reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Udávaná výdrž baterie u notebooků neodpovídá realitě, výjimkou jsou Macbooky

, , aktualita
Udávaná výdrž baterie u notebooků neodpovídá realitě, výjimkou jsou Macbooky
Dosáhnout výdrže baterie, kterou výrobci udávají v technických specifikacích svých notebooků, je nemožné, ukázal britský test. Reálná výdrž je často téměř poloviční. Podívejte se, jak dopadly jednotlivé značky.
Udávaná výdrž baterie u notebooků neodpovídá realitě, výjimkou jsou Macbooky
Při výběru nového notebooku bývá výdrž baterie pro uživatele mnohdy hlavním kritériem. V takovém případě většinou nahlížejí do oficiálních údajů zveřejněných výrobcem, které potom přebírají také prodejci nebo zpravodajské weby. Snad každý zkušenější uživatel počítá s tím, že takové údaje o výdrži baterie mají spíše orientační charakter a většinou bývají mírně nadhodnocené. Jak ovšem ukázal nedávný test realizovaný britským webem Which?, reálná výdrž se proti tabulkovým údajům může lišit téměř o polovinu.

Redaktoři porovnali vlastní naměřené výdrže baterie v 67 modelech testovaných notebooků za uplynulý rok a porovnali je s oficiálními údaji, které hlásají výrobci. Zjistili, že rozdíly mezi uváděnou a reálnou výdrží nejsou v minutách, ale v hodinách. Ve svém testu Which? simuluje prohlížení internetových stránek přes Wi-Fi do chvíle, než dojde k úplnému vybití baterie. Tento postup je u každého modelu opakován minimálně třikrát. V dalším testu potom redaktoři podobným způsobem měří výdrž při sledování filmů.

Výše můžeme vidět grafy, které ukazují průměrné naměřené výdrže všech notebooků podle značek a jejich srovnání s tabulkovými údaji. Z porovnání vyšel s čistým štítem jediný Apple, u jehož Macbooků je reálná výdrž dokonce o trochu vyšší než uvádí výrobce. Naopak nejvíce matoucí informace poskytují v tomto ohledu zákazníkům Dell a HP, kde je skutečná výdrž proti udávané skoro poloviční. Pro představu uvádí Which? několik konkrétních příkladů:
  • Lenovo Yoga 510: slibovaná výdrž 5 h, naměřená výdrž 2 h a 7 min
  • Apple Macbook Pro 13: slibovaná výdrž 10 h, naměřená výdrž 12 h
  • HP Pavilion 14-al115na: slibovaná výdrž 9 h, naměřená výdrž 4 h a 25 min
  • Dell Inspiron 15 5000: slibovaná výdrž 7 h, naměřená výdrž 3 h a 58 min
  • Acer E15: slibovaná výdrž 6 h, naměřená výdrž 2 h a 56 min

Redaktoři kontaktovali výrobce, aby se k rozdílným výdržím vyjádřili. Dell uvedl, že je velmi obtížné vyjádřit výdrž baterie, neboť každý uživatel svůj počítač používá jiným způsobem. HP údajně k testování využívá skripty vycházející z reálného používání a skutečné aplikace jako Microsoft Office. Toshiba, HP a Dell tvrdí, že ke stanovení výdrže využívají také nezávislý benchmark MobileMark, ale výše uvedené srovnání tomu příliš neodpovídá. Zákazníci by tedy při výběru nového notebooku měli brát informace o výdrži baterie udávané výrobcem s velkou rezervou, mnohem lépe vypovídající mohou být testy v různých recenzích.

Zdroj: Which.co.uk