Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ rw6815 Personal Messenger

9.12.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení HP iPAQ rw6815 Personal Messenger sice nenabízí nijak oslnivé parametry, ale přesto jde o velmi pěkně vybavené Pocket PC s integrovaným telefonem. Mezi jeho hlavní přednosti patří malé rozměry, nízká hmotnost, telefonní modul (GSM/GPRS/EDGE), Bluetooth, WiFi a v neposlední řadě i slušná výdrž na baterie. V konkurenci s množstvím jiných zařízení, především od společnosti HTC to asi bude mít těžké, to mi ale nebrání v tom zařízení podrobně popsat a zhodnotit.

Vzhled


Zařízení HP iPAQ rw6815 Personal Messenger je malé. Zařízení HP iPAQ rw6815 Personal Messenger je VELMI malé. Nerad bych se mýlil, ale podle mého názoru je toto zařízení nejmenším kapesním počítačem s Windows Mobile z dílny Hewlett-Packard, jaký kdy dorazil na pulty obchodů. A při srovnání s několika PDAčky, co mám doma na stole, si troufnu tvrdit, že to je jedno z nejmenších Pocket PC vůbec. Na první pohled si kromě kompaktního vzhledu a nudné stříbrné barvy zařízení můžeme všimnout flipu, který chrání displej před ušpiněním při běžném používání. V HP si tento prvek bezesporu zamilovali a já se jim ani moc nedivím - pokud zařízení slouží i jako telefon, je to určitě praktická věc. Navíc snadno odstranitelná praktická věc, protože jedním rychlým pohybem lze flip sundat.




Osově souměrné tělo zařízení ladných a oblých tvarů sice díky svým fyzickým parametrům (102 x 58 x 19.5 milimetrů a 149 gramů včetně flipu, miniSD a SIM karty) krásně padne do ruky, lacině vypadající stříbrný plast a nepřesné lícování dílů především v oblasti zadní strany bohužel zařízení trochu kazí výsledný dojem. Sice by se mohlo jednat jen o kusovou vadu, protože druhý iPAQ už byl v pořádku, ale raději nebudu předpokládat a budu popisovat to, co mám na stole.





Pro lepší představu o tom, jak je tento iPAQ malý, je zde tabulkové porovnání několika populárních Pocket PC zařízení.


    Pocket PC
Rozměry (mm)Hmotnost (g)
E-TEN M600111.7 x 60,7 x 22165
HP iPAQ h6340119 x 75 x 18.7190
HP iPAQ rw6815102 x 58 x 19.5149
Qtek 9100109 x 58 x 23,7160
T-Mobile MDA Compact108 x 58 x 18150
T-Mobile MDA III72 x 125 x 19210
Yakumo Omikron117 x 67 x 23165




Přední strana zařízení nabízí mnoho zajímavých prvků. Dominantní je displej (20), který v poměru k celkové ploše přední strany zabírá přibližně 60%. Nad displejem najdeme, kromě loga firmy HP a označení zařízení iPAQ, i integrovaný reproduktor pro telefonování (3) s dvojicí LEDek po stranách. Levá LEDka (2) je určena pro zobrazení stavu Bluetooth nebo WiFi modulu, pravá LEDka (4) nabízí standardní služby jako je indikace dobíjení či upozornění na schůzku a v neposlední řadě i ukazuje stav GSM modulu. Pod displejem je přesně uprostřed umístěn čtyřsměrový ovladač s odděleným středovým tlačítkem (15), který však ve většině testovaných her zvládal i šikmé směry (výjimkou byl Z-Raid). Nicméně tvar i celková konstrukce ovladače moc velkému a příjemnému hraní nepřejí. Ovládání je nepřesné, neustále se do cesty plete středové tlačítko, osobně mi prostě vůbec nepadlo do ruky. Po obou stranách ovladače jsou dvě dvojice systémových tlačítek tvořící dvě logické dvojice. Obě horní tlačítka (19, 10) slouží jako standardní WM5 softkeys, obě spodní tlačítka (18, 12) slouží pro ovládání telefonního modulu. Tlačítko s červeným sluchátkem (12) navíc při stisku delším než 3 vteřiny zařízení uzamkne. Posledním zajímavým prvkem na přední straně zařízení je dvojice stereo reproduktorů (11). Ano, vážně stereo:).




Po otočení zařízení máme možnost prohlédnout si jeho zadní stranu. Na rozdíl od té přední je na jakékoliv zajímavé prvky velmi chudá. Kromě běžné trojkombinace pro mobilní focení, která se skládá z objektivu (1), přisvětlovací dvojice LEDek (3) a miniaturního zrcátka pro focení sebe sama (2), zabírají největší plochu dvířka ukrývající ve svých útrobách velkou baterii. A po jejím vyjmutí najdeme pod ní slot pro SIM kartu.




Ani obě boční strany toho moc ke koukání nenabízejí. Na levém boku má iPAQ pouze dvojici tlačítek pro změnu hlasitosti (21, 22), přičemž to spodní (21) při dlouhém stisku spustí aplikaci pro rozpoznávání řeči. Po zkušenostech s HTC TyTN jsem měl zprvu velmi často nutkání hledat rolovací kolečko, nebo alespoň tlačítka ovládající pohyb nahoru a dolů, bohužel ani jednu z variant pohodlného ovládání tento iPAQ nenabízí. Na pravém boku najdeme senzor infračerveného portu (7) a dvě tlačítka - první spouští záznam zvuku (8), druhé spouští (9) a částečně i ovládá integrovaný digitální fotoaparát. A jen pro pořádek uvedu, že úplně nahoře je otvor pro stylus (6).




Zatím co na horní hraně najdeme pouze otvor pro vložení miniSD karty (1) a tlačítko pro zapnutí / vypnutí zařízení (5), na spodní hraně je toho trochu víc. Konkrétně se jedná o malé tlačítko pro provedení softwarového resetu (17), standardní miniUSB konektor (16) pro připojení synchronizačního kabelu nebo nabíječky, malý stereo konektor pro připojení sluchátek (15) a nakonec miniaturní otvor mikrofonu (14).


reklama