Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení E-TEN Glofiish M700

31.1.2007, Pavel Koza, recenze
Se zařízeními s integrovanou QWERTY klávesnicí se v poslední době doslova roztrhl pytel a společnost E-TEN se na tento trend rozhodla zareagovat svým novým modelem Glofiish M700. Kromě velké, modře podsvícené klávesnice nabízí i spoustu dalších zajímavých vlastností, mimo jiné čtyřpásmový telefonní modul, citlivou GPS se SiRF Star III chpisetem, nejnovější verzi Windows Mobile 5 AKU 3.2 a bohatou softwarovou výbavu. Jak se zařízení chová ve skutečnosti si povíme v této podrobné recenzi.

E-TEN jako telefon


Z pohledu hlasových služeb je zařízení proti modelu X500 takřka beze změn. Technicky je v zařízení integrován čtyřpásmový GSM modul schopný pracovat buď na frekvencích 900/1800MHz, nebo na 850/1900MHz. Přepínání mezi oběma režimy je pouze ruční, kromě běžného telefonického hovoru podporuje M700 další funkce sítě jako je přidržení a přesměrování hovorů, blokování určitého typu hovorů, vysílání nebo skrytí čísla, omezení volaných čísel na přednastavenou skupinu (vyžaduje PIN2) a v neposlední řadě i hlasovou poštu a textové zprávy - klasické SMS i multimediální MMS.




U MMS zpráv bych se chtěl trochu zdržet. Na rozdíl od poměrně "profláknutého" nástroje MMS Composer od ArcSoftu je v zařízení od E-TENu program JMMS od společnosti Jataayu Software. Jsem sice naprostý MMSkový laik a když nepočítám testovací MMSky z různých zařízení, odeslal jsem jich tak maximálně 5, ale tato aplikace se mi líbí asi víc než ta od ArcSoftu. Přijde mi, že nabízí víc možností i komfortnější obsluhu. Pokud chcete vědět, jak vypadá a co nabízí, podívejte se na screenshoty.




V praxi byl E-TEN jako telefon celkem dobrý. Po přijetí hovoru bylo protistranu slyšet téměř okamžitě, velmi rychlé bylo i samotné ovládání. Díky dostatečnému výkonu nebyl nikdy problém s přijetím hovoru, ani když bylo zařízení intenzivně využíváno. Celkový dojem ale bohužel sráží nedostatečné zvukové kvality, o kterých jsem podrobně psal v předcházející kapitole. Někomu možná budou stačit, ale pokud se pohybujete i v rušnějším prostředí (a tím nemyslím zrovna rockový koncert), budete mít s telefonováním problémy. Reproduktor navíc občas citelně drnčel, což kvalitě hovoru nijak nepřidalo. Vzhledem k celkovému vzhledu i funkčnosti zařízení to není s ovládáním jednou rukou nijak valné, ovšem to lze jen těžko považovat za chybu - pokud je to pro vás důležité, kupte si smartphone.




Stejně jako u X500 jsou k dispozici i rychlejší datové přenosy. Na UMTS si u E-TENů sice ještě počkáme, ale EDGE zvládá M700 s přehledem. V nastavení telefonu je možné zvolit, zda chcete třídu 8 nebo 10, čímž určíte poměr mezi rychlostí přijímaných a vysílaných dat. Pravda, 3G nadšenci budou nad EDGE ohrnovat nos, ale většině uživatelů kapesních počítačů EDGE bohatě postačuje, protože nabízí proti GPRS citelné zvýšení rychlosti. Obzvlášť pokud se pohybujete v místech s dobrým pokrytím signálem, uprostřed divočiny bude samozřejmě situace trochu jiná.Jaký je právě aktivní režim vidíte v liště nahoře, buď tam svítí "G" jako GPRS nebo "E" jako EDGE. E-TEN umí i CSD, ale to využije už jen málokdo (jedná se o data přes GSM, rychlost mizerná, cena vysoká).




