Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Garmin Asus nüvifone M10

18.7.2010, Pavel Koza, recenze
I když má Asus s mobilními zařízeními s Windows Mobile bohaté zkušenosti, poslední dvě zařízení vyrobil ve spolupráci s navigační legendou Garmin pod hlavičkou společného projektu Garmin Asus.

Zařízení jako prostředek pro telefonování


Telefonování je jedna ze dvou nejdůležitějších vlastností zařízení a ve své podstatě tuto funkci zařízení plní. Není to sice ideální mobilní telefon, protože především ke kvalitě hovoru bych měl výhrady, ale během testování jsem uskutečnil několik desítek telefonátů a s druhou stranou jsem se domluvil vždy. Kromě samotného telefonování a datování v běžné telefonní síti na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz je telefon plně kompatibilní i se sítí třetí generace na frekvencích 900 / 2100 MHz a nabízí HSDPA download s maximální rychlostí 7,2 Mbps, ovšem i přes dostatečně schopný chipset podporuje HSUPA upload pouze výchozí rychlostí 384 kbps.



Telefonovat je možné několika způsoby. V první řadě je to klasické přidržení telefonu u ucha, dále s využitím funkce hlasitého odposlechu a v neposlední řadě i drátových či bezdrátových handsfree sad. Na rozdíl od velké části dnešních dražších zařízení ale bohužel nüvifone M10 nenabízí velmi praktický senzor přiblížení pro automatické zamykání a odemykání displeje, takže se vždy hned po vytočení telefonního čísla zařízení uzamkne a po několika vteřinách i vypne displej. Pokud chcete během hovoru se zařízením pracovat, je nutné ho nejdříve zapnout, odemknou a teprve pak můžete využít funkce jako je přidržení hovoru, hlasitý odposlech, ztlumení mikrofonu a podobně. Přímo v nabídce je i vytvořit zvukový záznam hovoru, bohužel to moc nefunguje - v klasickém režimu není druhá strana slyšet a pokud zapnu hlasitý odposlech, je zase až moc přebuzená a nesrozumitelná. Zajímavostí je i možnost poslat po skončení hovoru emailem nebo SMS zprávou vaši aktuální pozici.



Samotná aplikace pro vytáčení čísel je rozdělena do čtyř záložek. Kromě nejjednoduššího vyťukání čísla přímo na numerické klávesnici máte možnost vybrat volaného ze seznamu kontaktů (pro rychlý přesun v moři kontaktů je k dispozici vpravo umístěná dvouúrovňová navigační lišta), ze seznamu posledních příchozích, odchozích nebo zmeškaných hovorů nebo ze seznamu uživatelem vytvořených oblíbených položek. Poslední záložka všechny tyto možnosti kombinuje a navrch přidává možnost vyhledat kontakt či číslo postupným zadáváním jména nebo telefonního čísla.



Panel signalizující příchozí hovor se liší podle toho, jestli je zařízení odemčené nebo zda je uzamčené. V prvním případě stačí pro příjem hovoru stisknout tlačítko, v druhém případě je na displeji nutné tlačítko posunout do strany. Na rozdíl například od přístrojů s logem HTC nenabízí M10 takové vychytávky jako je odmítnutí hovoru automaticky zaslanou SMS zprávou nebo ztlumení vyzvánění po uchopení přístroje, lehké zavibrování (nebo zablesknutí blesku!) po spojení hovoru ale zvládne. Jako takový příjemný bonus slouží jak přehledný seznam hovorů, tak i správce kontaktů s velmi propracovanou a graficky povedenou možností jejich editace.



Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, konferenční hovor, skrytí vlastního čísla, čekající hovor nebo volání v rámci nastavené skupiny. Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS), změna PIN a PIN2 nebo blokování příchozích nebo odchozích hovorů. Nezapomnělo se ani na systém konferenčních hovorů - během hovoru jednoduše vyhledáte telefonní číslo na dalšího účastníka a zavoláte mu. Ovládání sice není ani zdaleka tak sofistikované jako například u HTC Touch Pro2, ale základní funkci plní. A pokud chcete posílat SMS zprávy, musíte si vystačit s klasickým rozhraním a MMS modulem od společnosti Comviva.



Zařízení nüvifone M10 mini je bez problémů možné používat i jako modem. Kromě klasického připojení přes USB kabel nebo Bluetooth PAN je na zařízení ještě novinka v podobě sdílení konektivity přes WiFi. Stačí nastavit síťový klíč, název sítě a po výběru síťového připojení přes mobilního operátora se po dokončení konfigurace připojení k internetu nasdílí. Funkčnost jsem ověřil pomocí připojení netbookem Asus EEE 901.



Osobně jsem byl se zařízením jako mobilním telefonem celkem spokojený. Asi jedinou, bohužel dost podstatnou vadou na kráse, je kvalita hovoru. Je sice dostatečná a nikdy se mi nestalo, že bych nakonec hovor nevyřídil, ale především při klasickém přidržení zařízení u ucha byl dost často problém se srozumitelností a ani maximální hlasitost není dvakrát vysoká. Není to ale tak špatné, aby to telefonování znemožnilo a dost také záleželo na kvalitě signálu, která (především pro Vodafone) není v místě mého bydliště zrovna ideální. Naopak integrovaný reproduktor byl velmi dobrý a funkce hlasitého odposlechu se dala využít například v autě během řízení.
reklama