www.svetmobilne.cz
>
>

Vědci našli způsob, jak z plastů udělat palivo do aut

Vědci našli způsob, jak z plastů udělat palivo do aut
, , aktualita
Výzkum v pohonech vozů nepokračuje jen v jejich elektrifikaci, ale také ve způsobu, jak uměle vyrábět benzín, naftu nebo jiná paliva a ještě při tom pomoci planetě. Vědci z Purdue University vyvinuli způsob, jak paliva vyrábět z plastů.
K oblíbeným
reklama
Plastový odpad je velkým problémem, který se v poslední době medializuje zejména v souvislosti se znečištěním oceánů. Jiným problémem jsou ale i snižující se zásoby ropy, které sice neubývají tak rychle, jak mnozí už desítky let předpokládají, ale jejich úbytek je skutečností, které bude třeba v budoucnu čelit. Vědci z Purdue Univerzity se rozhodli rozlousknout oba dva problémy jedním společným řešením. Našli totiž způsob, jak z plastů vytvořit produkty, které by se mohly dát použít jako palivo. Konkrétně jde o zpracování polypropylenu, který tvoří téměř čtvrtinu všeho plastového odpadu na Zemi (konkrétně 23 %). Ten tvoří dle odhadů asi 5 miliard tun, takže na polypropylen připadá více než jedna miliarda.
 
Reakce polypropylenu se superkritickou vodou
 
Aby bylo možné polypropylen přetvořit na kapalinu, která by se dala použít jako základ umělého paliva, je nutno použít tzv. superkritickou vodu (teplota přes 374°C a tlak nad 22,1 MPa). V tomto případě ji vědci zahřívají na teplotu 380 až 500 °C při extrémně vysokém tlaku více než 2300krát větším, než je ten atmosférický (23 MPa). V takovém případě dostává voda velmi překvapivé vlastnosti podobné jejímu kapalnému i plynnému stavu. Když je do ní vložen polypropylenový plast, během několika hodin se změní na ony kapalné produkty pro výrobu paliv a další výstupní produkty (až 6 hodin). Když se použije superkritická voda s teplotou přes 450 °C, proces se zkrátí zhruba na jednu hodinu.
 
Podle vědců by takto mělo být možné konvertovat zhruba 91 % propylenu na palivo. Výsledkem reakce jsou především různé olefiny, parafíny, cyklické a aromatické uhlovodíky. Většina z nich (cca 80-90 %) vykazuje podobné vlastnosti jako nafta a mělo by být možné na jejich základě vyrábět nejrůznější paliva včetně benzínu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář