Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Dell Axim X50v

7.12.2004, Pavel Koza, recenze
Souboj o zákazníka bažícího po zařízení s VGA displejem se až do doby nedávno minulé odehrával pod taktovkou společnosti HP, které zdařile sekundovaly firmy Fujitsu Siemens Computers, Asus a bohužel ve stále menší míře i Toshiba.

Vzhled


Na rozdíl například od HP a jeho iPAQů nedrží Dell nějakou jednotnou linii vzhledu svých Pocket PC, Axim X50 se opět celkem výrazně odlišuje jak od první řady X5, tak i od následující X3 (X30). Tělo Axima je vyrobeno z plastu černé barvy, pouze ovládací tlačítka a ozdobný rámeček na přední straně mají barvu stříbrnou. Technické zpracování je na úrovni, lícování sedí, nikde se nic neviklá ani nevrže. Mně osobně se Axim líbí moc moc moc, dost možná nejvíce ze všech VGA zařízení, ale to není zase tak důležité - každý má vkus trochu jiný a navíc to může být pouze okouzlení něčím novým. Model X50v je velikostí srovnatelný s ostatními VGA zařízeními s displejem menším než 4 palce jako je například LOOX 720 či Asus A730. Pokud vás zajímají přesné rozměry, najdete je v níže uvedené tabulce.



Pocket PC s VGA displejem
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Dell Axim X50v119 x 73 x 16,9179
HP iPAQ hx4700131 x 77 x 15187
FSC Pocket LOOX 720122 x 72 x 15170 (přibl.)
Asus MyPal A730118 x 73 x 17170
Toshiba e800134 x 76 x 15193



Přední straně dominuje skvělý displej s úhlopříčkou 3,7 palce (93,9 milimetrů). Nad ním je přesně uprostřed tlačítko pro zapnutí / vypnutí zařízení, které navíc slouží jako běžná stavová LEDka (jako u ostatních Dellů je zeleně a oranžově podsvícen průhledný emblém Aximu). Nalevo od něj je malý mikrofon, napravo další LEDka, tentokrát svítící zeleně a modře, indikující aktivní bezdrátový modul. Pod displejem je nejběžnější kombinace oválného joypadu s odděleným středovým tlačítkem a čtveřice programovatelných tlačítek (joypad i tlačítka jsou ta samá jako u Axim X30). Ke každému tlačítku je možné přiřadit pouze jednu akci či program. Reproduktor je schovaný za joypadem, což jeho schopnosti trochu degraduje.



Zadní strana zařízení je celkem nezajímavá, kromě malé dírky pro softwarový reset jsou tam již jen dvířka skrývající baterii. Proti nechtěnému otevření jsou chráněna malým přepínačem, který dvířka uzamyká. A proti nechtěnému klouzání na stole jsou v horní polovině zadní strany připevněny dvě malé gumové nožičky.



Horní strana nabízí pouze obvyklý pohled na běžné části zařízení. Kromě dvojice rozšiřujících slotů (jeden SD a druhý CF) tam najdeme senzor infračerveného portu, běžný stereokonektor na sluchátka o průměru 3,5 milimetru a otvor pro stylus. Na spodní straně není nic než jen velmi široký datový konektor (bohužel není zpětně kompatibilní se staršími modely).



Boční strany zařízení jsou značně rozdílné. Na pravém boku není nic, na levém je dvojice programovatelných tlačítek (jedno přednastavené pro záznam zvuku, druhé pro zapnutí / vypnutí bezdrátových modulů), přepínač zamykající tlačítka a dotykový displej a nakonec i poutko pro nadšence, kteří by chtěli zařízení nosit kolem krku jako mobilní telefon.



Pro příznivce značky Dell připravila tato firma i jedno vkusné témátko pro obrazovku Dnes.




