Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ hw6900

27.8.2006, Pavel Koza, recenze
Nový HP iPAQ hw6900 je přímým nástupcem staršího modelu iPAQ hw6500. Kromě nejnovější verze operačního systému nabízí i skvělé komunikační schopnosti (telefonní modul s podporou EDGE, Bluetooth a WiFi), GPS modul pro přesné určení polohy, praktickou integrovanou mini-klávesnici pro rychlé zadávání textu, jeden rozšiřující miniSD slot, slušný procesor a v neposlední řadě, stejně jako předchozí model, i stále vzácný čtvercový displej. Pokud se o zařízení chcete dozvědět víc, je tu tato recenze.

Vzhled zařízení


Integrovaná QWERTY klávesnice většinou znamená nutnost výrazně větších rozměrů a hmotnosti zařízení. U tohoto iPAQa je tomu trochu jinak, přestože pojmy jako ideální rozměry či hmotnost jsou vesměs hodně relativní. Díky čtvercovému displeji jsou totiž celkové rozměry i hmotnost zařízení srovnatelné s ostatními Pocket PC s QVGA displejem, i když především tloušťka a hmotnost přeci jen trochu ční nad průměr. Pokud se budeme o hw6900 bavit konkrétně, jsou jeho rozměry 118 x 71 x 18 milimetrů a vaši kapsu zatíží 178 gramy (pokud budete nosit zařízení bez flipu, bude hmotnost jen 168 gramů). Jak si vede v porovnání s ostatními najdete v tabulce pod tímto odstavcem. Pokud jde o praktické zkušenosti, já osobně celou dobu testování nosil zařízení pouze po kapsách. Je samozřejmě víc než jasné, že se svými rozměry nemůže rovnat se zařízeními typu MDA Compact, ale s trochou snahy jsem ho nacpal do každé kapsy. Občas je to sice méně pohodlné a musí se v kapse u kalhot srovnat (například při nasedání do auta), ale jde jen o zvyk a po pár dnech vám to už ani nepřijde. A pokud to pro vás přeci jen představuje problém, můžete využít držák na opasek, případně si vybrat jedno z mnoha speciálních kožených či kovových pouzder třetích stran.




Mechanické zpracování iPAQa je skvělé, působí bytelně a i přesto, že je celé tělo vyrobené z plastu, zdá se být velmi odolné. Díky své konstrukci jsou jedinou pohyblivou částí zařízení dvířka na zadní straně, ovšem i ta jsou vyřešena k mé spokojenosti - nijak se neviklají ani nevržou. Jinými slovy je zpracování na jedničku.




Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
HP iPAQ h6340119 x 75 x 18.7190
HP iPAQ rx1950113,6 x 70,6 x 13,5125
HP iPAQ hw6900118 x 71 x 18178
Qtek 9100109 x 58 x 23,7160
T-Mobile MDA Compact108 x 58 x 18150
T-Mobile MDA II130 x 70 x 19185
T-Mobile MDA III125 x 72 x 19210
Yakumo Omikron117 x 67 x 23165


Pokud jsem to ještě neříkal, tak model hw6900 vychází z modelu hw6500. Na první pohled jsou si obě zařízení téměř k nerozeznání podobná. Abych šetřil čas těch, kteří model hw6500 znají, projdeme si nejdříve rozdíly, které jsem napočítal celkem tři - novější model hw6900 postrádá klasický SDIO slot, zadní strana zařízení má tmavší odstín šedé, takže největším vizuálním rozdílem je klávesnice, kterou si podrobně probereme později ve zvláštní kapitole. Tolik k rozdílům, nyní si popíšeme vzhled zařízení podrobně.




V ruce se iPAQ drží bez problémů, není ani moc malý, ani velký, prostě průměr. Pohodlnému pocitu při práci napomáhají i oblé hrany na spodku zařízení, v ruce tak sedí bez nejmenších problémů. Stejně jako velká část dalších Pocket PC zařízení je i tento iPAQ uzpůsoben spíš pro praváky, tedy pro držení v levé ruce. Palcem levé ruky se ovládají i dva ovládací prvky na levé straně zařízení, konkrétně posuvník pro regulaci hlasitosti (20) a jediné programovatelné tlačítko (19), které je přednastaveno pro spuštění aplikace Fotoaparát (krátký stisk) a Záznam zvuku (dlouhý stisk). Na levém boku pak ještě najdeme senzor infračerveného portu (17). Tím jsou ale zajímavé věci na bocích zařízení vyčerpány, protože na druhém boku není kromě slotu pro miniSD kartu (8) vůbec nic. Pokud jde o jediný přibalený stylus (4), je stejný jako u ostatních nových iPAQů - vyrobený z jednoho kusu plastu, lehký dostatečně dlouhý i tlustý.





