www.svetmobilne.cz
>
>

Vědci našli způsob, jak z plastů udělat palivo do aut

Vědci našli způsob, jak z plastů udělat palivo do aut
, , aktualita
Výzkum v pohonech vozů nepokračuje jen v jejich elektrifikaci, ale také ve způsobu, jak uměle vyrábět benzín, naftu nebo jiná paliva a ještě při tom pomoci planetě. Vědci z Purdue University vyvinuli způsob, jak paliva vyrábět z plastů.
reklama
Plastový odpad je velkým problémem, který se v poslední době medializuje zejména v souvislosti se znečištěním oceánů. Jiným problémem jsou ale i snižující se zásoby ropy, které sice neubývají tak rychle, jak mnozí už desítky let předpokládají, ale jejich úbytek je skutečností, které bude třeba v budoucnu čelit. Vědci z Purdue Univerzity se rozhodli rozlousknout oba dva problémy jedním společným řešením. Našli totiž způsob, jak z plastů vytvořit produkty, které by se mohly dát použít jako palivo. Konkrétně jde o zpracování polypropylenu, který tvoří téměř čtvrtinu všeho plastového odpadu na Zemi (konkrétně 23 %). Ten tvoří dle odhadů asi 5 miliard tun, takže na polypropylen připadá více než jedna miliarda.
 
Reakce polypropylenu se superkritickou vodou
 
Aby bylo možné polypropylen přetvořit na kapalinu, která by se dala použít jako základ umělého paliva, je nutno použít tzv. superkritickou vodu (teplota přes 374°C a tlak nad 22,1 MPa). V tomto případě ji vědci zahřívají na teplotu 380 až 500 °C při extrémně vysokém tlaku více než 2300krát větším, než je ten atmosférický (23 MPa). V takovém případě dostává voda velmi překvapivé vlastnosti podobné jejímu kapalnému i plynnému stavu. Když je do ní vložen polypropylenový plast, během několika hodin se změní na ony kapalné produkty pro výrobu paliv a další výstupní produkty (až 6 hodin). Když se použije superkritická voda s teplotou přes 450 °C, proces se zkrátí zhruba na jednu hodinu.
 
Podle vědců by takto mělo být možné konvertovat zhruba 91 % propylenu na palivo. Výsledkem reakce jsou především různé olefiny, parafíny, cyklické a aromatické uhlovodíky. Většina z nich (cca 80-90 %) vykazuje podobné vlastnosti jako nafta a mělo by být možné na jejich základě vyrábět nejrůznější paliva včetně benzínu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik