www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>
>
>
>
>

Udávaná výdrž baterie u notebooků neodpovídá realitě, výjimkou jsou Macbooky

Udávaná výdrž baterie u notebooků neodpovídá realitě, výjimkou jsou Macbooky
, , aktualita
Dosáhnout výdrže baterie, kterou výrobci udávají v technických specifikacích svých notebooků, je nemožné, ukázal britský test. Reálná výdrž je často téměř poloviční. Podívejte se, jak dopadly jednotlivé značky.
K oblíbeným
reklama
Při výběru nového notebooku bývá výdrž baterie pro uživatele mnohdy hlavním kritériem. V takovém případě většinou nahlížejí do oficiálních údajů zveřejněných výrobcem, které potom přebírají také prodejci nebo zpravodajské weby. Snad každý zkušenější uživatel počítá s tím, že takové údaje o výdrži baterie mají spíše orientační charakter a většinou bývají mírně nadhodnocené. Jak ovšem ukázal nedávný test realizovaný britským webem Which?, reálná výdrž se proti tabulkovým údajům může lišit téměř o polovinu.

Redaktoři porovnali vlastní naměřené výdrže baterie v 67 modelech testovaných notebooků za uplynulý rok a porovnali je s oficiálními údaji, které hlásají výrobci. Zjistili, že rozdíly mezi uváděnou a reálnou výdrží nejsou v minutách, ale v hodinách. Ve svém testu Which? simuluje prohlížení internetových stránek přes Wi-Fi do chvíle, než dojde k úplnému vybití baterie. Tento postup je u každého modelu opakován minimálně třikrát. V dalším testu potom redaktoři podobným způsobem měří výdrž při sledování filmů.

Výše můžeme vidět grafy, které ukazují průměrné naměřené výdrže všech notebooků podle značek a jejich srovnání s tabulkovými údaji. Z porovnání vyšel s čistým štítem jediný Apple, u jehož Macbooků je reálná výdrž dokonce o trochu vyšší než uvádí výrobce. Naopak nejvíce matoucí informace poskytují v tomto ohledu zákazníkům Dell a HP, kde je skutečná výdrž proti udávané skoro poloviční. Pro představu uvádí Which? několik konkrétních příkladů:
  • Lenovo Yoga 510: slibovaná výdrž 5 h, naměřená výdrž 2 h a 7 min
  • Apple Macbook Pro 13: slibovaná výdrž 10 h, naměřená výdrž 12 h
  • HP Pavilion 14-al115na: slibovaná výdrž 9 h, naměřená výdrž 4 h a 25 min
  • Dell Inspiron 15 5000: slibovaná výdrž 7 h, naměřená výdrž 3 h a 58 min
  • Acer E15: slibovaná výdrž 6 h, naměřená výdrž 2 h a 56 min

Redaktoři kontaktovali výrobce, aby se k rozdílným výdržím vyjádřili. Dell uvedl, že je velmi obtížné vyjádřit výdrž baterie, neboť každý uživatel svůj počítač používá jiným způsobem. HP údajně k testování využívá skripty vycházející z reálného používání a skutečné aplikace jako Microsoft Office. Toshiba, HP a Dell tvrdí, že ke stanovení výdrže využívají také nezávislý benchmark MobileMark, ale výše uvedené srovnání tomu příliš neodpovídá. Zákazníci by tedy při výběru nového notebooku měli brát informace o výdrži baterie udávané výrobcem s velkou rezervou, mnohem lépe vypovídající mohou být testy v různých recenzích.

Zdroj: Which.co.uk
reklama
Nejnovější články
Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT
Jak naznačovaly úniky, tak se i stalo. Ford skutečně představil nové SUV Mustang Mach-E, které dává tušit větší oddělení značky Mustang od Fordu. Ta by mohla mít ve výsledku mnohem větší počet modelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní
Tesla Model 3 by mohla mít dalšího významného konkurenta. BMW si totiž chystá nový elektromobil BMW i4, který má přinést variantu s pohonem všech 4 kol a maximálním výkonem dosahujícím až 530 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fordu unikl Mustang Mach-E, nové elektrické SUV Fordu unikl Mustang Mach-E, nové elektrické SUV

Automobilka Ford chystá neobvyklý model s označením Mustang. Nepůjde však o sportovní kupé, nýbrž o SUV. Název Mach-E navíc napovídá, že pod kapotou nebude mít pořádný osmiválec, ale elektromotor. Má tak konkurovat např. Tesle Model X a Jaguaru I-PACE. 

16.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl 16" MacBook Pro, může mít 64GB RAM a 8TB SSD Apple uvedl 16" MacBook Pro, může mít 64GB RAM a 8TB SSD
Dlouho očekávaný 16" MacBook Pro od Applu bych v relativní tichosti konečně představen. Dostat můžete až 8jádrový procesor Intel, obrovskou 64GB operační paměť RAM a kdo chce, může mít i 8TB SSD.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lyft vrací e-bike do ulic San Francisca, vyřešil zdroj požárů baterií Lyft vrací e-bike do ulic San Francisca, vyřešil zdroj požárů baterií
Akumulátory vyžadují kvalitní technologie a výrobu, aby byly bezpečné. To se očividně nepovedlo dodavateli elektrických kol pro Lyft, kterému se rozhořela hned dvě zánovní kola. Problém se už ale vyřešil.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala