Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Garmin Asus nüvifone M10

18.7.2010, Pavel Koza, recenze
I když má Asus s mobilními zařízeními s Windows Mobile bohaté zkušenosti, poslední dvě zařízení vyrobil ve spolupráci s navigační legendou Garmin pod hlavičkou společného projektu Garmin Asus.

Zařízení jako prostředek pro komunikaci


Ke komunikaci s ostatními zařízeními i pro připojení k internetu je na zařízení k dispozici dvojice bezdrátových modulů. Bluetooth 2.0 s podporou EDR i A2DP využijete asi nejčastěji k připojení utrženého sluchátka při telefonování, přenosu menších souborů mezi telefony, případně k připojení notebooku k internetu prostřednictvím GPRS nebo UMTS modulu. Všechno jsem otestoval, rozhraní programu je klasické od Microsoftu, a neshledal během používání žádný problém. Náročnější uživatel toužící například po bezdrátovém tisku a podobných specialitkách se ale bude muset poohlédnout po nějaké aplikaci třetí strany.



Podobně je na tom i WiFi. Technicky jde o integrovaný modul Garmin-Asus 802.11 b/g, který je schopný komunikovat až rychlostí 54 Mbps a na vyžádání dokáže fungovat i v energeticky úsporném režimu šetřícím baterii. Zařízení podporuje všechny typy ověření včetně WPA2 a WPA2-PSK nebo šifrování TKIP a AES, a pokud jsem se během testováním připojil k některému otevřenému nebo chráněnému přístupovému bodu, všechno bylo funkční. Pro případné řešení problémů je k dispozici přímo v grafickém rozhraní jednoduchá utilitka PING. A ještě víc potěší nástroj pro sdílení 3G datového připojení, kdy se po nastavení vytvoří bezdrátový přístupový bod a máte tak možnost připojit najednou třeba 2 své notebooky na dovolené u moře (nez vám vaše přítelkyně zařízení "omylem" rozšlápne.



Pro přenos velkých souborů nebo pro synchronizaci se stolním počítačem je asi nejpohodlnější připojení kabelem. K tomu se využívá microUSB konektor umístěný na levé straně zařízení. Po připojení ke stolnímu počítači můžeme komunikovat buď v režimu ActiveSync a klasicky synchronizovat data a přesouvat soubory, nebo můžeme připojit vnitřní paměť (případně vloženou microSD kartu) jako velkokapacitní zařízení (Mass Storage) a přesouvat data rychleji než v prvním případě. Testovací 100 MB velký RAR soubor se kopíroval na kartu příjemných 21 vteřin. A jako poslední je k dispozici klasické sdílení internetu přes USB. Podobně jako u zařízení od HTC nechybí praktická utilitka pro výběr mezi typem připojení při každém zapojení USB kabelu do zařízení, která vám šetří čas i nervy.



Pro správu všech komunikačních prostředků nabízí zařízení centrální ovládací prvek nazvaný Bezdrátové sítě. Po spuštění se na displeji objeví 8 ikonek umožňujících rychle zapnout/vypnout režim V letadle, Bluetooth, Telefon, GPRS/UMTS, Direct Push, GPS a Wi-Fi. Poslední ikonka slouží pro aktivaci programu Sdílení sítě WiFi. Praktická je možnost rychlého vyvolání nastavení všech modulů a dokonce je k dispozici i automatické zapínání / vypínání telefonu, WiFi a Bluetooth v určitý čas každý den.



Hardwarové schopnosti jsou jedna věc, softwarové vybavení věc druhá. Na zařízení je samozřejmě spousta programů, s jejichž pomocí můžete komunikovat se světem. Některé, jako například email nebo Live Messenger, jsou standardní součástí Windows Mobile a proto se jim moc nebudu věnovat, zaměřím se na ty ostatní. K prohlížení internetu je na zařízení pouze výchozí mobilní Internet Explorer s podporou Flashe, pokud chcete něco jiného, musíte si to stáhnout z internetu a doinstalovat, kupříkladu pomocí předinstalovaného klienta do Marketplace, což je elektronický obchod s aplikacemi od Microsoftu.

Z online služeb je nutné jmenovat především Bing, což je sada aplikací využívajících data od Microsftu, bohužel zatím určená a uzpůsobená především americkým uživatelům. Praktickou utilitkou je Předpověď počasí na 6 dnů dopředu, a to buď v místě, kde se nacházíte, nebo ve vybraných městech. Přepočet měn dělá právě to, co se od něj očekává, díky aktuálním kurzům stahovaným z internetu to dělá navíc naprosto přesně. Zajímavá je i služba Stav letu, která po spuštění nabídne seznam nejbližších letišť a po zvolení toho správného si můžete zobrazit odlety a přílety všech nebo jen vybraných letů. A pro příznivce sledování RSS kanálů je k dispozici aplikace Newstation, která jim v této jejich radosti pomůže.

Mezi dalšími předinstalovanými aplikacemi najdeme například Facebook pro sledování důležitých zpráv a událostí vašich přátel , přehrávač YouTube videí (ovšem v tomto případě jde pouze o odkaz na mobilní verzi YouTube), Přehrávač datových proudů pro přehrávání online streamovaných videí, Adobe Reader LE pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF, ZIP pro práci s archivy a Záloha pro zálohování důležitých informací, konkrétně dat PIM, zpráv, dokumentů a rovněž dat vytvořených v navigaci Garmin, jako jsou Oblíbené, Trasy a Prošlé trasy.
reklama