www.svetmobilne.cz
>
>

Vědci našli způsob, jak z plastů udělat palivo do aut

Vědci našli způsob, jak z plastů udělat palivo do aut
, , aktualita
Výzkum v pohonech vozů nepokračuje jen v jejich elektrifikaci, ale také ve způsobu, jak uměle vyrábět benzín, naftu nebo jiná paliva a ještě při tom pomoci planetě. Vědci z Purdue University vyvinuli způsob, jak paliva vyrábět z plastů.
K oblíbeným
reklama
Plastový odpad je velkým problémem, který se v poslední době medializuje zejména v souvislosti se znečištěním oceánů. Jiným problémem jsou ale i snižující se zásoby ropy, které sice neubývají tak rychle, jak mnozí už desítky let předpokládají, ale jejich úbytek je skutečností, které bude třeba v budoucnu čelit. Vědci z Purdue Univerzity se rozhodli rozlousknout oba dva problémy jedním společným řešením. Našli totiž způsob, jak z plastů vytvořit produkty, které by se mohly dát použít jako palivo. Konkrétně jde o zpracování polypropylenu, který tvoří téměř čtvrtinu všeho plastového odpadu na Zemi (konkrétně 23 %). Ten tvoří dle odhadů asi 5 miliard tun, takže na polypropylen připadá více než jedna miliarda.
 
Reakce polypropylenu se superkritickou vodou
 
Aby bylo možné polypropylen přetvořit na kapalinu, která by se dala použít jako základ umělého paliva, je nutno použít tzv. superkritickou vodu (teplota přes 374°C a tlak nad 22,1 MPa). V tomto případě ji vědci zahřívají na teplotu 380 až 500 °C při extrémně vysokém tlaku více než 2300krát větším, než je ten atmosférický (23 MPa). V takovém případě dostává voda velmi překvapivé vlastnosti podobné jejímu kapalnému i plynnému stavu. Když je do ní vložen polypropylenový plast, během několika hodin se změní na ony kapalné produkty pro výrobu paliv a další výstupní produkty (až 6 hodin). Když se použije superkritická voda s teplotou přes 450 °C, proces se zkrátí zhruba na jednu hodinu.
 
Podle vědců by takto mělo být možné konvertovat zhruba 91 % propylenu na palivo. Výsledkem reakce jsou především různé olefiny, parafíny, cyklické a aromatické uhlovodíky. Většina z nich (cca 80-90 %) vykazuje podobné vlastnosti jako nafta a mělo by být možné na jejich základě vyrábět nejrůznější paliva včetně benzínu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honor měl v Německu ztratit prototyp, nálezci nabízí odměnu Honor měl v Německu ztratit prototyp, nálezci nabízí odměnu
Zaměstnanec společnosti Honor měl při své cestě vlakem ztratit prototyp dosud nepředstaveného smartphonu, nejspíš Honoru 20. Poctivému nálezci nabízí slušnou sumu peněz, ale vyvstává otázka, zda to celé není jen marketingový tah.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat
Google nahrazuje ve svém mobilním prohlížeči Chrome funkci Spořič dat novým režimem Lite, který se nyní objevil ve verzi pro Android. A nejedná se pouze o změnu názvu, kromě nižší spotřeby dat by měl přispět třeba k rychlejšímu načítání stránek.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Muskovi to opět nevyšlo, Tesla je znovu ve ztrátě Muskovi to opět nevyšlo, Tesla je znovu ve ztrátě
Všichni víme, že splnění slibů Elona Muska na sebe obvykle nechává déle čekat. Jak ukázaly včera zveřejněné finanční výsledky Tesly, o trvalé ziskové společnosti to platí také. Po několika úspěších tu máme opět ztrátu. A ne malou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě
Oppo podruhé představilo své smartphony z řady Reno, které zahrnují i modely s periskopickým zoomem nebo podporou 5G sítí. Dostanou se na vybrané evropské trhy, a to už příští měsíc. Na nízké ceny ovšem nespoléhejte.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů