Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

V Číně se prodalo o polovinu méně smartphonů, na vině je koronavirus

10.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
V únoru se mělo na čínském trhu prodal o půl milionu méně iPhonů než o rok dříve. Výrazný pokles ovšem zažily také domácí značky. Hlavní příčinou je samozřejmě epidemie nového koronaviru, kvůli které obyvatelé obecně méně nakupují elektroniku.
Z epidemie onemocnění COVID-19 přidělala velké vrásky na čele také výrobcům smartphonů. Nejen, že se objevily problémy při výrobě, neboť některé továrny musely omezit výrobu nebo na krátký čas zcela zavřít, poklesl také zájem zákazníků o nákup nových modelů. Nejvýrazněji se to samozřejmě projevilo v Číně, tedy v nejvíce zasažené zemi světa.
 
 

Ztráta pro Apple i domácí značky

 
Wuchanský koronavirus se objevil v době přes čínským Novým rokem, který v zemi každoročně zároveň jedním z hlavních nákupních svátků. Kvůli karanténě ovšem žádná nákupní horečka nevypukla, neboť většina lidí raději uposlechla výzvy vlády a zůstala doma. Nutno dodat, že prodej smartphonů v Číně z velké části stále probíhá osobně v obchodech, nikoliv online jako jsme zvyklí v západním světě. V únoru přitom byly na několik týdnů uzavřeny obchody Apple Store z důvodu obav z šíření nákazy.
 
 
Plný Apple Store jako po představení nových iPhonů v září 2018 teď Apple rozhodně netrápí
 
Data od Čínské akademie informačních a komunikačních technologií (CAICT) ukázala, že se v Číně během února prodalo 6,34 milionů mobilních telefonů, o rok dříve to přitom bylo 14 milionů – to znamená meziroční pokles o 54,7 %. Jedná se o vůbec nejmenší počet prodaných telefonů od roku 2012. iPhonů se v únoru 2020 konkrétně prodalo 494 tisíc, před rokem ovšem 1,27 milionu. Lednové prodeje ovšem virus ještě tak výrazně nenarušil, neboť se prodalo na 2 miliony telefonů s logem nakousnutého jablka. Slavit ovšem nemohou ani výrobci smartphonů s Androidem, mezi nimi také Xiaomi a Huawei. Prodej jejich zařízení totiž klesl z 12,72 milionů v únoru 2020 na 5,85 milionu o rok později.
 
Apple už minulý měsíc varoval akcionáře, že očekává horší období. Jeho akcie na americké burze poklesly o 6 %. Výrobci ovšem věří, že březen by mohl přinést zlepšení na čínském trhu. Otázkou ovšem zůstává, nakolik prodeje ovlivní šíření koronaviru v dalších zemích světa.
 


reklama