Samozřejmě jsem zkusil využít M700 jako modemu pro připojení stolního počítače, respektive notebooku, a vše fungovalo díky aplikaci Internet Sharing na jedničku. Zkoušel jsem jak připojení přes USB, tak i přes Bluetooth PAN profil a oba způsoby nabídly přiměřeně rychlý internet. V Praze-Vysočanech jsem podle služby Lupa Speedmeter dosáhl rychlosti 18KB/s download a 12KB/s upload při nastavení GPRS Class 8 a 20KB/s download a 10KB/s upload při nastavení GPRS Class 10.

Stejně jako u předchozích E-TENů je silnou devizou sada bonusových aplikací přímo související s telefonním modulem. Jsou skutečně identické, takže pokud vám následující odstavce přijdou trochu povědomé, máte pravdu;) Nicméně na druhou stranu už by možná bylo trochu na čase ty aplikace začít vylepšovat, protože jsou sice velmi užitečné, ale prostor pro vylepšení tam rozhodně je. První utilitkou je velmi praktická pomůcka pro příznivce textových zpráv. Pokud je aktivována, po obdržení SMS zprávy se na obrazovce Dnes zobrazí upozorněné ve formě malé modré obálčičky (zmeškaný hovor je pak analogicky signalizován sluchátkem), ale hlavně se text příchozí zprávy zobrazí velkým fontem v novém okně, takže si prvních pár slov můžete snadno a bez jakékoliv akce přečíst takřka po obdržení. Pokud je nepřečtených zpráv víc, můžete mezi nimi listovat, případně lze pomocí jednoho ze tří tlačítek provést určitou akci - můžete odpovědět, zavolat na číslo odesílatele nebo zprávu rovnou smazat.




Druhou, neméně užitečnou aplikací, je nástroj pro filtraci příchozích hovorů nazvaný CallFilter. Je schopen pracovat ve čtyřech režimech (přijmout vše, přijmout vybrané, odmítnout vše, odmítnout vybrané). Logicky si tak můžete vytvářet dva seznamy telefonních čísel, jeden obsahující povolená telefonní čísla a druhý čísla zakázaná. Nastavení je ale poměrně pracné, vše je nutné vkládat ručně. Jediné, co vám trochu ulehčí život, je možnost sesynchronizovat oba seznamy s databází kontaktů a doplnit automaticky k číslům v seznamech správné názvy (takže vlastně stačí zadat seznam čísel, jména se do seznamu doplní automaticky). Nápad dobrý, ale v praxi to má drobnou mušku. Pokud si nějaké číslo nastavíte jako blokované, tak se odmítnutí neprovede okamžitě, ale malou chvilku to trvá. Na PDA se na krátkou chvilku rozezní vyzvánění a i ve sluchátku volaný uslyší jedno krátké zazvonění dřív, než mu mechanický hlas oznámí, že uživatel hovor nepřijímá. Jinými slovy opět žádná změna k lepšímu.




Další, trochu nadstandardní aplikací, je utilitka Scenarios. Jak tušíte, umožní nakonfigurovat celkem 4 různé profily (obecný, schůzka, venkovní a tichý) a pak mezi nimi snadno přepínat. Konkrétně je možné nastavit hlasitost PDA nebo reproduktoru, vibrace a podsvícení. Pokud si na to zvyknete, jedná se o poměrně dost užitečnou věc.




A aby byl seznam kompletní, nesmím zapomenout ani na utilitku pro vytáčení čísel, která nabídne například i možnost zobrazení deseti čísel, na která poslední dobou nejčastěji voláte, na SIM Toolkit nebo utilitku pro správu kontaktů na kartě SIM Manager. SIM Toolkit měl bohužel problém, jedna z posledních oprav způsobila jeho nefunkčnost, ale na odstranění problému se prý pracuje. Poslední utilitkou je praktický Connection Manager, který vám pomůže se snadnou konfigurací připojení právě pro vašeho operátora.




Shrnuto - telefonní modul v zařízení je vážně povedený, ale pokud používáte zařízení jako telefon, problémy se zvukem vám mohou začít lézt brzo na nervy.
reklama