Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Asus MyPal A620BT

25.3.2004, Pavel Koza, recenze
Zařízení MyPal A620BT je již třetím Pocket PC, které spatřilo světlo světa pod značkou Asus. Asus se rozhodl nejít cestou technologického inovátora, nýbrž cestou dodavatele kvalitních zařízení za příznivou cenu, které nabízejí pouze vlastnosti užitečné pro naprostou většinu uživatelů. Nejinak je to i u tohoto zařízení, které si vám dnes dovolím popsat trochu podrobněji.
Zařízení od Asusu, konkrétně nový model A620, se mi podobně jako několik dalších zařízení shánělo jen velice obtížně. Několikrát jsem je měl již téměř na dosah ruky, ale pokaždé se mi nakonec dostalo jen omluvy, že to protentokrát bohužel nevyšlo. Proto byl až do dneška jediným zástupcem Asusů na tomto serveru Asus MyPal A600, zařízení přibližně 18 měsíců staré. A nebýt společného úsilí společností Sunnysoft a Levi, asi by tomu bylo tak i nadále. S jejich vydatnou pomocí však nakonec všechno dobře dopadlo, a tak vám dnes můžu představit v tuto chvíli nejvýkonnější a nejvybavenější Pocket PC od Asusu, které se prodává pod označením Asus MyPal A620BT.



Já sám jsem se na setkání s tímto zařízením velice těšil. V benchmarkových testech uveřejněných na jiných serverech Asus hravě porážel veškerou konkurenci, ale zároveň se prodával za cenu, která většinu lidí příjemně překvapila. Co mě ale udivovalo nejvíc byla maximální spokojenost uživatelů Asuse, kteří přispívali do různých diskuzí. Kromě jedné drobnosti spojené se zvukem, o které se zmíním později, si nevzpomínám na nějakou stížnost či jen povzdech nad nedokonalostí zařízení. Jestli je Asus MyPal A620BT skutečně tak výjimečný, nebo zdali jsou jeho uživatelé obecně méně nároční, na to bych se pokusil najít odpověď v následující recenzi. Jen pro pořádek bych uvedl, že tento model se dá koupit i ve verzi bez integrovaného Bluetooth modulu, má však i méně ROMky a trochu jiný vzhled.


Copak to máme v krabici?


Pestrobarevná krabice je relativně malá, na druhou stranu v ní nenajdeme žádné velké překvapení.



  • Zařízení Asus MyPal A620BT
  • Jednodílný zdroj el. energie
  • Synchronizační USB kolébka
  • Ochranné pouzdro
  • 2x CD-ROM s Outlookem 2002 a bonusovými aplikacemi
  • Uživatelský manuál
  • Leták pro "rychlý start"
  • Záruční karta

Kolébka je velice kompaktní, vyrobená z černého plastu, jen podpěrný dílek je vyroben z plastu průhledného. Pro připojení kolébky k počítači můžete použít USB kabel.



Ochranné pouzdro ochrání váš Asus skutečně důkladně, na polstrování se nešetřilo, ovšem vzhledem vás asi určitě neuchvátí. Určeno je především pro ty, kteří nosí PDA vněkde v batohu či tašce, kde je stupeň ochrany jediným požadavkem. Pokud byste rádi nosili Asuse proklatě nízko u pasu, budete se muset porozhlédnout po jiném produktu.



Ke zdroji elektrické energie toho moc říct ani nejde, snad jen že je jednodílný a s dostatečně dlouhou šňůrou.




