímkem s manuálním nastavením, koupím si zrcadlovku.







Jakmile se ale světelné podmínky zhorší, jde to s kvalitou z kopce. Tyto fotky byly foceny na horách při zatažené obloze, občas v lese a na výsledku je to celkem bez problémů poznat. Snaha jakoby o vyšší ISO dopadá bídně.






Jako třetí skupinu jsem si připravil detailní fotky, texty počínaje a auty konče. Především u různých značek a nápisů se naplno projevil problém s plošným výpočtem expozice, fotografovaný objekt je vesměs zobrazen tmavší, než ve skutečnosti byl. Sice se to opět trochu dá vylepšit pomocí expoziční kompenzace, ale jen o trochu. Pokud vám schází fotografie psaného textu (stránka časopisu, jízdní řád...), tak vysvětlení je prosté - díky fixnímu zaměření na vzdálenost 1,8 metru je jakýkoliv malý text nečitelný...







Jako poslední přichází na řadu dvě videoukázky (429,68 KB). Zde velkou kvalitu neočekává asi nikdo, až na skutečně výjimečné okamžiky nemá smysl tuto vlastnost foťáku vůbec zapínat. A tím je obrazová část této kapitoly za námi. Pokud vás schopnosti zařízení zaujaly, pokračujte ve čtení. Pokud je tomu přesně opačně, můžete rovnou přejít na další kapitolu.

V zařízení je dle specifikace od HP integrován 2MPix CMOS snímač schopný zaznamenat obraz až v rozlišení 1600x1200 bodů. Obslužná aplikace zvládne i 4 menší rozměry, stejně tak se použije menší rozlišení v případě použití digitálního zoomu (digitální zoom je užitečný pouze pro úsporu místa, nic jiného než menší objem dat tím nezískáte). Čočka nabízí clonu F/2.8 a pevné zaostření na vzdálenost 1,8 metru. Každý režim podporuje pouze jeden formát dat, u fotografií je to JPEG, u videa je to 3GP (H.263). Samotná aplikace pro ovládání fotoaparátu je z části grafická jako nabídka přímo na obrazovce při zobrazení obrazu z foťáku, z části je to pak klasická "okýnková" utilitka. Osobně mě přijde praktičtější mít vše v grafickém režimu, jako to nabízí například E-TENy, je to rychlejší a jednodušší na ovládání. Na druhou stranu toho iPAQ umí s fotografií víc než E-TEN, takže je extra nastavení možná nutnost.





Při pohledu na on-screen menu si hned všimneme několika skupin grafických ikonek. S jejich popisem začneme vlevo dole. Čtveřice černých tlačítek je určena pro ukončení aplikace Fotoaparát, zobrazení nápovědy, zobrazení rozšířeného textového nastavení a spuštění aplikace pro prohlížení fotek HP Photosmart Mobile. Druhá skupina, tentokrát bílých tlačítek, je určena pro zapnutí/vypnutí LED blesku, nastavení digitálního zoomu a přepnutí mezi záznamem fotek a videa. To největší tlačítko pak představuje spoušť; já osobně ho ale nikdy nepoužil, používal jsem hardwarová tlačítka. Trochu výše najdeme místo pro dočasné ukazatele (na této fotce jsou to expoziční kompenzaci nalevo a stav digitálního přiblížení uprostřed), které se zobrazí pouze pokud je hodnota daného parametru jiná než výchozí. Přesně uprostřed displeje je malý zaměřovací obdélníček, který nemá jinou než informativní funkci. Zcela nahoře je pak umístěna malá ikonka ukazující stav blesku. V pravém horním rohu naopak najdeme číslo udávající počet fotek, které se na vybrané úložiště ještě vejdou, aktuální rozlišení a kvalitu komprese. V režimu záznamu videa je horní stavová lišta trochu jiná. V levém horním rohu je zobrazen stav natáčení, v pravém pak místo informace o počtu zbývajících snímků najdeme zbývající čas; informace o rozlišení zůstala stejná.