Přední stranu zařízení si můžeme rozdělit na pomyslné třetiny. Horní dvě třetiny zabírá čtvercový displej (6) o úhlopříčce 3 palce (75 milimetrů), těsně nad ním pak najdeme výstup reproduktoru (1), dvojici LED diod (oranžová/zelená nalevo (2) je systémová, modrá (3) indikuje spuštěný Bluetooth nebo WiFi) a úplně napravo pak tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení (5). Dolní třetina je obsazena klávesnicí (10) s kruhovými tlačítky s LED podsvícením, jako takový oddělovač slouží řada tvořená miniaturním joystickem (15), dvojicí softwarových tlačítek (9, 16) a dvojicí tlačítek pro ovládání mobilního telefonu (7, 18). Nadšené hráče hledající vhodné herní zařízení však musím hned zklamat - toto zařízení není určeno pro hraní her a možnosti ovládání to jen potvrzují. Joystick je příliš malý pro pohodlné ovládání letadýlek nebo autíček, ale hlavně je pouze čtyřsměrový (za pátý směr může být považován jeho stisk), není možné létat/jet šikmo. Naproti tomu současný stisk dvou tlačítek možný je, ale i přes moji velkou snahu bylo těch pár akčních her uzpůsobených pro čtvercový displej hratelných jen velmi obtížně. A pokud se bavíme o joysticku, nesmím zapomenout na to, že joystick všechna ostatní tlačítka asi o dva milimetry přesahuje, takže v kapse dochází k občasným náhodným stiskům. Pokud nosíte zařízení po kapsách, asi jediným řešením tohoto problému je softwarový zámek na klávesnici a tlačítka.




Zadní strana zařízení nabízí kromě velkých dvířek (5), které ve svých útrobách ukrývají prostor pro baterii a slot pro SIM kartu, už jen klasickou trojkombinaci pro mobilní focení (objektiv (2), miniblesk tvořený malou LED diodou (1) a miniaturní zrcátko (3), reproduktor (4) a gumovou krytkou chráněný konektor. Podle všeho jde o konektor pro připojení externí antény k GPSce (nebo telefonu, bohužel nevím na 100%).




Pomalu se blížíme ke konci naší exkurze. Horní strana je, trochu překvapivě, prosta jakékoliv věci stojící za zmínku. Podle všeho tam bude hned pod plastem poněkud přeanténováno, přeci jen čtyři různé bezdrátové technologie v jednom zařízení nějaký volný prostor potřebují. Zato na spodku zařízení je těch zajímavostí trochu více. Přesně uprostřed najdeme standardní datový konektor (12), blízko něj je mikrofon (13) na levé straně a otvor pro provedení resetu (11) na straně pravé. Ten je velmi malý, k provedení resetu je nutné použít stylus. A jako poslední, úplně nalevo, najdeme malý konektor pro připojení sluchátek (14) s integrovaným mikrofonem. Tím naši prohlídku můžeme ukončit, víc zajímavých míst na povrchu zařízení nenajdeme.




Integrovaná klávesnice


Na rozdíl od již recenzovaných zařízení Qtek 9100 a i-mate JASJAR je klávesnice u tohoto iPAQa integrována tak, že pro její použití není nutná žádná manipulace. To je na jedné straně výhoda, protože klávesnice je přístupná za všech okolností a okamžitě, na straně druhé bylo právě proto nutné sáhnout ke kompromisům, především pokud jde o velikost a počet tlačítek. Vzhledem k její velikosti je určena výhradně pro ovládání palci, psaní více prsty je možné maximálně pro pobavení. Stejně tak je možné i ovládání jednou rukou, i když především díky rozměrům klávesnice mi to moc pohodlné nepřišlo. Pro lepší představu jsem pro vás připravil fotografické srovnání.