Vzhled


Když jsem vzal Asuse poprvé do ruky, měl jsem pocit, že tělo přístroje musí být vyrobeno z kovu. Dle oficiálních údajů váží sice pouhých 141 gramů, já se ovšem nemohl ubránit dojmu, že je těžší, než ve skutečnosti vypadá. Po delším zkoumání jsem ale musel konstatovat, že je Asus vyroben z plastu, který se jako kov pouze tváří (i když velice přesvědčivě:). Kovové jsou pouze některé malé součástky. Celkový vzhled není nikterak extravangantní, hlavní barvu tvoří matná stříbrná s lesklými doplňky. S oblými tvary se trochu šetřilo, díky zkoseným hranám se však Asus v ruce drží velice pohodlně. Rozměry 76.8 x 125 x 13.3 milimetrů spadá zařízení spíš do průměru, pouze tloušťka se průměru v kladném slova smyslu vymyká.



Displej na přední straně zařízení je ohraničen stříbrným rámečkem s ozdobným nápisem ASUS. Nad displejem je tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje, tlačítko pro záznam zvuku a dva malé otvory pro zvýšení citlivosti mikrofonu. Na levé hraně najdeme dvojici LED diod, ta horní umí svítit oranžově a zeleně, čímž indikuje klasické události jako je dobíjení či upozornění na schůzku, ta spodní bliká modře a, jak asi tušíte, slouží pro indikaci zapnutého Bluetooth modulu. Pod displejem je nejběžnější kombinace křížového ovladače a čtyř programovatelných tlačítek. Křížový ovladač má tvar kruhu, navíc se zvýrazněným okrajem, což potěší především hráče - diagonální směr není pro Asus žádný problém. Pokud jej stlačíte, vyvoláte akci (po výběru zástupce se například stisknutím aplikace spustí). Stejně tak jsem při hraní her nenašel žádný problém se současným stiskem dvou a více tlačítek. Dvojice programovatelných tlačítek jsou sice velice blízko vedle sebe, protože se však dá předpokládat, že k jejich ovládání bude sloužit vždy jen jeden prst, bude to alespoň pro náruživé hráče spíš výhodou. Naopak vzdálenost mezi středovým ovladačem a bližším z tlačítek je dostatečná na to, aby se vám na ně vešly pohodlně oba prsty. Ještě níž je pak několik desítek ozdobných kroužků vyražených do krytu, 12 z nich na pravé straně zařízení díky úplné perforaci slouží jako průduch k reproduktoru.



Na zadní straně zařízení si všimneme kromě tlačítka pro softwarový reset pouze malých dvířek. Překvapivě však neslouží k tomu, abyste mohli snadno vyměnit baterii za novou, ale k odhalení Compact Flash slotu. Osobně tomu moc nerozumím, protože de facto pokud by nějaká karta potřebovala mít ta dvířka otevřená, znamenalo by to zároveň, že není možné tuto kartu použít ve většině ostatních zařízení s CF slotem. Navíc je onen kryt vyroben stejně jako celé zařízení z plastu, a už malý tlak nahání hrůzu z toho, že kryt praskne.



Když už jsem napověděl, že Asus obsahuje slot pro Compact Flash kartu, prohlédneme si horní stranu zařízení, kde zeje otvor pro její vkládání. Po levé straně je další, tentokrát výrazně menší otvor, přesně řečeno konektor na sluchátka, mající standardní rozměr 3.5 milimetrů. Po pravé straně je pak ještě jeden otvor, tentokrát standardně vyplněný stylusem. Nakonec nesmím zapomenout ani na tlačítko nahrávání, které se na rozdíl od tlačítka pro vypnutí přístroje musí mačkat směrem dolů.



Boky zařízení jsou na ovládací prvky velice chudé, vlastně jediná věc, která stojí za zmínku, je infračervený port na levém boku. Osobně bych jej měl radši na pravém boku (protože na mém notebooku je infra port nalevo, takže při komunikaci musím mít Pocket PC vzhůru nohama), ale to je jen můj povzdech, ostatní notebooky mohou mít infraport zase napravo. Na pravém boku zařízení nenajdete zhola nic.

Na spodní straně najdeme dva konektory. Uprostřed je to konektor datový, vedle něj po pravé straně je to konektor napájecí. Na rozdíl od mnoha jiných zařízení tak Asus nepotřebuje redukci pro přímé nabíjení, i když pohledem do kolébky zjistíme, že v kolébce se zařízení dobíjí přes konektor datový.




Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Asus MyPal A620BT76.8 x 125 x 13.3141
Dell Axim X3i77.2 x 117 x 14.9142
F-S Pocket LOOX 610BT78 x 147.5 x 18.2197
HP iPAQ h194069.8 x 113.3 x 12.8124
HP iPAQ h221076.4 x 115.4 x 15.4144
HP iPAQ h415070.6 x 113.6 x 13.5132
HP iPAQ h555084 x 138 x 15.9206.8
MiTAC Mio33973 x 122 x 13.8120
MiTAC Mio55872 x 124 x 15.3170
Toshiba e31080 x 125 x 12.4140
Toshiba e74080 x 125 x 15.2179
T-Mobile MDA II70 x 130 x 19185


Parametry


I když Asus nenabízí ty nejnovější hardwarové komponenty, v benchmarkových testech byl přesto velice úspěšný. Základem všeho je standardní procesor od Intelu zvaný PXA255, který je v základu taktovaný na 400MHz. Podobně jako další zařízení se stejným procesorem však nabízí uživateli nastavit si takový výkon, který potřebuje, což je u zařízení s napevno zabudovanou baterií víc než důležité (nižší výkon, nižší spotřeba energie a tím delší živostnost baterií na jedno nabití). Uživatel tak má možnost zvolit mezi třemi základními rychlostmi a jednou automatickou, kdy systém upravuje výkon podle situace. Navíc je zde ještě zaškrtávací tlačítko, které slibuje dostat z Asuse ještě více, ovšem za cenu snížené stability systému. Osobně jsem však Asuse používal většinou na maximální výkon se zaškrtlým políčkem, ale nikdy jsem na žádnou nestabilitu nenarazil. I paměti pro data a programy má Asus dostatek, ovšem mohlo by to být i lepší. Z deklarovaných 64MB klasické RAMky si totiž systém ukousne více jak 8MB, takže pro uživatele zbývá "pouze" 55.29MB. Naproti tomu bezpečné úložiště, v tomto případě nazvané jako Flash Disk, má kapacitu plných 31,27MB. Vejde se vám tam tak třebas kompletní záloha RAM, takže nebudete na cestách ztraceni ani v případě, že omylem zapomenete nabít baterie.



Barevný, transflexní TFT displej s obvyklou úhlopříčkou 88,9 milimetrů, rozlišením 240 x 320 bodů a barevnou hloubkou 16 bitů není špatný, ale v přímém souboji prohrává i s iPAQem h4150, který se (jak si sami možná ještě pamatujete) bohužel rovněž nedá označit za dokonalý. Na druhou stranu se díky tomuto žlutému odstínu zdají být barvy trochu jasnější a celkově barevnější, než tomu je u zmiňované h4150. Bez přímé možnosti srovnání si toho ale za pár minut možná ani nevšimnete. Naopak se mi líbí, že černé okraje jsou skutečně nepatrné, takže plocha obrazu vyplňuje úplně celou plochu. Nastavení intenzity podsvícení je možné v luxusních 256 krocích, zvlášť pro běh na baterie, zvlášť během dobíjení. Dotyková vrstva je velice citlivá po celé ploše displeje, lepší už to snad být nemůže.



Zvukové schopnosti Asuse jsou jedním slovem fantastické! Pomocí speciálních apletů je možné si se zvukem pohrát a upravit jej tak přímo k obrazu svému. Hlasitost je možné v základu regulovat ve standardních pěti krocích, ovšem s pomocí zmiňovaného apletu si ji můžete nastavit stejně jako podsvícení v krocích 256! Při maximální hlasitosti uslyšíte stěží i vlastní myšlenku, takže se nemusíte bát vzít si s sebou Asuse například i do metra. V případě potřeby lze nastavit i balanc mezi levým a pravým sluchátkem, i když nějak nemůžu přijít na to, kdy by se mi to mohlo hodit:) Především ale Asus umí nastavit výšky i basy hned ve čtyřech úrovních, přičemž basy na maximum jsem při vyšší hlasitosti vydržel poslouchat jenom pár vteřin. Integrovaný reproduktor poskytuje celkem věrné přehrání vyšších tónů, basy mu moc nejdou, ale to se vzhledem k jeho rozměrům dá předpokládat. Pokud mě kvalita reprodukce mile překvapila, tak schopnosti záznamu a citlivost mikrofonu mě skutečně šokovaly! Na nejvyšší citlivost zachytí ze dvou metrů slabý šepot. Skoro mě napadá, že by se Asus dobře vyjímal v arzenálu leckterého špióna:) Suma sumárum - pokud jsou pro vás zvukové schopnosti zařízení tím nejdůležitějším, co po kapesním zařízení požadujete, rozhodně při výběru nezapomeňte na toto zařízení. A abych nezapomněl, žádné lupání se mi na mém testovacím Aceru s firmware ze dne 27.11.2003 nasimulovat nepovedlo, Asus se choval naprosto stejně, jako můj iPAQ h4355, u kterého jsem nikdy stížnosti na "lupání" neslyšel.



Schopnostmi dorozumět se s okolním světem je Asus rovněž vybaven výrazně nadprůměrně. Pravda, Wi-Fi budete hledat marně, ovšem jinak musím A620BT zase jenom chválit. Základem všeho je USB kolébka, která v benchmarkových testech podala jeden z nejlepších výkonů, jakých Pocket PC zařízení dosáhlo. Infračervený port nabízí nejen klasickou rychlost sériového portu, ale - pokud to druhé zařízení dovolí - i rychlost výrazně vyšší. 4Mbity to sice nejsou, ovšem v porovnání s klasickým SIR je to alespoň v jednom směru dost výrazná změna k lepšímu. Konkrétně v rychlosti uploadu dat na PDA jsem v testu dosáhl průměrné rychlosti 163KB/s (tedy více jak 1Mbit/s!), opačným směrem to bylo standardních 13,1KB/s. Asuse můžete dokonce použít i jako dálkové ovládání televize či videa, ovšem dosah přibližně 150 centimetrů a umístění infraportu na boku zařízení z něj ideální ovladač bohužel nedělají. Nakonec zbývá popsat schopnosti Bluetooth modulu. Pokud na úvod řeknu, že Bluetooth Manager dodala firma Widcomm, mnozí z vás se mnou jistě budou souhlastit, že v oblasti Pocket PC žádné lepší řešení Bluetooth momentálně asi není. Osobně jsem testoval připojení k telefonu a spolupráci s BT GPS a nenarazil jsem na jediný problém.



Samozřejmě ani u tohoto zařízení nezapomenu popsat si jeho schopnost pracovat mimo elektrickou síť. Asus je vybaven Lithium-Ionovou baterií o kapacitě 1300mAh, bohužel bez možnosti ji snadno vyměnit. Osobně jsem sice nikdy neměl Pocket PC tak dlouho, aby se vyčerpaná baterie negativně projevila na možnosti zařízení pohodlně používat, spousta uživatelů se však bez extra baterie neobejde. Výrobcem udávaných 19 hodin provozu bylo docíleno pravděpodobně při provozu na úsporný režim a za vypnutého podsvícení, v mém testu (maximální podsvícení, maximální výkon procesoru, vypnutý Bluetooth, standardní práce s dokumenty) vydržel Asus 4 hodiny a 16 minut, což je nadprůměrně dobrý výsledek. Ostatní testy nebylo možné z časových důvodů provést, i tak je ale možné říci, že s automatickou regulací výkonu procesoru a rozumným podsvícením se můžete dostat i na dvojnásobnou hodnotu.