Po přepnutí do nastavení aplikace na nás čeká mnoho různých parametrů. Není důvod se nad jednotlivými parametry nijak zdržovat, vezmeme je pěkně po pořádku jeden po druhém. V první nabídce je možné nastavit následující parametry:



  • Vyvážení bílé - automatické, slunce, stín, osvětlení žárovkou, osvětlení zářivkou
  • Barevnost - plné barvy, černobílé foto, historické foto (zažloutlé), negativ, chladné foto (namodralé)
  • Komprese - dobrá (*), lepší (**), nejlepší (***)
  • Rozlišení - 1600x1200, 800x600, 640x480, 320x240, 160x120 bodů
  • Filtrace blikání - 50Hz, 60Hz
  • Saturace - nízká, střední, velká
  • Ostrost - nízká, střední, velká
  • Kontrast - nízká, střední, velká
  • Režim snímání - normální, noc (delší doba expozice)

V druhé nabídce najdeme nastavení tří parametrů:



  • Zvuk fotoaparátu - zapnutý, vypnutý
  • Okamžité zobrazení fotky - vypnuté, 2s, 4s, 6s
  • Samospoušť - vypnuta, 2s, 10s

Zbytek nastavení už si shrneme v jednom odstavci. V záložce Soubor je možné nastavit název souboru skládající se z předpony a s každou fotkou o jednu se zvětšujícího čísla, zda soubory ukládat do hlavní paměti zařízení nebo na kartu. V záložce video najdeme několik konfigurovatelných parametrů videa - jeho typ (pouze H.263), rozlišení (352x288, 176x144 a 128x96 bodů), volbu zda k souboru připojit i zvuk a nakonec zda nějak omezovat jeho velikost (vesměs z důvodu následného odeslání přes MMS). I když toto zařízení integrovanou GPS nemá, v další záložce si můžete nastavit připojení k GPSce externí a připojit k fotce přesné souřadnice z místa pořízení. A tím je také popis nastavení u konce, protože zbývající dvě záložky jsou pouze informativní.




Vesměs každé kapesní zařízení s integrovaným foťákem má i nějakou přisvětlovací LEDku pro focení ve tmě a nejinak je to i v tomto případě. Na rozdíl od většiny ostatních zařízení mi ale LEDka v iPAQu přišla extrémně silná a svítivá, což mimo jiné dokládají i následující snímky. Fotky samozřejmě nejsou nijak zázračné, ale vzhledem k takřka nulové viditelnosti bez LEDky to není špatný výsledek, ve srovnání s ostatními PDAčky možná právě naopak.




Ukázky z tvorby máme, popis aplikace máme, co nám tedy zbývá? Správně, praktické zkušenosti z focení. iPAQ je navržen tak, aby se při focení otočil o 90 stupňů proti směru hodinových ručiček. Potom můžete pro mačkání spouště použít jak tlačítko pro spuštění aplikace Fotoaparát (u otočeného iPAQa tedy nahoře) nebo tlačítko uprostřed navigačního čtyř-směrového tlačítka. Díky umístění těchto prvků je focení celkem příjemné a bezproblémové, každý si vybere, které tlačítko se mu mačká lépe. Rychlost foťáku je průměrná, start do pěti vteřin, výpočet expozice sice trochu volnější, ale pořád v normě, vyfocení a uložení fotky v maximálním rozlišení (cca. 350KB) trvá rovněž pět vteřin. Ovšem zde velký pozor - uvedený čas platí pouze pokud ukládáte do hlavní paměti! Pokud ukládáte na paměťovou kartu, počítejte s časem kolem půl minuty, někdy dokonce ještě déle! Zkoušel jsem dvě různé miniSD karty a obě byly vesměs stejně pomalé - prostě hrůza.

Závěr? Integrovaný foťák se mi jeví jako slušný, z hlediska praktických dovedností i lehce nadprůměrný. Kvalita fotek sice velmi závisí na okolních světelných podmínkách, ale s trochou cviku se s tímto iPAQem fotit dá i při horším světle. Možnosti nastavení vlastností fotoaparátu jsou velmi bohaté, na druhou stranu je rychlá změna parametrů méně příjemná než u jiných zařízení, která mají nabídku přímo v jedné obrazovce. Jako hlavní negativní vlastnost bych označil tragický čas ukládání fotky na paměťovou kartu, půlminutové čekání na výsledek mě rychle jakékoliv delší focení totálně znechutilo. Jako trochu nechtěný, ale užitečný bonus bych označil velmi silné přisvětlovací LEDky, které sice při focení zase tak moc nepomohou, ale iPAQ se díky nim dá pohodlně použít jako nouzová kapesní svítilna. Dosvit paprsků byl úctyhodný a troufl bych si tvrdit, že se blížil k deseti metrům.
reklama