Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení ASUS P565

11.2.2009, Pavel Koza, recenze
I když tomu tržní podíl zrovna moc neodpovídá, patří Asus mezi nejpilnější výrobce mobilních zařízení se systémem Windows Mobile vůbec. A přestože se většinou nejedná o výjimečná a novátorská mistrovská díla, Asus už několikrát dokázal, že má na víc, než jen neustálé chrlení průměrných a relativně levných zařízení.

Systémové a bonusové aplikace


Na zařízení je předinstalován operační systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional s velmi bohatou bonusovou výbavou. Kromě standardních aplikací jako je Inbox Mobile, Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Internet Explorer Mobile, Windows Media Player Mobile, Pictures & Video, Windows Live Messenger a dalších je na zařízení i velké množství aplikací bonusových, a to vesměs z dílny samotného Asusu. Většinu z nich jsme si ale popsali již v průběhu recenze, takže se dostanu jen k těm dosud neprobádaným.

Pro práci se ZIP archivy je k dispozici utilitka ASUS Zip, která umí rozbalit existující archiv nebo vytvořit nový a přidat do něj další soubory. Nástroj Backup dělá přesně to, co se od něj očekává - zálohuje a obnovuje data na zařízení. Nejedná se sice o nejsofistikovanější nástroj pod sluncem, ale PIM databáze, emaily a dokumenty s ním odzálohujete.




Příznivce dokumentů ve formátu PDF potěší prohlížečka nazvaná JETCET PDF, i když ta na mém anglickém zařízení měla jisté problémy s diakritikou. Pro všechny, kteří chtějí zůstat v obraze i na mobilním zařízení je k dispozici RSS čtečka nazvaná Newstation. A nesmím zapomenout ani na Streaming Player, který přehrává streamovaná videa přímo z internetu.




Zajímavá je čtveřice aplikací pro podnikovou sféru. Nástroj Ur Time umožňuje nastavit čas a upozornění v aktuálním časovém pásmu, kde se nacházíte, a také nastavit až čtyři další města. Remote Calendar je zase nástroj pro přístup ke Kalendáři Google a kromě jeho zobrazení umožňuje i manuální či automatickou jedno či oboustrannou synchronizaci dat mezi lokální kalendářem a vzdáleným kalendářem Google. Meeting Time Planner je výborná utilitka pro všechny, kteří se obrazně i reálně pohybují často mezi časovými pásmy. Slouží totiž právě k organizaci schůzek s přihlédnutím k různé době v různých částech světa. Posledním nástrojem především pro firemní sféru je OCR scanner nafocených vizitek WorldCard Mobile. Jeho hlavním problémem je nerozpoznání diakritických znamének, takže jsou jeho schopnosti v našich končinách dost omezené, ale s čísly a slovy bez dikritiky si poradí velmi slušně a navíc se nasnímané a rozpoznané údaje pokusí inteligentně doplnit do formuláře pro rychlé uložení kontaktu.




Tou úplně poslední aplikací je na přiloženém CD jednoduchá stavová utilitka Asus Status, která po tapnutí na ikonku na hlavní stránce zobrazí rychlý přehled stavu paměti, podsvícení a baterie.




A to je vše, víc jsem na zařízení nenašel. Trochu mě mrzela absence Opery, protože Internet Explorer Mobile v instalované verzi vážně není dobrý prohlížeč, ale výběr prohlížečů je již bohatý a tak si každý může stáhnout ten, který považuje za nejlepší on sám.


Dostupnost a cena


Dle informací přímo z Asusu se v naší republice oficiálně prodává plně lokalizované zařízení s českou ROMkou (lokalizace není prováděna aplikací třetí strany). A to hned ve dvou verzích. První z nich je pouze přístroj tak, jak jsem ho popisoval v recenzi. Druhou možností je zakoupit P565 i s navigačním softwarem iGO 8 na 2 GB paměťové kartě. Běžně dostupný v řadě českých obchodů a e-shopů je ale pouze model bez navigace, který se prodává za ceny kolem 13 500 Kč. Jestli má zařízení včetně příslušenství takovou hodnotu nebo ne je už otázka pouze pro vás.

Všechny ceny jsou v českých korunách a včetně DPH, a platí k datu vydání tohoto článku.
reklama