Parametry


Nový Dell Axim X50v patří bezesporu mezi nejvybavenější zařízení dneška, takže v následujících odstavcích budu především chválit, nicméně občas budu i kárat:) Stejně jako HP iPAQ hx4700 i toto zařízení pohání v tuto chvíli nejvýkonnější procesor v oblasti Pocket PC, tedy Intel PXA270, který je taktovaný na 624MHz. Díky apletu v Nastavení je ale snadno a bez restartu možné výkon snížit na 520 nebo dokonce jen 208MHz, případně nechat nastavení na systému podle aktuální potřeby. U tohoto zařízení je to obzvlášť příjemné, protože baterie má k dokonalosti hodně daleko. Pokud jde o paměť, je zde stejný problém jako u HP iPAQ hx4700 - i tento Dell má totiž 128MB přepisovatelné Intel StrataFlash ROM, ale pouze 64MB klasické SDRAM. Jako obyčejně jsou reálné hodnoty paměti ještě menší, po tvrdém resetu máte k dispozici konkrétně 46MB RAM a 91MB FlashROM ve formě bezpečného úložiště. Nemá smysl se zde opakovat, vše podstatné již bylo řečeno v diskuzích u iPAQa. Žít se s tím dá, ale pravděpodobně se budete muset trochu přizpůsobit stylu "všechno na kartu", protože stačí dvě hry v hlavní paměti a z chyb vyplývajících z nedostatku paměti se zblázníte.



Displej Axima je jedním slovem nádherný. Rozhodně upoutá na první pohled a celkově se řadí k tomu nejlepšímu, co jsem zatím viděl. Neměl jsem možnost přímého srovnání, ale dost možná jde o stejný displej, jaký jsem obdivoval v recenzi Asus MyPal A730; minimálně velikost sedí. Technicky jde o transflexní TFT displej v rozlišení 480x640 bodů, úhlopříčka 3,7 palce (93,9 milimetrů), maximální počet barev 65 tisíc. Je menší, než nabízí například iPAQ, ale bavíme se pouze o milimetrových rozdílech. Jas displeje je možné nastavit v devíti stupních odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení. Už na první stupeň je ale naprosto dostatečný pro většinu světelných podmínek, maximální hodnota byla mým očím až nepříjemná. Rovněž na sluníčku se displej jeví velmi dobře, i když prosincové sluníčko má do intenzity srpnového přeci jen trochu daleko. S jasem souvisí i následující postřeh, a sice že možná právě díky intenzivnímu podsvícení jsou v přímém porovnání barvy o trochu méně syté než například u LOOXe. Sice jen málo, ale pozná se to. Tloušťka černých okrajů je v normě. Dotyková vrstva je nepatrně tužší, ale opět nic, co by používání zařízení ztěžovalo. Stejně jako ostatní zařízení se systémem Windows Mobile 2003 Second edition samozřejmě nabízí i tento Dell nejen podporu ClearType, ale i snadné otočení obrazovky o 90 stupňů, případně změnu velikosti systémového fontu.



Samotnou kapitolou je grafika. I když není tento Dell prvním Pocket PC s vyhrazeným grafickým čipem, grafický výkon především v optimalizovaných 3D hrách je naprosto úžasný. V Aximu je totiž integrován zbrusu nový grafický čip Intel 2700G s nesdílenými 16MB grafické paměti a vysokým výkonem ve 3D aplikacích, což neznalým asi nic nepoví, zato fanoušci rychlé grafiky zajásají. Jedním z problémů nových VGA zařízení je totiž grafický výkon. Po příchodu na VGA rozlišení zařízení grafické procesory zůstaly stejné, zato jim přibylo 4x víc práce, což se zákonitě na výkonu muselo projevit. Nový Dell si však s výkonem grafiky nemusí dělat starosti, což mimo jiné dokázaly hned dvě bonusové 3D hry optimalizované právě pro tento procesor. Víc si toho povíme v závěrečném hodnocení, ale pokud je pro vás výkon grafického subsystému rozhodující, Dell by měl být v tuto chvíli vaším favoritem.



Slabou stránkou Dellu není ani práce se zvukem, i když zde už výsledný dojem není tak jednoznačný jako u displeje a grafiky. Stejně jako více méně všechna Pocket PC zařízení nabízí Dell trojkombinaci reproduktor, mikrofon a výstup na sluchátka. Kvalita provedení je velmi dobrá, určitou slabinou jsou ale možnosti nastavení. Pomineme-li nastavení hlasitosti, dá se nastavit pouze citlivost mikrofonu. Na vychytávky typu posílení basů či dokonce pseudo 3D zvuk musíte tentokrát zapomenout, i když na druhou stranu opravdoví labužníci zvuku mají stejně pro podobné vlastnosti jen slova pohrdání. Výstup na sluchátka je naštěstí klasický o průměru 3,5 milimetrů, takže snadno připojíte většinu běžně dostupných sluchátek (například kvalitní Koss Porta Pro jako já). A s předvedeným výkonem budete spokojeni, intenzita šumu je téměř nulová a i celkový zvukový projev se mi líbil. Jediná výhrada tak směřuje k maximální intenzitě hlasitosti, v rušnějším prostředí to občas nebylo úplně ono. Nicméně je to pořád lepší než klasický reproduktor, ten je i na maximální hlasitost dost tichý, i když jinak nehraje vůbec špatně. Bohužel je umístěn za joypadem, a tak například při hraní her, kdy máte na joypadu palec, je to s hlasitostí ještě horší. Jako poslední zbývá zmínit mikrofon, který je velmi citlivý a zvládne jak klasický, tak konferenční záznam. Automatické nastavení citlivosti má ale trochu mušky, takže například při přímém záznamu vaší řeči může být výsledek trochu přebuzený; naštěstí jde automatika vypnout:)