Klávesnice v zařízení se skládá celkem ze 39 tlačítek, která jsou rozvržena do čtyř řad po deseti tlačítkách, pouze spodní řada jich má devět. Až na jedno dvojité (mezerník) je každé tlačítko kruhové o průměru 5 milimetrů. Na rozdíl od klávesnice na hw6500 jsou tlačítka plošší a subjektivně příjemnější na dotek. Většina tlačítek nabízí hned dvě různé funkce - první při standardním stisku, druhou při současném (nebo sekvenčním) stisku přepínacího tlačítka (na fotce je to ten kroužek vlevo dole) a samotného tlačítka. Kromě klasických písmen, číslic a extra znaků je k dispozici i několik tlačítek speciálních - tabulátor, tlačítko pro vyvolání nabídky Start, tlačítko OK simulující tapnutí na OK či křížek v pravém horním rohu displeje a nakonec i tlačítko zapínající Numerický blok, takže je vkládání většího množství čísel výrazně snadnější a pohodlnější.




Velké změny k lepšímu doznalo podsvícení. Na rozdíl od ve tmě velmi nepříjemného modrého podsvícení, které prosvítá pouze v místě vyleptaného písmene/znaku u hw6500 je u novějšího modelu podsvícení inverzní, svítí tedy celé tlačítko, až na natištěný znak. Navíc je podsvícení jasně bílé, takže v kombinaci s černým potiskem nabízí řádově příjemnější pohled než ostré modré světlo v kombinaci se stříbrnými tlačítky. K dokonalosti dovádí možnosti podsvícení klávesnice další aplet, který umožní nastavit trvání podsvícení ve dvouvteřinových krocích od 2 do 10 vteřin, případně podsvícení vypnout trvale. A pro speciální případy je možné vypnout i celou klávesnici.




To ale není všechno. Pro lepší přehlednost se v případě stisknutí některých tlačítek objeví ve stavovém řádku malá ikonka. Při stisknutí tlačítka Shift je to velké písmeno A, při zapnutém numerickém bloku je to jednička, při stisknutí přepínacího tlačítka je to kroužek. Zajímavá je rovněž možnost bránit se lépe proti nechtěným akcím po náhodném zapnutí zařízení v kapse nebo aktovce. Vypnutí všech tlačítek kromě tlačítka pro zapnutí/vypnutí nabízí kde kdo, ovšem iPAQ jde ještě dál. Po zapnutí tlačítka Power se objeví dialogové okno, které vás požádá o stisknutí nejdříve levého a pak i pravého softwarového tlačítka. Toto opatření snižuje možnost škod způsobených náhodným zapnutím zařízení limitně k nule.




Ale dost teorie, vás asi zajímá, jak se na tom vlastně píše. Upřímně řečeno jsem byl velmi příjemně překvapen. Rozměry tlačítek sice na první pohled vzbuzují nedůvěru, ale pokud budete psát pouze palci, velikost tlačítek hraje menší roli než mezery mezi nimi. A ty jsou dostatečné, jen výjimečně a pouze ze začátku se mi stávalo, že jsem omylem stisknul dvě tlačítka najednou. Pro psaní emailů nebo konverzaci přes nějakého "kecálka" je to víc než dostatečné řešení, navíc díky okamžité dostupnosti a podpoře Windows Mobile 5 klávesovým zkratkám v ovládání systému zvládnete většinu operací bez nutnosti tahat stylus, což znamená slušnou úsporu času. Pokud jde o psaní českých znaků, tak tady už to není tak růžové. Lokalizace od Sunnysoftu to sice umožňuje, ale protože jaksi chybí pátá řada tlačítek s číslicemi, je nutné to řešit alternativně opakovaným stiskem mezerníku současně s funkční klávesou, což alespoň pro mě nebylo moc příjemné. Konkrétně pokud například chcete napsat písmeno "é", napíšete napřed samotné "e", pak stisknete funkční tlačítko (ten kroužek vlevo dole) a současně s ním dvakrát po sobě mezerník. Při každém stisku mezerníku se změní diakritické znaménko, takže mačkáte do té doby, než tam je to, které potřebujete. Na napsání českého příjmení do kontaktu to ale stačí.
reklama