Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Uberu končí licence v Londýně, město mu ji nechce prodloužit

26.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Taxislužba Uber se možná vytratí z ulic Londýna. Zdejší regulátor Transport for London ji totiž nechce prodloužit licenci, což se Uberu pochopitelně nelíbí a proti rozhodnutí se podle všeho odvolá.
Uber to nikdy neměl jednoduché, v mnoha státech je tato taxislužba dokonce zakázána. Kvůli různým incidentům to měl Uber hodně nahnuté i v Londýně v roce 2017, uspěl však s odvoláním a dočasná licence, která vypršela v září, byla ještě o dva měsíce prodloužena. Zdejší regulátor Transport for London (TfL) se ale rozhodl další prodloužení neuskutečnit a taxislužba by tak mohla během několika dnů skončit. Protože má však několikatýdenní lhůtu na odvolání, chce toho využít a zatímco se bude projednávat odvolání, patrně bude moci dále jezdit.
 
Uber logo
 
Problémem je především to, že ačkoli Uber provedl během posledních dvou let mnoho vylepšení podle požadavků regulátorů, stále to není dost. Jedním z posledních incidentů bylo např. to, že aplikace umožňovala řidičům podvrhnout své fotografie jiným řidičům, takže uživatel mohl v aplikaci vidět fotografii osvědčeného řidiče, ale přijel někdo úplně jiný a takto se mělo v ulicích uskutečnit okolo 14 tisíc falešných jízd. Stále se objevují i nespokojenosti s chováním řidiče, mnohdy spojeného se sexuálním obtěžováním žen. Další prohřešky byly i v tom, že se našlo několik řidičů, kterým se podařilo po nejrůznějších problémech a ztrátě licence znovu se zaregistrovat a jezdit.
 
Pro Uber by ztráta londýnského trhu byla citelná, město totiž patří k jeho pěti největším, Jen pět jeho nejúspěšnějších měst tvoří 24 % příjmů společnosti. Dalšími městy v této pětce jsou Los Angeles, New York, San Francisco a Sao Paulo v Brazílii. Pro samotné řidiče by to takový problém být nemusel, ti by se jen zaregistrovali ke konkurenčním firmám. Pro zajímavost, v Londýně jezdí zhruba 126 tisíc licencovaných taxíků (včetně Uberu a dalších služeb s licencí), Uber z tohoto počtu tvoří 45 tisíc vozů, což je zhruba 36 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama