Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Acer n310/n311

9.2.2006, Pavel Koza, recenze
Poslední dobou se Acer snaží zbavit jisté nálepky, že jeho zařízení jsou určena pouze těm nejméně náročným nebo začínajícím příznivcům Pocket PC. Po povedeném modelu Acer n50 se Acer poprvé odvážil vstoupit i do královské společnosti Pocket PC zařízení s VGA displejem.

Parametry


Pocket PC od společnosti Acer většinou nepatří mezi nejvýkonnější zařízení na trhu a Acer n300 není výjimkou. Oba modely, n310 a n311, se od sebe sice trochu liší, ale ani jedno z nich nijak extrémně nevybočuje ani v kladném, ani záporném smyslu slova.

Proti procesoru Samsung S3C2440, taktovanému na 400MHz (300MHz u modelu n310), lze mít jen těžko výraznější výhrady. Je sice pravda, že jde o VGA Pocket PC s dosud nejméně výkonným procesorem, ale to neznamená, že by celkový výpočetní výkon Acera nebyl dostatečný pro drtivou většinu běžně prováděných činností. Snad jen utilitka pro případné snížení výkonu by se hodila, 400MHz je na některé věci zbytečně moc... Acer n311 dále nabízí 128 MB FlashROM (druhý model pouze 64 MB) a shodně 64 MB SDRAM, což je v dané cenové relaci standard. Po prvním startu zařízení sice máte k dispozici méně, ale 82 MB FlashROM pro vaše data a instalované aplikace a 35 MB RAM pro jejich spouštění je potěšující.




Nad displejem jsem se rozplýval už několikrát, takže to shrnu. V Aceru je instalován TFT displej s rozlišením 480 x 640 bodů schopný zobrazit najednou až 65 tisíc barev. Jeho úhlopříčka je 3,7 palců (94 milimetrů), což opět není úplně nejvíc ze všech konkurentů, ale díky nepatrným černým okrajům v tom nevidím zásadní problém. Hlavní důvod, proč se mi displej tak líbí, je sněhobílé podsvícení nastavitelné ve 20 úrovních zvlášť pro dobíjení i běh na baterie. Jsem přesvědčen o tom, že jde o úplně stejný displej, jaký se dává do Dell Axim X50v nebo X51v, měl jsem možnost to přímo porovnat a omyl je téměř vyloučen. Acer byl dokonce ještě o trochu jasnější. Díky programu Pocket LCD jsem zkusil porovnat jednotlivé barvy displeje s Aximem X51v a JASJAREM a všiml jsem si výrazného rozdílu v teplotě barev. JASJAR nabízel většinu barev trochu sytější, obzvlášť patrné to bylo na žluté a hnědé, ale to souvisí i s intenzitou jasu (Acer i Dell prostě svítí výrazně víc než JASJAR). A pak samozřejmě záleží na osobním vkusu uživatele, mě osobně se víc líbí čistě bílá, i za cenu méně sytých barev. Navíc mi subjektivně přišlo, že na rozdíl od většiny ostatních Pocket PC zařízení je na displej lépe vidět i na sluníčku, méně se leskne. Když k tomu přičtu perfektní dotykovou vrstvu, k dokonalosti chybí snad jen nějaká inteligentní automatická regulace podsvícení.




Zvukové schopnosti zařízení jsou velmi dobré. Nejlepší z klasické trojice je výstup na sluchátka o standardním průměru 3,5 milimetrů. Testoval jsem jak na klasických sluchátkách Koss Porta Pro, tak i na nových Sennheiser HD600 (Ježíšek se letos dostavil v předstihu:) a to, co jsem slyšel, se mi hodně líbilo. Hračičkové sice budou trochu zklamáni, kromě hlasitosti není možné se zvukem vůbec nic dělat, ale pokud vám jde pouze o poslech co nejméně zkresleného zvuku, neměl by vás Acer zklamat. Maximální hlasitost je dostatečná i pro hlučnější prostředí a i v takovém případě je zvuk naprosto čistý bez šumu. Stručně řečeno, hraje to fakt moc pěkně. Od integrovaného reproduktoru se nedají čekat zázraky. Jeho hlavní nevýhodou je asi to, že je umístěn na zadní straně zařízení a tak vám zvuk hraje tak trochu do ruky. Díky dostatečné hlasitosti to ale není velký problém. Asi nejslabší je mikrofon. V přímém záznamu je kvalita ještě velmi dobrá, s rostoucí vzdáleností ale kvalita rychle klesá, ostatně posuďte sami (99,4 KB). V porovnání s ostatními Pocket PC to je slabota, a to i přesto, že je možné citlivost mikrofonu nastavit jak manuálně, tak to nechat na automatice.




V sekci o komunikačních schopnostech bude těch zajímavých informací asi nejvíc. Tak zaprvé - jen těžko budete hledat infračervený port. Tato po dlouhou dobu naprosto nezbytná součást každého přenosného počítače začala nejdříve mizet z notebooků, nyní tento trend podle všeho dorazil i na Pocket PC. Hledal jsem dlouho a pečlivě, ale infra prostě není:) Jsem celkem zvědavý, jak tuto skutečnost přijmou uživatelé... Místo toho nabízí Acer jak klasický USB Client verze 1.1, tak i USB Host verze 1.1, se kterým jde dělat spousta zajímavých věcí. Ale o tom víc až v následující kapitole. Jako takový malý bonus bych jmenoval možnost využití virtuálního portu pro přístup k libovolné GPSce, takže není problém k ní současně přistupovat více programy.




Velké překvapení nabízí Bluetooth, který je k dispozici ve verzi 1.2. I když se obecně tvrdilo, že jiný ovladač než ten od Microsoftu ve Windows Mobile 5 nebude, v Aceru je náš starý známý ovladač od firmy Broadcomm (dříve Widcomm). Což je je skutečně potěšující informace. Jednak tento ovladač nabízí mnohem víc profilů a tím možností využití, ale hlavně je celkově mnohem propracovanější. Skvělí jsou různí průvodci, kteří pomáhají s nastavením, poslední verze aplikace nabízí průvodce i pro snadné připojení k Bluetooth klávesnice. Nastavení ActiveSync přes Bluetooth s notebookem Dell Latitude X1 trvalo necelých 15 vteřin, s GPSkou Navilock BT-338 to bylo ještě rychlejší. Zkoušel jsem i navigaci a spojení bylo pěkně stabilní po celou cestu autem z práce (asi 60 minut). Nakonec jsem zkusil připojení přes MDA Compact a i když jsem napoprvé neuspěl, nakonec jsem slavil úspěch a přes Bluetooth se dostal i na Internet. Nebýt toho, že na mě dvakrát vyskočila chyba o nedostatku paměti (měl jsem 16MB volné RAM), považoval bych Acera za zařízení s dosud nejlepším Bluetooth modulem...




Nakonec jsem si nechal WiFi. Podle informace přímo v Pocket PC by mělo jít o WLAN modul od Samsungu (SWL-2455). Technicky jde o IEEE 802.11b, tedy o nejklasičtější klasiku, která kromě komunikace rychlostí až 11 Mbit zvládá jak roaming mezi přístupovými body, tak i šetřící režim pro delší životnost vaší baterie. Z bezdrátových standardů si poradí s WPA, WPA-PSK, WEP i TKIP. Součástí aplikace je i pěkná konfigurační utilitka, ze které si můžete prohlédnout několik obrázků. Osobně jsem zkoušel připojení k svojí domácí AP Asus WL-530g (WPA-PSK a TKIP) a bez problémů, signál byl po celém panelákovém bytě dostatečný. Samozřejmě jsem zkusil i Skype a test proběhl úspěšně, ani jedno zakolísání během pětiminutového hovoru.




Výdrž na baterie je, řekl bych, taková Achillova pata celého zařízení. Na to, že to je zařízení s WM5 a může tak vyměnitelnou Li-Ion baterii o kapacitě 1200mAh vysát až do dna, jsou výsledky čtyř provedených testů poměrně neuspokojivé. Naštěstí je možné dobíjet Acer i přes USB - jde to sice pomalu, obzvlášť pokud je podsvícení na maximum, ale jde to. Řešením by mohla být druhá baterie, navíc by se časem měla na trhu objevit i baterie s vyšší kapacitou. Díky extra pozici v kolébce určené pro dobíjení druhé baterie by to mohlo problém vyřešit.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 2h39m
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 3h21m
  • Přehrávání MP3, vypnutý displej - 12h05m
  • Zapnuté WiFi, bez zatížení - 2h13m

Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.
reklama