Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Garmin Asus nüvifone M10

18.7.2010, Pavel Koza, recenze
I když má Asus s mobilními zařízeními s Windows Mobile bohaté zkušenosti, poslední dvě zařízení vyrobil ve spolupráci s navigační legendou Garmin pod hlavičkou společného projektu Garmin Asus.

Vzhled zařízení


Na první pohled se nedá o novém nüvifone M10 napsat nic jiného, než že designově a funkčně zapadá do dnešního standardu. Tím nejdůležitějším je velký lesklý displej a minimum ovládacích prvků včetně tlačítek. Drobnou polehčující okolností může být pogumovaný kryt baterie a bočních hran, ale komu tento "iPhone styl" nevyhovuje, musí se s ním smířit nebo sáhnout po jiném zařízení.



Rozměry i hmotností patří M10 mezi nadprůměr. 58 x 116 x 14.3 milimetrů je zhruba tolik, kolik měří Samsung Omnia II a se svými 138 gramy váží dokonce o 10 gramů více. Do kapsy od kalhot se nicméně vejde a díky oblým hranám a silně zaoblené zadní straně slušně padne i do ruky. Vyšší hmotnost zařízení přispívá k lepšímu pocitu při držení a minimálně stejně kladně působí na uživatele i kvalita zpracování, která je na vysoké úrovni - díly na sebe přesně lícují a celek ani při manipulaci nevrže ani se jinak negativně neprojevuje.

Dominantou přední strany je tradičně displej, v tomto případě širokoúhlá obrazovka s úhlopříčkou 3,5 palce (88 milimetrů). Pro lepší ovládání především v rozích je dotyková vrstva v jedné rovině s rámečkem, tedy tělem přístroje. Vrchní vrstva je celkem měkká a není obtížné ji poškrábat, proto byste se měli zamyslet nad koupí ochranné fólie. Nad displejem je vycentrovaný reproduktor pro telefonování, pod displejem najdeme pouze trojici nepodsvícených tlačítek pro ovládání telefonu a pro zobrazení nabídky Start. Zcela plochá tlačítka reagují na tlak, zpětnou vazbou je po stisknutí volitelná možnost slabé vibrace; mechanické cvaknutí mikrospínače se nekoná. Osobně mi tento způsob není příliš blízký, ale subjektivně jde přeci jen o lepší řešení, než kdyby byla tlačítka kapacitní a reagovala na sebemenší dotyk.



Ikona Odkaz na databázi
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Úhlopř. displeje
Samsung Omnia II I8000 60 x 118 x 11,9 125 3,7
HTC HD2 67 x 120,5 x 11 157 4,3
HTC HD mini 57,7 x 103,8 x 11,7 110 3,2
HTC Touch Diamond2 53,1 x 107,8 x 13,7 117 3,2
Garmin Asus nüvifone M10 58 x 116 x 14,3 138 3,5
Gigabyte GSmart S1200 52 x 106,5 x 11,4 102 3,1



Celou zadní stěnu chrání pogumovaný kryt baterie, na kterém je vyříznut pouze otvor pro objektiv digitálního fotoaparátu a mřížka chránící systémový reproduktor. Po sundání krytu si všimneme místa pro velkou baterii a napravo od ní malého spínače klasického resetu. Pod baterií jsou pak dva sloty pro vložení SIM, respektive paměťové microSD karty. Pokud jste zvyklí mít víc paměťových karet a často je měníte, není takové umístění paměťových karet ideální, ale vzhledem k integrovanému úložišti a možnosti využít až 16 GB (v dohledné době již 32 GB microSD karet) nepokládám uvedenou vlastnost za zásadní problém.



Boční hrany nabízejí celkem běžný pohled. Na levé je umístěn jak klasický microUSB konektor pro synchronizaci a dobíjení, tak i speciální konektor využitý pro dobíjení v situaci, kdy je zařízení vloženo v originálním držáku do auta. Pravá hrana nabízí pouze dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti a úplně dole otvor pro zasunutí stylusu.



Na horní hraně zařízení je umístěno tlačítko pro zapnutí/vypnutí (krátký stisk vypne displej, dlouhý disk zařízení jako celek) a klasický 3,5 milimetrový konektor pro připojení sluchátek či handsfree sady. A nakonec zbývá spodní hra, kde je kromě malého poutka pro připevnění popruhu na krk miniaturní otvor mikrofonu.
reklama