Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

V některých kusech Huawei P10 nalezneme pomalejší úložiště i paměť

21.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Huawei dodává svůj nový smartphone P10 s různými komponenty, přičemž zákazník nemá šanci zjistit, jakou verzi kupuje. Některé kusy nabízejí pomalejší vnitřní úložiště či operační paměť. Výrobce se brání tím, že se jedná o standardní postup.
Pokud si zákazník pořídí dva kusy Huawei P10, nemusí jít o telefony se zcela identickými komponenty. Rozdíly byly zjištěny v případě interního úložiště i operační paměti. Úložiště může být typu eMMC 5.1, UFS 2.0 nebo UFS 2.1. Kapacita není jediným důležitým parametrem, který můžeme rozlišovat v případě úložiště. Svou roli hraje také rychlost, která samozřejmě ovlivňuje svižnost celého smartphonu, v případě pomalého úložiště by tak nepomohl ani sebelepší procesor. Čip eMMC 5.1 použitý v Huawei P10 podle benchmarků dosahuje rychlosti okolo 250MB/s, zatímco v případě UFS 2.0 byly naměřeny dvojnásobné hodnoty a u UFS 2.1 dokonce rychlost převyšující 750 MB/s.

Dále bylo objeveno, že v Huawei P10 můžeme nalézt operační paměť typu LPDDR3 nebo LPDDR4. Druhý jmenovaný typ je modernější a vyznačuje se především vyšší rychlostí, i když konkrétní rozdíly naměřené pomocí benchmarku v tomto případě nemáme k dispozici. V myslích mnoha čtenářů jistě vyvstala otázka, jak od sebe rozlišit jednotlivé varianty Huawei P10? Odpověď bohužel není příliš potěšující, neboť prozatím nebyl nalezen klíč, který by umožnil odhadnout, jakými konkrétními komponenty bude daný telefon vybaven. Není ovšem vyloučeno, že se specifikace může lišit například podle regionu.
Nákup Huawei P10 je svým způsobem sázkou do loterie


Zákazník tak informace o svém smartphonu zjistí až po jeho nákupu, a to ještě pomocí benchmarkové aplikace. Huawei už se k problému vyjádřil tak, že komponenty volí podle jejich aktuální dostupnosti. Podle společnosti se navíc ve světě elektroniky nejedná o žádný nový postup. Mnozí výrobci opravdu používají v jednom modelu rozdílné komponenty, ale většinou se o tom nikdy nedozvíme, neboť se jedná o nepostřehnutelný detail. V opačném případě výrobce o této skutečnosti předem informuje. Samsung například nabízí svou vlajkovou loď Galaxy S8 s procesory Exynos 8895 i Snapdragon 835, ale v tomto případě se dostupnost liší podle regionů, takže zákazník ještě před nákupem ví, kterou variantu dostane. Navíc podle benchmarků je výkon obou procesorů velmi podobný.

Nejedná se tedy v případě Huawei P10 jen o nafouknutou bublinu? Výrobce navíc vlastně ani zákazníky neklame, neboť nikde neuvádí, jakým typem paměti či úložiště by měl být smartphone vybaven, všude se dozvíme jen o velikosti v GB. Otázkou také zůstává, zda je rozdíl v praxi opravdu rozpoznatelný, nebo zda jej zjistíme jen v benchmarcích. V každém případě jde ze strany Huawei o nepříliš poctivý krok směrem k zákazníkům. Zrovna u high-endového modelu by majitel očekával, že dostane ty nejlepší komponenty, nikoliv ty, které na něj zbydou.

Zdroj: Androidauthority.com
reklama