www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>
>
>
>
>

Udávaná výdrž baterie u notebooků neodpovídá realitě, výjimkou jsou Macbooky

Udávaná výdrž baterie u notebooků neodpovídá realitě, výjimkou jsou Macbooky
, , aktualita
Dosáhnout výdrže baterie, kterou výrobci udávají v technických specifikacích svých notebooků, je nemožné, ukázal britský test. Reálná výdrž je často téměř poloviční. Podívejte se, jak dopadly jednotlivé značky.
K oblíbeným
reklama
Při výběru nového notebooku bývá výdrž baterie pro uživatele mnohdy hlavním kritériem. V takovém případě většinou nahlížejí do oficiálních údajů zveřejněných výrobcem, které potom přebírají také prodejci nebo zpravodajské weby. Snad každý zkušenější uživatel počítá s tím, že takové údaje o výdrži baterie mají spíše orientační charakter a většinou bývají mírně nadhodnocené. Jak ovšem ukázal nedávný test realizovaný britským webem Which?, reálná výdrž se proti tabulkovým údajům může lišit téměř o polovinu.

Redaktoři porovnali vlastní naměřené výdrže baterie v 67 modelech testovaných notebooků za uplynulý rok a porovnali je s oficiálními údaji, které hlásají výrobci. Zjistili, že rozdíly mezi uváděnou a reálnou výdrží nejsou v minutách, ale v hodinách. Ve svém testu Which? simuluje prohlížení internetových stránek přes Wi-Fi do chvíle, než dojde k úplnému vybití baterie. Tento postup je u každého modelu opakován minimálně třikrát. V dalším testu potom redaktoři podobným způsobem měří výdrž při sledování filmů.

Výše můžeme vidět grafy, které ukazují průměrné naměřené výdrže všech notebooků podle značek a jejich srovnání s tabulkovými údaji. Z porovnání vyšel s čistým štítem jediný Apple, u jehož Macbooků je reálná výdrž dokonce o trochu vyšší než uvádí výrobce. Naopak nejvíce matoucí informace poskytují v tomto ohledu zákazníkům Dell a HP, kde je skutečná výdrž proti udávané skoro poloviční. Pro představu uvádí Which? několik konkrétních příkladů:
  • Lenovo Yoga 510: slibovaná výdrž 5 h, naměřená výdrž 2 h a 7 min
  • Apple Macbook Pro 13: slibovaná výdrž 10 h, naměřená výdrž 12 h
  • HP Pavilion 14-al115na: slibovaná výdrž 9 h, naměřená výdrž 4 h a 25 min
  • Dell Inspiron 15 5000: slibovaná výdrž 7 h, naměřená výdrž 3 h a 58 min
  • Acer E15: slibovaná výdrž 6 h, naměřená výdrž 2 h a 56 min

Redaktoři kontaktovali výrobce, aby se k rozdílným výdržím vyjádřili. Dell uvedl, že je velmi obtížné vyjádřit výdrž baterie, neboť každý uživatel svůj počítač používá jiným způsobem. HP údajně k testování využívá skripty vycházející z reálného používání a skutečné aplikace jako Microsoft Office. Toshiba, HP a Dell tvrdí, že ke stanovení výdrže využívají také nezávislý benchmark MobileMark, ale výše uvedené srovnání tomu příliš neodpovídá. Zákazníci by tedy při výběru nového notebooku měli brát informace o výdrži baterie udávané výrobcem s velkou rezervou, mnohem lépe vypovídající mohou být testy v různých recenzích.

Zdroj: Which.co.uk
reklama
Nejnovější články
Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů
Světem aplikací pro Android se začal šířit pokročilý adware nazvaný Agent Smith nazvaný podle záporáka z Matrixu. Ten dokázal měnit legitimní aplikace a strkat do nich reklamy, z čehož hackeři pochopitelně profitovali.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem
Bentley ukázal koncept svého elektrického superluxusního vozu budoucnosti, modelu EXP 100GT. Má 4 elektromotory, exotické a netradiční materiály, skleněný strop pak vytváří neobvyklou hru světel.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem
Společnost OPPO představuje nový high-endový smartphone Reno Z, který chce být velmi slušným fotomobilem s vysokou výdrží. Přináší 48MPx snímač vzadu, 32MPx čip vepředu a velký 6,4" AMOLED displej.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh" Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh"
Telefon Nokia 9 PureView je velmi zajímavý svými fotoaparáty, kdy má na zádi hned pět fotomodulů. Aby byl jejich výkon lepší, přináší aktualizaci. Ta např. umožňuje funkci "live bokehu", tedy náhledu rozmazaného pozadí už před vyfocením.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí
Spotify přichází s odlehčenou verzí své aplikace Spotify Lite. Ta má zabírat méně místa na telefonu, také má uživatele informovat o tom, že mu streamování "sežralo" mnoho dat a blíží se svému měsíčnímu limitu.
11.7.2019, aktualita, Milan Šurkala