Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Garmin Asus nüvifone M10

18.7.2010, Pavel Koza, recenze
I když má Asus s mobilními zařízeními s Windows Mobile bohaté zkušenosti, poslední dvě zařízení vyrobil ve spolupráci s navigační legendou Garmin pod hlavičkou společného projektu Garmin Asus.

Zařízení jako prostředek pro GPS a navigaci


Jestli je telefonování jedna z nejdůležitějších vlastností zařízení, tak navigace je ta nejdůležitější a je jí podřízeno téměř vše. Hned na úvod této kapitoly musím podotknout, že integrace navigační aplikace do systému je velmi zdařilá a musel bych pátrat hodně dlouho v paměti, abych si vybavil podobně "navigační" mobilní zařízení se systémem Windows Mobile. Takže i když je samozřejmě možné používat libovolnou mapovou či navigační aplikaci, Google Maps počínaje a iGo konče, právě přidaná hodnota důkladného provázání funkcí je tím, co většinu uživatelů od změny odradí. Nehledě na ekonomickou stránku věci, protože když už si platíte zařízení s navigační aplikací, bylo by zvláštní tu aplikaci nepoužívat.



Základem je GPS modul podporující funkci A-GPS pro rychlejší zaměření pozice po zapnutí. GPS modul sám o sobě byl naprosto přesný (byla by to dost velká ostuda, pokud by to bylo u tohoto specializovaného modelu jinak) a rychlost zaměření víc než dostatečná. Stejně tak citlivost mi subjektivně přišla velmi dobrá a i když jsem vozil M10 na různých místech v autě, signál jsem chytal bez problémů za všech okolností.

Na straně software je vlastní aplikace Garmin upravená speciálně pro toto zařízení. Papírově se jedná o kompletní balík nabízející mapy 43 zemí Evropy spolu s miliony POI (body zájmu) uložený v integrované rozšířené paměti, ze které ukousne zhruba 2,6 GB místa. Konkrétně se jedná o následující státy: Albánie, Andora, Bulharsko, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Česká Republika, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Německo, Estonsko, Španělsko, Finsko, Francie, Holandsko, Irsko, Itálie, Litva, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Moldávie, Monako, Norsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Rumunsko, San Marino, Švýcarsko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Vatikán, Švédsko, Ukrajina, Spojené království. Osobně jsem napočítal "jen" 42 zemí, ale to jen tak na okraj, je jich skutečně víc než dost.



Z důvodu integrace do systému je přístup k různým funkcím navigace z různých míst a nikoliv z jednoho centrálního bodu, jako je tomu u klasických navigačních programů typu TomTom nebo iGO. To je sice z počátku trochu matoucí, ale jde jen o zvyk a podle mých zkušeností je rozdělení i logické. Máte na výběr přímý přístup k mapovým podkladům, rychlé vyhledání potřebných informací a případné zobrazení na mapě a poslední možnost je zobrazení nastavení. Možnosti nastavení jsou široké, počínaje pěti úrovněmi detailů zobrazení mapy, přes různé způsoby orientace mapy, automatické zvětšení mapových podkladů, různých způsobů výpočtu trasy, hlasových povelů a nastavením podsvícení konče. Nejsem bohužel schopen porovnat tuto navigaci s konkurencí bod po bodu, ale obecně jsem nenarazil na nic, co by Garmin neuměl nebo mi chybělo.



Tak, jak se s tím v reálu pracuje? Asi nejčastěji budete chtít něco vyhledat. Na hlavní obrazovce proto tapnete na ikonku Vyhledat a máte na výběr hned více jak 10 možností, co hledat - klasickou adresou počínaje a body zájmu konče. Databáze bodů zájmu je velmi rozsáhlá a najdete v ní nejen klasické informace jako jsou místa benzínových stanic či bankomatů, ale i pošty, nemocnice, kina a obrovské množství dalších míst. Tím ale možnosti aplikace nekončí, k dispozici je například lokální vyhledávání pomocí Google (napíšete slovo Restaurace a Google vám nabídne seznam nejbližších podniků včetně vzdálenosti), vyhledávání adres uložených u kontaktů, přehled fotek významných míst s využitím služby Panoramio nebo zadání cílové pozice pomocí souřadnic. Jakmile máte vybráno, můžete si místo prohlédnout na mapě, nebo ho rovnou nastavit jako cíl cesty a přepnout do navigačního režimu.

