Velká recenze zařízení HP iPAQ rw6815 Personal Messenger
9.12.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení HP iPAQ rw6815 Personal Messenger sice nenabízí nijak oslnivé parametry, ale přesto jde o velmi pěkně vybavené Pocket PC s integrovaným telefonem. Mezi jeho hlavní přednosti patří malé rozměry, nízká hmotnost, telefonní modul (GSM/GPRS/EDGE), Bluetooth, WiFi a v neposlední řadě i slušná výdrž na baterie. V konkurenci s množstvím jiných zařízení, především od společnosti HTC to asi bude mít těžké, to mi ale nebrání v tom zařízení podrobně popsat a zhodnotit.
Kapitoly článku:
Zařízení jako telefon
I když si každý může zařízení používat podle svých osobních potřeb, primárním účelem tohoto zařízení zcela jistě zůstává jeho využití jako mobilního telefonu a datového komunikátoru. Technicky jde o třípásmový GSM / GPRS / EDGE modul schopný pracovat na frekvencích 900 / 1800 / 1900 MHz. Ani v jedné oblasti nepřináší nic nového, takže výčet vlastností bude trochu suchý. Telefon zvládne standardní služby jako je přijetí, přesměrování či přidržení hovoru, blokování určitého typu hovorů, vysílání nebo skrytí čísla a v neposlední řadě i hlasovou poštu a textové zprávy - klasické SMS, multimediální MMS i Cell Broadcasting. Jako vyzváněcí tón je možné použít nejen soubor s koncovkou WAV, ale i MIDI, MP3 nebo WMA, a když nechcete být slyšet, jsou k dispozici i vibrace.
Tolik teorie, nyní praxe. Ovládání telefonního modulu je standardní, tam není moc co komentovat. Podobně průměrná, možná lehce podprůměrná, je rychlost odezvy na ovládací prvky a rychlost telefonního modulu obecně. Když z jednoho telefonu zkušebně zavolám na iPAQ, trvá 3-6 vteřin od prvního zvonění ve sluchátku volajícího telefonu, než se iPAQ probudí a začne zvonit. Pokud hovor nechci přijmout, po stisknutí tlačítka s červeným telefonem trvá 2-4 vteřiny, než telefon zmlkne a hovor je odmítnut. A i když hovor přijmu, opět tam je citelná prodleva, kdy můžu mluvit horem dolem a volající mě stejně neslyší. Co mi však na telefonování s iPAQem vadilo nejvíc byla naprosto nedostatečná hlasitost nejen sluchátka, ale i výstupu telefonu do sluchátek. V autobuse nebo tramvaji nemáte šanci něčemu porozumět a když, tak jen s velkými obtížemi. Asi nejlépe se mi telefonovalo s headsetem, nicméně to není ideální řešení pro každého. Prostě iPAQ jako telefon v této chvíli kulhá na obě nohy a i když je snad vše řešitelné pomocí upgradu firmwaru, včera už bylo pozdě... Skutečně mi někdy připadá, že první skutečný uživatel zařízení je až první zákazník, co si ho koupí... Ach jo...
Ani v datové oblasti to není moc slavné, GPRS / EDGE by měla být koncem roku 2006 samozřejmost, takže není proč jásat. Paketový modul EGPRS Class B / Multi-slot class 10 nabízí maximálně 5 současně využitelných timeslotů, uživatel má na výběr dvě varianty - 4+1 (4 kanály pro přijímání a jeden pro odesílání) nebo 3+2. V případě nouze je rovněž možné použít klasické vytáčené připojení rychlostí 9,6kbps. Zařízení jsem používal po celou dobu pro kontrolu a práci s poštou, takže z hlediska komunikace samotného zařízení fungují datové služby (na rozdíl od hlasových) velmi dobře a bez chyb. V rámci recenze jsem zkoušel i připojení notebooku přes iPAQ pomocí utilitky Modem Link. Pro zprovoznění připojení přes kabel je nutné použít ovladač, který naleznete na přiloženém CD. Po instalaci modemu je nutné vytvořit nové připojení, správně ho nastavit a pak se připojit. K připojení není moc co dodat, spojení bylo stabilní a během zkušebního přenosu jsem dosáhl rychlosti kolem 17KB/s, což je přibližně 135kbps. Podobně pozitivní informace mám i o připojení přes Bluetooth, po spárování zařízení a konfiguraci připojení pro využití modemu vše běželo jako po drátkách. Dokonce jsem dosáhl rychlosti 19KB/s (150kbps). Jediné, co představovalo drobnou nepříjemnost, byla nová vlastnost Windows Mobile 5 s AKU2, tedy Direct Push Email. Pokud byla aktivní, připojení se nedařilo, protože se o GSM modul hádal ActiveSync a vzdálený počítač. Teprve pokud se ručně Push Email vypnul, začalo to fungovat bez problémů. To ale není problém HP, ale spíš Microsoftu.
Na zařízení je kromě standardních aplikací pro telefonování od Microsoftu i několik aplikací bonusových. Mimo již zmiňovaného Modem Linku je to v prvé řadě užitečný nástroj pro rychlou konfiguraci datových služeb nazvaný Auto Configurator. Jednoduše si vyberete vhodného konkrétního operátora a tarif (program většinou podle SIMky přednastaví správného) a pak už jen počkáte několik okamžiků na dokončení operace. Dalšími aplikacemi je jednoduchá utilitka SIM Contacts, která umí pouze jediné - zkopírovat kontakty z karty do interní databáze kontaktů, Esmertec Java pro přehrávání Java MIDletů a SIM toolkit slouží například pro přístup z mobilu do vaší banky. Víc aplikací pro práci s telefonem už na zařízení není, E-TEN to tedy vážně není.
Co k telefonní části napsat závěrem? Jednoduše jde o značné zklamání. Dle papírových předpokladů by mělo jít o velmi povedený mobilní telefon malých rozměrů, skutečnost je ale bohužel jiná. Malé rozměry jsou super, ale pokud zařízení nefunguje tak, jak má, nejsou vlastnosti tohoto typu podstatné. Telefonní část ubíjí především nedostatečná hlasitost integrovaného reproduktoru i výstupu na sluchátka, ale zdařile mu sekundují nijak rychlé reakce či občasné problémy jiného typu (2x se mi stalo, že reproduktor začal po několika vteřinách hovoru silně drnčet a pomohl až restart, případně nebylo nijak možné příchozí hovor přijmout atp.). Podobně jako u jiných problematických vlastností iPAQu je i zde náprava možná novou verzí firmware, ale... to už bych se opakoval.