Možnosti rozšíření


V možnostech rozšíření představuje Asus onu pověstnou výjimku potvrzující pravidlo. Na rozdíl od naprosté většiny nových Pocket PC zařízení nabízejících buď samotný SD slot, případně kombinaci dvou slotů SD a CF, nabízí Asus pouze samotný slot pro CompactFlash kartu typu I nebo II. Je samozřejmě otázkou, jestli je lepší mít v zařízení SD nebo CF slot, když už nemůžete mít oba dva najednou. Já se domnívám, že mít v zařízení CF slot je lepší - CF karet je stále větší výběr než karet formátu SD, a to nejen I/O, jako jsou různé síťové adaptéry či GPSky, ale i paměťových karet, kde navíc můžete vybírat i z výrazně vyšších kapacit.



Rozšiřující balíčky, jackety a ostatní hardwarové příslušenství šité zařízení přímo na míru u Asusu nevedou, budete muset vzít zavděk jen rozkládací klávesnici. A samozřejmě nemůžu zapomenout na připojení příslušenství přes Bluetooth, které na rozdíl od některých konkurenčních výrobků skutečně funguje.


Software


Přímo v ROMce je kromě systému Windows Mobile 2003 Premium edition ještě několik bonusových aplikací a apletů. První z nich je ASUS Backup, která se, jak z názvy vyplývá, postará o zálohování a obnovení dat na paměťovou kartu, případně do Flash Disku. Patří k těm jednodušším, na výběr máto pouze možnost zálohovat celé zařízení, nebo pouze PIM dat.



Druhou aplikací, která se stará o vaše data, je utilitka SmartKeeper. Pokud se baterie vybije pod určitou úroveň, SmartKeeper automaticky provede zálohu, takže i když ńáhodou o data z důvodu ztráty napájení přijdete, můžete je snadno opět obnovit.



Třetí aplikací je ASUS Launcher, jednoduchý program pro pohodlné spouštění vašich oblíbených programů. Standardně je přiřazen jednomu programovatelnému tlačítku. Víc toho v ROMce není, ostatní aplikace můžete instalovat ze dvou CD-ROM.



V první řadě jde o trojici velice kvalitních aplikací z dílny IA Style, konkrétně o IA Presenter, IA Album a IA Zip. IA Presenter ocení především ti, kteří na svém Asusu potřebují pracovat s PowerPoint prezentacemi, nebo je dokonce (za pomoci speciální CF karty) přímo prezentovat. Druhá aplikace potěší všechny, kteří vyžadují nějakého skutečně kvalitního správce obrázků a fotografií. Nakonec zbývá IA Zip, který umí pracovat se ZIP archivy.



Pro pobavení je připravena hned trojice zajímavých her, dvě z toho od mistrů svého oboru, firmy Jimmy Software. První z nich je zběsilá 3D střílečka s názvem X-Ranger. Pokud vás hry nebaví, alespoň si můžete prohlédnout, co všecho Asus vlastně umí a jak je rychlý. Druhou je pak klasická arkáda viděná zhora, kde musíte se svou malou vesmírnou lodí zničit asi kvadrilion nepřátel, než si budete moci vychutnat sladký pocit vítězství. Poslední plnou hrou na disku je Dung Cleaner, kopie klasických plošinovek typu Lode Runnera.



Nakonec na prvním CDčku najdete už jen několik desítek témátek pro oživení vaší obrazovky Dnes a celkem 8 demoverzí různých programů. Na druhém CD jsou klasické programy od Microsoftu jako je Microsoft Outlook 2002 a Microsoft ActiveSync.


Cena


Asus MyPal A620BT nabízí i příjemnou cenu, která se bez daně blíží 10 tisícovkám. Za tu cenu sice nedostanete poslední výkřik techniky doslova narvaný spoustou nových vlastností a funkcí, ale spolehlivé zařízení, které má všechny problémy takříkajíc vychytané.


Benchmarky


Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde :: Asus MyPal A620BT (2003, 400MHz) (1,55 KB).












Další odkazy
reklama