Nový Axim je rovněž bohatě vybaven komunikačními moduly. Základem všeho je USB rozhraní přístupné kabelem připojeným do datového konektoru na spodku zařízení. Bohužel neumí USB Host, což je pro stále větší skupinu uživatelů velké mínus. Následuje samozřejmě infračervený port klasické rychlosti 115kbps. Bohužel jsem ostudně zapomněl na vyzkoušení Axima jako dálkového ovladače. Sice se dá z aplikace Total Remote umístěné na CD usuzovat, že to asi umět bude, ale přeci jen uvítám případný komentář.

Popisování Bluetooth modulu začíná být pěkná nuda:) Pravidelného čtenáře překvapí snad pouze to, že se Widcomm přejmenoval na Broadcom, jinak je vše při starém. Dell byl testován s mobilním telefonem i BT donglem a obstál se ctí. Jen tak pro legraci jsem zkusil připojit i "utržené sluchátko" od Jabry a světe div se, ono to skutečně funguje. Kvalita zvuku je sice mizerná, takže na příjemný poslech MP3 to není, ale funguje to. Jen pro informaci - dle nastavení nabízí Dell následující služby: přenos souborů, výměna PIM informací, sériový port, osobní síťový server, server pro vytáčené spojení a zvuková brána.



WiFi už je trochu zajímavější. Umí pracovat jak v úsporném, tak i běžném režimu, nabízí přehlednou statistiku přenesených dat a s pomocí ovládací aplikace i celkem přehlednou správu. Díky Windows Mobile 2003 SE je možné používat WEP, WPA a další, zcela jistě úžasné věci:) Problémem ale může být nižší citlivost na signál. Jedná se spíš o subjektivní dojem, ale v kanceláři, kde běžně testuji, jsem měl velké problémy se vůbec připojit. Na stole, ve stejné poloze jako jsem testoval ostatní zařízení, si Axim ani neškrtnul... Ale pokud je signál silnější, funguje to bez problémů.



Baterie je bezesporu nejslabším místem jinak velmi povedeného zařízení. Ona už samotná Lithium-Iontová baterie o kapacitě pouhých 1100mAh nevzbuzuje moc nadějí, ale výsledky testů jsou snad ještě horší, než jsem očekával. Pravda, svůj podíl na tom samozřejmě má i intenzivně zářící displej (4 z 5 testů se provádějí při plném podsvícení), ale nelze na to svádět vše. A nic na tom nemění ani možnost zakoupení baterie s dvojnásobnou kapacitou. Ještě že Axim alespoň podporuje dobíjení přes USB, i když také v tomto případě to není úplně ideální - nabíjí se pouze pokud je zařízení vypnuté...



Ale abych byl konkrétní, zde jsou prováděné testy (Axim byl nastaven na plný výkon 624MHz). V prvním testu simulujícím běžný provoz vydržel Axim 2 hodiny 37 minut (pro srovnání, dosud nejlepší VGAčko - iPAQ hx4700 - vydržel 4 hodiny 33 minut). V testu přehrávání MP3 při vypnutém displeji vydržel Axim 5 hodin 3 minuty (iPAQ 15 hodin), přehrávání videa 2 hodiny 30 minut (iPAQ 4 hodiny 24 minut), testu Bluetooth 3 hodiny 10 minut (iPAQ 4 hodiny 50 minut) a testu WiFi 2 hodiny 9 minut (iPAQ 3hodiny). Celkem to tedy rozhodně není žádná sláva, i když samozřejmě snížení intenzity podsvícení či taktu procesoru pomůže uspořit až desítky procent energie...


reklama