Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení E-TEN G500

6.9.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení E-TEN G500 sice není ani zdaleka první zařízení s integrovaným GPS modulem pro určení přesné pozice, nicméně je to rozhodně první zařízení s touto vlastností od E-TENu. Kromě toho nabízí svým uživatelům spoustu dalších příjemných vlastností, jako je například integrovaný čtyřpásmový telefonní modul, Bluetooth modul, rychlý procesor, FM rádio, integrovaný miniSD slot a velká spousta bonusových aplikací, které z tohoto zařízení dělají kompaktního pomocníka pro každou situaci.

Vzhled zařízení


Na první pohled vypadá G500 velmi podobně jako M600 a méně informovaní čtenáři je mohou snadno zaměnit (...tedy pokud neumí číst, G500 nese své označení modře napsané hned pod displejem...). Pokud ale obě zařízení dáme vedle sebe, rozdíly začnou přibývat. Jako první si určitě každý všimne toho, že G500 je trochu vyšší, má mohutnější část nad displejem. Větší prostor pravděpodobně ukrývá GPS modul, tuto domněnku podporuje i decentní nápis GPS. Ostatní rozměry jsou již téměř identické, konkrétně jde o 119 x 62 x 23 milimetrů. Hmotnost je trochu vyšší, na dohled je dvoustovka, přesněji 190 gramů. Jak si zařízení vede v konkurenci s ostatními si můžete prohlédnout v tabulce.




Vzhledem ke svým rozměrům a maximálně oblým hranám spodní části padne G500 do ruky jako ulitá. I toto zařízení je optimalizováno spíš pro praváky, tedy pro držení v levé ruce - hlavní skupina ovládacích prvků je soustředěna na levé straně. Mechanické zpracování těla zařízení je na vysoké úrovni, je vyrobeno bytelně, lícování je přesné a jediná pohyblivá část, dvířka od baterie, se neslyšně viklají jen v mezích normy (mojí:).




Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
E-TEN G500119 x 62 x 23191
E-TEN M600111.7 x 60,7 x 22165
HP iPAQ h6340119 x 75 x 18.7190
Qtek 9100109 x 58 x 23,7160
T-Mobile MDA Compact108 x 58 x 18150
T-Mobile MDA III72 x 125 x 19210
Yakumo Omikron117 x 67 x 23165




Okružní jízdu povrchovými krásami E-TENa začneme na přední straně. A hned narazíme na velmi kontroverzní ozdobu - modře zářící rámeček ohraničující displej i tlačítka. Pokud netušíte, co mám na mysli, prohlédněte si fotografie. A proč kontroverzní? Protože stejně jako u většiny svítících a blikajících barviček se na to dá dívat ze dvou úhlů pohledu. První pohled je pohled zákazníka, který vybírá své nové zařízení. Toho modře svítící PDAčko určitě upoutá, obzvlášť pokud je srovná s ostatními, nudně vybledlými modely. Ovšem z hlediska uživatele už tento výrazný prvek tolik nadšení nevyvolává. Minimálně proto, že jsem nepřišel na žádnou možnost, jak to vypnout. Jednoduše jakmile je zapnuté podsvícení, svítí i rámeček. Když si vzpomenu, kolik vášní budí blikající modré a jinak barevné LEDky a kolik úsilí se věnuje snaze toto blikání vypnout, modré světlo tohoto rozsahu a intenzity je prostě rána mezi oči nejen pro uživatele praktikující noční seance nad e-knihou či novou hrou. A to nemluvím o tom, že se E-TEN zcela jistě díky své integrované GPS bude hojně využívat pro navigaci v autě, kde alespoň mě osobně jakékolik nadbytečné světélko vadí trojnásob...




Ale zpět k přední straně zařízení. Přesně uprostřed najdeme barevný displej (11) s úhlopříčkou 2,8 palců. Pod ním je malý čtyřsměrový ovládací prvek (D-pad) s odděleným středovým tlačítkem (16), po jeho stranách svítí dvě dvojice tlačítek. Horní dvojice představuje klasická WM5 softwarová tlačítka (12, 13) pro ovládání systému bez nutnosti tahat stylus, spodní dvojice slouží pro ovládání telefonního modulu (zelené (14) a červené (15) sluchátko). I když na to D-PAD moc nevypadá, zvládne i šikmé směry, takže je možné ovládání i náročnějších her. Zkusil jsem jich pár, ale moc pohodlné ovládání to nebylo. Nad displejem je otvor reproduktoru pro telefonování (7), dvě programovatelná tlačítka přednastavená pro spuštění Rychlého vytáčení nebo navigace (9) a aplikace M-Desk (10) a téměř úplně nahoře najdeme i dvojici stavových LEDek. Levá (6) bliká modře a informuje o aktivním Bluetooth modulu, pravá (8) bliká zeleně nebo červeně a informuje o standardních událostech nebo dobíjení. A jen pro informaci, až na jednu výjimku lze každému tlačítku přiřadit pouze jednu akci.




Dolní polovinu zadní strany zařízení zabírá odnímatelný kryt baterie a slotu pro SIM kartu (25) jištěný tlačítkem (26). Přímo v krytu je vyříznut otvor pro stylus (27). Nad krytem najdeme postupně několik otvorů pro lepší zvuk hlavního reproduktoru (24), ještě výš pak vestavěný fotoaparát a zrcátko na prohlížení (23). Gumovou krytkou je ještě o něco výše chráněn konektor pro připojení externí antény pro lepší příjem signálů ze satelitu (22) a pokud nad přiloženým obrázkem bádáte, co znamená číslo (21), tak představuje integrovanou anténu mobilního telefonu:)




Boční strany zařízení jsou rovněž zajímavé. Na straně levé najdeme postupně programovatelné tlačítko pro spuštění a ovládání integrovaného digitálního fotoaparátu (1), posuvník pro regulaci hlasitosti (2), malé kruhové tlačítko (3) pro spuštění hlasového vytáčení nebo při dlouhém stisku aplikace pro záznam zvuku, miniaturní tlačítko (4) ovládané stylusem pro provedení softwarového resetu (nebo celkového resetu při současném stisku resetu a tlačítka pro zapnutí/vypnutí, poté držet 15 vteřin červený telefon) a nakonec ve spodní části i gumovou krytkou chráněný konketor pro připojení stereosluchátek (5). Na opačné straně najdeme pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení (19) a praktickými dvířky chráněný slot pro miniSD kartu (20).




Poslední dvě dosud nepopsané strany zařízení jsou zajímavé už mnohem méně. Horní nenabízí zajímavého vůbec nic, spodní pak kromě datového konektoru (17) a miniaturního mikrofonu (18) také nic extra. A tím je naše exkurze u konce.


reklama