Druhou možností je výběr cílového místa přímo na mapě. Přepínání mezi 2D a 3D zobrazením mapy je rychlé a díky plynulému zoomování lze snadno vybrat cílové místo například v situaci, kdy neznáte přesný název ulice. Pro lepší orientaci v mapě jsou kromě různě zbarvených silnic (barvy se liší podle důležitosti silnice) zakresleny i lesy, vodní toky a vodní plochy. Jakmile naleznete a označíte cílové místo, jedním tapnutím opět toto místo nastavíte jako cíl a spustíte navigaci. Poslední možností je tapnout na ikonky v horní stavové liště, přepnout na záložku vyhledat a vyhledat si bod zájmu, adresu nebo některé odpovídající místo v okolí.

Jakmile máte určen cíl a zařízení zaměřilo vaši polohu, vypočítá se trasa a můžete vyrazit. Výpočet trasy probíhá pomocí přednastavených kritérií, takže si můžete vybrat, zda preferujete nejkratší nebo nejrychlejší trasu, po jakých silnicích se má jezdit a jakým se naopak vyhnout (využijete například pokud nemáte dálniční známku) nebo pro jaký dopravní prostředek chcete trasu vyhledat (auto, kolo nebo pro chodce).



Samotná navigace je svižná, díky senzoru zrychlení je možné snadno automaticky měnit orientaci displeje (někomu vyhovuje navigace v režimu na šířku) a pokud mohu soudit, pozice na mapě se přesně shoduje s pozicí skutečnou. Pokud máte nastaveno automatické přepočítání trasy, po opuštění té doporučené proběhne nový výpočet. To je také až na velmi vzácné výjimky jediná situace, kdy se zařízení celkem pravidelně zadýchalo a občas i několik vteřin počítalo. Jinak ale navigace sloužila bez nejmenších problémů a i přes omezenou potřebu cestovat jsem s ní najezdil několik stovek kilometrů. Při navigaci také došlo k jedinému zatuhnutí přístroje během celého testu, ovšem nüvifone M10 je v tom nevinně. Ono když je venku ve stínu 35 stupňů, na zařízení v držáku na skle pálí sluníčko a baterie je tak horká, že se skoro nedá udržet v ruce, tak se odmítnutí poslušnosti prostě nelze divit...

Pro společenské uživatele zařízení je k dispozici i služba nazvaná Ciao!, která umožňuje vybraným přátelům sledovat vaši pozici pomocí údajů o zeměpisné poloze v reálném čase. Tedy něco podobného, co nabízí například Google Latitude ve svých Google Mapách. Osobně preferuji spíš řešení od Google, mimo jiné i proto, že je pro každého, ale to už je věc názoru.

Jak jsem zdůraznil hned v úvodu, koupit si nüvifone M10 a provozovat na něm nějakou jinou navigaci je trochu nesmyslné. Přesto jsem vyzkoušel své oblíbené iGO a fungovalo bez nejmenšího problému. Větší smysl dává instalace Google Maps, protože i přes vcelku povedený 2D model zobrazení jsou prostě rastrové mapy v některých situacích mnohem praktičtější. K navigaci jako takové prostě nelze mít výhrady. Jako takový bonus zmíním ještě speciální držák, který jsem bohužel neměl k dispozici, ale který je zvláštní především dobíjecím konektorem, který se stará o nabíjení zařízení bez nutnosti do něj strkat další kabel.
reklama